Drukuj Powrót do artykułu

Kościół gotów jest towarzyszyć integracji europejskiej

10 listopada 2012 | 14:06 | ts / pm Ⓒ Ⓟ

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, kard. Reinhard Marx z Monachium wyraził uznanie dla inicjatywy biskupów Austrii, którzy swoje jesienne zebranie odbyli w Brukseli.

Świadczy to, że „Kościół katolicki na wszystkich szczeblach gotów jest towarzyszyć projektowi integracji europejskiej” – napisał kard. Marx w specjalnym oświadczeniu 9 listopada.

Zaangażowanie Kościoła w problematykę Unii Europejskiej widoczne jest na trzech płaszczyznach: uniwersalnej – poprzez reprezentację Stolicy Apostolskiej przy EU, europejskiej – przez pracę stałego sekretariatu COMECE w Brukseli, a także krajowej – przez udział katolickich konferencji biskupich w debatach politycznych i etycznych na płaszczyźnie unijnej – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego COMECE.

Kard. Marx podkreślił, że życzyłby sobie, aby „to spotkanie było inspiracją dla episkopatów innych krajów do podjęcia podobnych inicjatyw”.

Jesienne zebranie Konferencji Biskupów Austrii w dniach 5-8 listopada odbyło się w Brukseli, w siedzibie COMECE. Zakończyło się pielgrzymką do belgijskiego sanktuarium maryjnego Scheurpenheuvel.

Podsumowując obrady bp Egon Kapellari z Grazu, a zarazem delegat episkopatu Austrii przy COMECE powiedział, że „wizyta biskupów jego kraju w brukselskiej centrali instytucji Unii Europejskiej nie służyła wyłącznie temu, aby przedstawić czynnikom politycznym sprawy interesujące Kościoły chrześcijańskie”.

Wyjaśnił, że chodzi również o to, żeby biskupi w ramach swojej odpowiedzialności budowali świadomość dla „projektu europejskiego” oraz krytycznie i solidarnie mu towarzyszyli.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.