Kościół coraz aktywniej angażuje się w duszpasterstwo migrantów
30 października 2011 | 10:32 | ts (KAI/KAP) / pm Ⓒ Ⓟ
W Ammanie zakończyło się dwudniowe zebranie plenarne katolickich biskupów w Ziemi Świętej. Łaciński Patriarchat Jerozolimy poinformował 29 października, że wśród głównych tematów obrad było duszpasterstwo migrantów oraz dialog z judaizmem i islamem.
W spotkaniu uczestniczyli biskupi oraz wikariusze biskupi różnych obrządków katolickich z Izraela, Jordanii, terenów palestyńskich oraz Cypru.
Biskupi Ziemi Świętej postanowili powołać nową komisję z trzema podkomisjami do spraw stosunków z judaizmem oraz islamem. Za stosunki z Izraelem odpowiedzialny będzie biskup Nazaretu i wikariusz patriarszy dla Izraela, Giacinto-Boulos Marcuzzo oraz melchicki arcybiskup Akko, Elias Chacour.
Wikariusz biskupi dla katolików języka hebrajskiego, ks. David Neuhaus, przedstawił nowe inicjatywy duszpasterskie dla żyjących w Izraelu katolickich migrantów z Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Podkreślił, że ta praca stanowi aktualnie jedno z większych wyzwań dla pracy kierowanego przez niego wikariatu.
W samym tylko Izraelu żyje – według Patriarchatu Łacińskiego – ok. 230 tysięcy pracowników zagranicznych, w większości chrześcijan oraz ok. 30 tys. uchodźców i azylantów, którzy przez odpowiednią pracę duszpasterską powinni być lepiej zintegrowani ze wspólnotami lokalnymi. „Ponadto migranci powinni być lepiej informowani o swoich prawach” – stwierdził ks. Neuhaus.
Za dialog z muzułmanami na terenach palestyńskich odpowiadać będzie William Shomali, biskup pomocniczy w Jerozolimie, natomiast melchicki arcybiskup Petry, Yasser Ayyash i rzymsko-katolicki biskup Ammanu, Selim Sayegh będą zajmowali się problematyką stosunków chrześcijańsko-muzułmańskich w Jordanii.
Inną sprawą, omawianą podczas dwudniowego spotkania katolickich biskupów w Ziemi Świętej, była kwestia wychowania katolickiego i szkolnictwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.