Drukuj Powrót do artykułu

Kościół greckokatolicki: 90 uczestników „Andrejady”

05 lipca 2017 | 21:28 | pab | Iława Ⓒ Ⓟ

90 młodych osób wzięło udział w „Andrejadzie” – zjeździe formacyjnym dla chłopców i dziewcząt posługujących podczas liturgii greckokatolickich. Miejscem 5-dniowego spotkania była Iława.

Spotkanie swoją nazwę bierze od metropolity abp. Andrzeja Szpetyckiego (kandydata na ołtarze Kościoła greckokatolickiego). Do Iławy przybyło 90 młodych osób, które posługują przy ołtarzu, w tym czworo dziewcząt, nawet z tak odległych parafii na południu Polski, jak Komańcza, Łosie czy Mokre. Wraz ze swoimi ministrantami przybyli także ich duszpasterze.

Inicjatorem spotkania oraz gospodarzem był ks. Jarosław Gościński – protoprezbiter elbląski. Bazę noclegową stanowił internat przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie. W programie znalazły się codzienne Boskie Liturgie (Msze św.), homilie oraz konferencje liturgiczne. Głosili je: ks. Piotr Gaborczak, ks. Roman Storoniak oraz ks. dr Jarosław Storoniak.

Nie zabrakło także czasu na aktywny wypoczynek. Wśród atrakcji znalazł się rejs statkiem po jeziorze Jeziorak, zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku oraz gotycki kościoła Przemienienia Pańskiego w Iławie.

Odbyły się również zawody sportowe, a strażacy OSP w Iławie i ratownicy PCK opowiedzieli młodzieży jak należy udzielić pierwszej pomocy oraz jak zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, jest to wiedza szczególnie istotna na początku wakacji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.