Kościół greckokatolicki świętuje Wielkanoc
09 kwietnia 2018 | 06:32 | pab / pz | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Jutrznie wielkanocne rozpoczęły obchody świąt Zmartwychwstania Pańskiego w Kościele greckokatolickim. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu nabożeństwu przewodniczył abp senior Jan Martyniak, natomiast abp Eugeniusz Popowicz – w cerkwi św. Mikołaja w Hrebennem w województwie lubelskim.
Metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz powiedział w rozmowie z KAI, że sensem świąt paschalnych jest uwierzyć w siłę Chrystusa. – Musimy uwierzyć, że idąc przez życie drogą cierpień, różnych prób, może nieraz jakiegoś poniżenia i w końcu przechodząc przez bramę śmierci, będziemy wierzyć w Chrystusa, to zwyciężymy – mówił.
Hierarcha zaznaczył, że chrześcijanin to człowiek, który „powinien żyć wiarą w zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa i być człowiekiem paschalnym, który będzie z wiarą niósł swój krzyż”.
Abp Popowicz wskazywał, że trzeba dbać o formację swojej wiary, uczyć się jej, bo jest ona łaską, nad którą trzeba pracować. Zaznaczył, że można wynieść wiarę z domu, z parafii, a potem coś się dzieje, że ta wiara staje się sucha, a człowiek zapomina, że jego przewodnikiem powinien być Chrystus. Zauważył, że jest to tym bardziej aktualne obecnie, kiedy istnieje mnóstwo „propozycji na udane życie”.
Metropolita przemysko-warszawski podkreślił, że najlepszą szkołą wiary jest rodzina. Zaapelował do rodziców, by nie szczędzili sił i czasu, by uczyć swoje dzieci wiary w Chrystusa. – Żeby dziecko wiedziało, że Chrystus to nie jest jakaś legenda, ktoś kto kiedyś był w historii i już go nie ma. To jest Pan naszego życia, naszego zbawienia – wskazał.
Dziś rano we wszystkich cerkwiach odprawianie były jutrznie z uroczystymi procesjami oraz Msze św. W czasie procesji wierni zgromadzili się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, a kapłan trzy razy uderzył krzyżem w drzwi, po czym wszyscy weszli do środka.
Płaszczenica, czyli ikona z wizerunkiem Chrystusa złożonego w grobie, została przeniesiona, a jej miejsce zajęła ikona Chrystusa Zmartwychwstałego. W czasie nabożeństwa uroczyście odśpiewany został hymn „Chrystus zmartwychwstał i swoją śmiercią zwyciężył śmierć, a pozostającym w grobach darował życie”.
Uroczyste świętowanie trwa trzy dni i, podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, przez cały tydzień trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, tzw. Jasny Tydzień. W tym czasie drzwi do ikonostasu pozostają cały czas otwarte.
Wielkanoc w Kościołach wschodnich jest również czasem modlitwy za zmarłych, dlatego licznie odwiedzają oni groby swoich bliskich.
W Polsce Kościół greckokatolicki skupia się w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.