„Kościół jest siłą tego Narodu” – Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba
23 maja 2021 | 08:50 | jz | Licheń Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu” w Licheniu w dniach 21-22 maja odbyła się XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. Głównej Mszy Świętej odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że stowarzyszenie jest znakiem tego, „jak z niczego może powstać największa organizacja katolicka w świecie”.
W tegorocznym spotkaniu, które ze względu na pandemię musiało odbyć się częściowo w formule zdalnej, uczestniczyło ponad sto osób, m.in. kapelani Rad lokalnych z całej Polski oraz delegaci Rad Stanowych.
Uczestnicy podsumowali ostatni rok działalności, wyróżniono i nagrodzono wyjątkowe dzieła rycerskie oraz rodzinę roku. Rycerze Kolumba wyznaczyli nowe cele na kolejny rok bratni oraz wybrali członków Rady Stanowej.
Centralnym momentem Konwencji była uroczysta Msza Święta celebrowana w piątek, 21 maja w bazylice pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Liturgię zainaugurowało procesyjne wniesienie relikwii św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II oraz założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivneya.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie KEP. Przypomniał, że braterstwo, jedność, miłosierdzie i patriotyzm są czterema filarami Rycerzy Kolumba. „Przed nami stoi wyzwanie, abyśmy nie tylko sami korzystali z sakramentów, ale również z troski zaprosili, jako Rycerze innych do Kościoła i sakramentów świętych” – zachęcał duchowny.
Podczas liturgii zbierano ofiary na rzecz katolików na Ukrainie. Po Mszy św. w bazylice odbyło się podsumowanie minionego roku, podziękowania i wręczenie nagród dla poszczególnych rad. Dziękowano m. in. abp. Gądeckiemu, wręczając wizerunek Matki Bożej z Guadelupe, która jest patronką Zakonu.
Nagrodę dla Rodziny Roku otrzymali Michał i Andżelika Steciak z Karsznic z diecezji kieleckiej zaangażowani w życie Kościoła, akcje społeczne, kulturalne i wolontaryjne. Małżeństwo, które uruchomiło fundację Wioska Aniołów pomagającą dzieciom i seniorom, mierzyło się z problemem bezpłodności. Pragnąc założenia rodziny, rok temu adoptowali Piotrusia, którego biologiczni rodzicie porzucili ze względu na Zespół Downa, a w tym roku – Marysię.
Uczestnicy spotkania mieli okazję uderzyć w pobłogosławiony we wrześniu 2020 roku przez papieża Franciszka dzwon „Głos Nienarodzonych”. „Każdy zatroskany o obronę życia ma możliwość uderzyć w ten dzwon. To nie jest zwykłe uderzenie. To zobowiązanie do opowiadania się za życiem” – wyjaśniali organizatorzy.
Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, którzy pomagają w różnorakich potrzebach. Podejmują wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej czy pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy. W zakonie na całym świecie zrzeszonych jest ponad 2 miliony mężczyzn, którzy służą Kościołowi wprowadzając wiarę w czyn.
W Polsce jest ok. 7 tysięcy Rycerzy, w tym ok. 700 księży. Członkami Rycerzy Kolumba mogą zostać dorośli mężczyźni, praktykujący katolicy, będący w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.