Kościół katolicki w Polsce jest wciąż żywotny – promocja albumu A. Bujaka
21 kwietnia 2012 | 20:56 | mag Ⓒ Ⓟ
Kościół katolicki w Polsce jest wciąż żywotny – dowodzi Andrzej Bujak na kartach swojego najnowszego albumu ze zdjęciami „Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II”. Jest to dokumentacja najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z terenu całej Polski, związanych z beatyfikacją papieża.
Od piątku trwają w Warszawie XVIII Targi Wydawców Katolickich. Swoją ofertę prezentuje na nich 140 oficyn. Targom towarzyszą liczne spotkania i panele dyskusyjne z udziałem autorów publikacji i zaproszonych gości.
Promocja kolejnego albumu Andrzeja Bujaka "Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II” odbyła się 20 kwietnia w auli kurii diecezji warszawsko-praskiej. Jak podkreśla fotograf – ten album to świadectwo żywotności polskiego Kościoła. – Wbrew temu co się powszechnie powtarza, w czasie ostatnich miesięcy mogłem zaobserwować tysiące młodych ludzi, którzy zamiast odchodzić z Kościoła, przychodziły do niego, korzystały z sakramentów – mówił się Andrzej Bujak.
Nawiązując do osobistych doświadczeń, zwrócił uwagę na postawę błogosławionego papieża wobec drugiego człowieka. – On nie mówił o Bogu w sposób nachlany, jak to niektórzy usiłują dziś robić, ale z ogromnym szacunkiem i stanowczością. Jan Paweł II zmieniał człowieka poprzez swoją niesłychaną dobroć – podkreślił Andrzej Bujak.
Przyznając, że dziś, prawie rok po beatyfikacji, wciąż można znaleźć różne postawy w polskim społeczeństwie, od głębokich nawróceń, po ludzi oficjalnie kontestujących Kościół, abp Henryk Hoser powiedział, że to co papież tak obficie siał, dziś powoli zaczyna wzrastać podobnie jak ewangeliczne ziarno. – Czy przyniesie ono owoc, będzie zależało od tego na jaką glebę padnie – tłumaczył bp warszawsko-praski zachęcając jednocześnie do troski o własne serce.
Zdaniem abp Hosera, to że papież był Polakiem, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. – On wrastając w rodzimej kulturze nie tylko ją cenił, ale także kochał, co można zaobserwować sięgając po jego teksty czy słuchając jego homilii – przypomniał hierarcha.
Bp warszawsko-praski zauważył jednocześnie, że dziś istnieje nurt ideologiczny, który stara się wyeliminować tradycję mówiąc, że jest ona stereotypem hamującym nowe pomysły na szczęśliwą ludzkość. Tymczasem na tę tradycję składa się dorobek doświadczenia życiowego kolejnych pokoleń Polaków – stwierdził abp Hoser.
Obok licznych zdjęć album autorstwa Andrzeja Bujaka zawiera także przemówienia i homilie kard. Camila Ruiniego, kard. Stanisława Dziwisza, kard. Stanisława Ryłko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.