Kościół jest szczególnie odpowiedzialny za ochronę małoletnich
04 listopada 2021 | 17:22 | Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va | Rzym Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników konferencji na temat ochrony dzieci przed nadużyciami w instytucjach kościelnych, w placówkach edukacyjnych i sportowych, zorganizowanej przez Wspólnotę św. Jana XXIII w Rzymie. Jest to spotkanie wieńczące projekt „Safe”, czyli dwuletni kurs budowania kultury zapobiegającej wykorzystywaniu małoletnich i bezbronnych dorosłych.
Uczestniczyły w nim osoby mające kontakt z dziećmi: księża, nauczyciele i trenerzy, ale także lokalni liderzy, pracownicy i wolontariusze organizacji religijnych. Sesje szkoleniowe odbywały się we wszystkich regionach Włoch i objęły łącznie 1200 osób, które każdego dnia mają kontakt z prawie 50 tys. dzieci.
Głównym celem projektu była integracja metod ochrony małoletnich we włoskich organizacjach religijnych, instytucjach edukacyjnych i sportowych, co – zdaniem organizatorów – zapewni większą skuteczność w zapobieganiu wykorzystywaniu seksualnemu. Uczestnicy uczyli się jak krok po kroku postępować w wypadku nadużyć.
List Ojca Świętego odczytał przewodniczący Wspólnoty Jana XXIII, Giovanni Paolo Ramonda. Papież podkreślił w nim, że nigdy nie będzie za mało działań podejmowanych w celu budowania kultury zapobiegającej wykorzystywaniu słabszych oraz zwalczaniu przestrzeni do tuszowania i utrwalania takich zachowań.
Przyznał, że Kościół jest szczególnie wezwany do walki z nadużyciami, przynagla go do tego ból i wstyd, ponieważ jest instytucją, która nie zawsze dobrze opiekowała się powierzonymi jej dziećmi. „Proces ten wymaga odnowionej formacji tych wszystkich, którzy pracują z nieletnimi w instytucjach kościelnych. Tylko w ten sposób można wykorzenić kulturę śmierci, którą niesie ze sobą każda forma nadużycia, także seksualnego” – napisał papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.