Kościół Cypru uznał Prawosławny Kościół Ukrainy
24 października 2020 | 17:30 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Prawosławny arcybiskup Nowej Justyniany i całego Cypru Chryzostom II podczas liturgii 24 października wymienił w czasie liturgii imię zwierzchnika Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Epifaniusza. Oznacza to uznanie kanoniczności PKU przez prawosławny Kościół Cypru, który tym samym stał się czwartym autokefalicznym Kościołem prawosławnym, jaki uznał kanoniczną niezależność PKU, nadaną mu przez Patriarchat Konstantynopola w styczniu 2019 r.
O wydarzeniu powiadomił na swoim Facebooku rzecznik PKU abp Eustracjusz, powołując się na greckojęzyczny portal nyxthimeron. com. „Najprzewielebniejszy arcybiskup Cypru Chryzostom II, przewodnicząc dzisiaj Boskiej Liturgii z okazji wyświęcenia nowego biskupa Arsinoe – Pankracego w klasztorze Najświętszej Bogurodzicy [Chrysorrojatissy] w Pafosie, wymienił zwierzchnika autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy, Najprzewielebniejszego Metropolitę Kijowskiego i Całej Ukrainy, władykę Epifaniusza, w istocie uznawszy ten nowy Kościół” – napisał arcybiskup na swojej stronie. Dodał, że w ten sposób Kościół cypryjski jest czwartym Kościołem, który to uczynił – po Konstantynopolu, Kościele Grecji i Patriarchacie Aleksandryjskim.
Według autora wpisu „jest to niezwykły i historyczny rozwój wydarzeń, mający wielkie znaczenie i po prostu będzie szeroko omawiany, ponawiając pytanie o autokefaliczny Kościół Ukrainy, które, jak się wydawało, zostało «uśpione» wskutek poważnego problemu Covid-19”.
Prawosławny Kościół Ukrainy powstał na soborze zjednoczeniowym 15 grudnia 2018 w Kijowie w wyniku połączenia się dwóch do tego czasu niekanonicznych Ukraińskich Kościołów Prawosławnych: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego. Na jego czele stanął młody, niespełna 40-letni wówczas metropolita Epifaniusz (Dumenko), który 6 stycznia 2019 odebrał w Stambule z rąk patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja tomos (dekret) o autokefalii, czyli pełnej niezależności kościelnej. Dotychczas uznały ją wspomniane 4 Kościoły: Konstantynopolski, Grecki, Aleksandryjski i obecnie Cypryjski.Stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji wyraziły natomiast dotychczas Patriarchaty: Moskiewski, Serbski i Antiocheński oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Pozostałe Kościoły nie wypowiedziały się dotychczas jednoznacznie ani za, ani przeciw autokefalii PKU, ale przynajmniej kilka z nich powinny wkrótce również uznać PKU.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.