Kościół formuje także w postawach proekologicznych
30 listopada 2018 | 22:47 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zabierając głos podczas konferencji „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” wygłosił wykład dotyczący nauczania Kościoła na Górnym Śląsku w obronie człowieka i środowiska naturalnego. Wspomniał w nim o roli Kościoła jako pedagoga społecznego apelującego do mieszkańców oraz do władz.
Ponad 20 specjalistów z dziedziny filozofii, teologii, medycyny, biologii, ekonomii, górnictwa, energetyki i pedagogiki dyskutowało dzieląc się swoją wiedzą oraz refleksjami inspirowanymi duchowością chrześcijańską.
– Ekologia potrzebuje Bożego wymiaru, a wtedy będzie prawdziwie służyła człowiekowi i całemu środowisku – podkreślił ks. Witold Kania, organizator konferencji. Podobnie stwierdza Paolo Conversi z Sekretariatu Stany Stolicy Apostolskiej mówiąc, że „Kościół zwraca uwagę na ekologię integralną, w której człowiek jest bardzo ważnym elementem”. – Taki kierunek pokazuje nam papież Franciszek w encyklice „Laudato si’” – dodaje.
Metropolita katowicki podkreślił rolę Kościoła w nauczaniu na temat stworzenia jako pedagoga społecznego. – Kościół katolicki na Górnym Śląsku dalej będzie głosił ewangelię stworzenia; będzie proponował „alternatywny sposób rozumienia jakości życia i zachęcał do bardziej kontemplatywnego stylu życia, wolnego od obsesji na tle konsumpcji”; wolnego od materializmu praktycznego, który jest jedną z przyczyn ekologicznych problemów – powiedział.
Abp Skworc zwrócił uwagę na punkty styczne, kręgi zagadnień podejmowane w listach pasterskich czy homiliach, jak również memoriałach do władz skierowane przez poszczególnych biskupów katowickich. Zwrócił także uwagę, że „passusy dotyczące zagadnień społecznych często stawały się ofiarą bezwzględnej ingerencji cenzury”.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że „problemy społeczne na Śląsku nabrały szczególnego znaczenia w okresie schyłku totalitarnego państwa”. Zauważył, że w związku z rozbudową przemysłu na Górnym Śląsku rozbudował duszpasterstwo. – Kościół katolicki stawał się pedagogiem społecznym, który przez swoją duszpasterską działalność przygotował podglebie budowania solidarności społecznej, co ostatecznie zaowocowało powstaniem związku zawodowego „Solidarność”. W tym miejscu warto przypomnieć, że kiedy 3 września 1980 r. podpisywano porozumienia społeczne w Jastrzębiu – na zakończenie strajków – to strajkujący zapisali w przyjętych uzgodnieniach i to w pierwszym punkcie: wolną od pracy niedzielę – mówił abp Skworc.
Abp Skworc zwrócił uwagę, że Kościół na Górnym Śląsku „popiera wszystkie działania rządowe i samorządowe, mające na celu poprawę jakości powietrza”. – Popieramy poprzez budzenie świadomości we wspólnotach parafialnych, by unikać „małych” grzechów ekologicznych. Mobilizujemy duszpasterzy, by byli promotorami rozwiązań proekologicznych (…). Wydajemy pomoce i podręczniki promujące odpowiedzialny za środowisko styl życia oraz apelujemy do różnych podmiotów życia społecznego o właściwe, proekologiczne postawy i działania – wymieniał metropolita katowicki.
Podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że Kościół wzywa do działań proekologicznych. – Kształtowanie prawdziwie odpowiedzialnej postawy wobec środowiska „wymaga radykalnej zmiany w myśleniu i postępowaniu – mówił cytując orędzie św. Jana Pawła II na XXIII Światowy Dzień Pokoju.
Abp Skworc wspomniał także o dokumencie wydanym przez biskupów metropolii, w którym hierarchowie zauważają, że „mieszkańcy województwa śląskiego stają przed poważnym wyzwaniem, które polega na podjęciu wspólnego działania w celu zmiany jakości powietrza, którym oddychamy”. Przypomniał, że wzywa do tego także papież Franciszek w encyklice „Laudato si’”.
– Kościół katolicki na Górnym Śląsku i wszędzie pozostanie pedagogiem społecznym; dalej będzie głosił ewangelię stworzenia; będzie proponował „alternatywny sposób rozumienia jakości życia i zachęcał do bardziej kontemplatywnego stylu życia, wolnego od obsesji na tle konsumpcji”; wolnego od materializmu praktycznego, który jest jedną z przyczyn ekologicznych problemów. I jednostka i cała ludzka rodzina powinna się zjednoczyć „w trosce o wspólny dom” – powiedział metropolita katowicki.
Wystąpienie metropolity katowickiego miało miejsce podczas międzynarodowej konferencji przed COP24 „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii” zorganizowanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Fundacji Renovabis. Jej zadaniem jest refleksja teologiczna nad tematami, które będą poruszane już za kilka dni w ramach 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP24.
Podczas konferencji oprócz wykładów odbyła się sesja panelowa, w czasie której prelegenci dzielili się „dobrymi praktykami dotyczącymi ekologii”. Ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii przypomniał o niedawno zakończonym Europejskim Spotkaniu Młodzieży – PILGRIM, w ramach którego młodzi z siedmiu krajów dzielili się projektami, które realizują w szkołach oraz na uczelniach. Mają one charakter proekologiczny i wynikają z nauki Kościoła na temat stworzenia. Młodzi uczestniczyli także w Eucharystii w kaplicy kopalni „Guido” 170 m pod ziemią, jak również wspólnie modlili się m.in. w Krypcie katowickiej katedry, która jest równocześnie kościołem akademickim.
Podczas dyskusji jednym z tematów była etyka i jej relacja do pracy. – Dla nas, chrześcijan, ważne jest to, że normy moralne zobowiązują. Nie można ich przekraczać. Ze względów na ich metafizyczny, moralny a nie prawny charakter. I to musi być moje przekonanie – powiedział o. Jacek Poznański SJ. Dodał również, że dla takiego podejścia do sprawy niezwykle ważna jest duchowość w etyce. Abp Ludwig Schick podkreślił natomiast, że „potrzebujemy i etyki, i prawa. One muszą się uzupełniać, a nie wykluczać”.
Konferencja zakończyła się w Zabrzu, gdzie – zapoznając się z etosem śląskiej pracy – uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić sztolnię „Królowa Luiza” i uczestniczyć w koncercie orkiestry górniczej oraz skosztować śląskiego kołocza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.