„Kościół jest siłą tego Narodu” – Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba
18 maja 2021 | 12:24 | dg | Licheń Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu”, zaczerpniętym z wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się w Licheniu w dniach 21-22 maja 2021 r. XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. To doroczne spotkanie Rycerzy Kolumba i kapelanów Rad lokalnych z całej Polski, podczas którego kilkuset delegatów podsumowuje ostatni rok działalności oraz wyznacza nowe cele. Konwencja Stanowa to także czas na wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych dzieł rycerskich, rodziny roku, a także wybrania członków Rady Stanowej na następny rok.
– Już po raz 11 spotkamy się, aby wspólnie modlić się, podsumować osiągnięcia roku bratniego (u Rycerzy Kolumba rok bratni trwa od 1.07 – 30.06), nagrodzić rady lokalne za działalność programową, a także wybrać ze swego grona Rodzinę Roku – mówi KAI Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Poza tym, podczas Konwencji Stanowej procedowane są rezolucje, czyli postanowienia o priorytetach w działalności Rycerzy Kolumba w Polsce. Co roku dokonywany jest także wybór Oficerów Stanowych, czyli Zarządu naszej organizacji. W Konwencji Stanowej uczestniczą zarówno delegaci, jak również Kapelani Rad – dodaje.
Wyjaśniając wybór tegorocznego, pochodzącego z nauczania Prymasa Tysiąclecia hasła, Krzysztof Zuba powiedział: „Hasło odnosi się do istoty działalności Rycerzy Kolumba, a więc do wspierania Kościoła. W czasie ataku reżimu komunistycznego wymierzonego w Kościół w Polsce, kard. Stefan Wyszyński wskazywał Boga jako punkt odniesienia w trudnych momentach historii, a także podkreślał rolę Kościoła. Wydarzenia ostatnich miesięcy wskazują na wiele analogii z czasami, w których żył Prymas Tysiąclecia i odniesienie do nauczania kardynała wydaje się dla nas czymś naturalnym. Warto również podkreślić, iż jedna z rezolucji będzie poświęcona zobowiązaniu się Rycerzy Kolumba w Polsce do szerzenia nauczania prymasa Wyszyńskiego”.
W tym roku, ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne spowodowane pandemią, część wydarzeń tegorocznej Konwencji odbędzie się w trybie zdalnym.
– Rycerze Kolumba co roku wybierają miejsce Konwencji Stanowej. W tym roku (podobnie jak 2 lata temu) spotkanie odbywa się w Licheniu. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, Bazylika jest miejscem, w którym będziemy mogli się spotkać na wspólnej modlitwie, nie powodując zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników. Poza tym jest to miejsce, które pozwala na odizolowanie się od codziennego zgiełku i skupienie na sprawach najważniejszych – mówi Marek Ziętek, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
Msza na rozpoczęcie Konwencji, przed którą uroczyście wniesione zostaną się relikwie św. Faustyny, św. Jana Pawła II oraz Założyciela Rycerzy Kolumba bł. Ks. Michaela McGivney’a, celebrowana będzie w licheńskiej bazylice. „Z uwagi na sytuację pandemiczną udział zarówno hierarchów, jak i zaproszonych gości został znacznie ograniczony. Msza Święta inaugurująca XI Konwencję Stanową zostanie odprawiona przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, a także kapelana stanowego abp. Wacława Depo i abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Wielu z biskupów skierowało listy do uczestników konwencji i zostaną one odczytane podczas obrad – wyjaśnia Marek Ziętek.
Program XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce oprócz liturgii, wspólnych modlitw i konferencji, przewiduje spotkania z biskupami i zaproszonymi gośćmi oraz wręczenie nagród.
– Jako Rycerze Kolumba przygotowaliśmy podręcznik „Wiara przez uczynki” zawierający 42 propozycje działania pogrupowane w 4 kategoriach, tj. wiara, rodzina, społeczność i życie. O wyborze, które z nich są realizowane decydują Bracia z poszczególnych parafii wspólnie ze swoimi Kapelanami (najczęściej proboszczami). Nagrody stanowe za działalność programową są okazję do zaprezentowania unikalnych działań podejmowanych w poszczególnych radach (parafiach). W tym roku zgłoszono prawie 200 programów i spośród nich Rada Stanowa wybrała te które zostaną nagrodzone. Poza tym wybierana jest również Rodzina Roku, która swoją postawą i zaangażowaniem w życie Kościoła stanowi wzór do naśladowania – wyjaśnia Krzysztof Zuba.
Każdy z uczestników będzie miał możliwość uderzenia w dzwon „Głos Nienarodzonych” przed wejściem do Bazyliki. Jednym z fundatorów dzwonu są Rycerze Kolumba w Polsce.
– Konwencja Stanowa ma na celu zarówno modlitwę, jak również jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy Rycerzami Kolumba z całej Polski. W tym roku będziemy modlić się przy relikwiach św. Jana Pawła II, dzięki któremu Rycerze Kolumba trafili do Polski, św. Siostry Faustyny oraz założyciela Rycerzy Kolumba – bł. ks. Michaela McGivneya. Peregrynacja 3 obrazów i relikwii Założyciela Rycerzy Kolumba odbywa się w Polsce i jest połączona z dziełami o charakterze pro-life. Owocem konwencji ma być także ogłoszenie programu działania na nowy rok bratni, nazwanego „Program odnowienia po pandemii”, który będzie zawierał działania mające wzmacniać rodziny i parafie. Właśnie wokół niego będzie realizowany program działania „Wiara przez uczynki”, temu mają również służyć planowane w wielu miastach na listopad i grudzień „Dni Formacji dla mężczyzn” – zapowiada K. Zuba.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6,5 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, kapelanem stanowym jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.