Kościół katolicki w służbie chorym
11 lutego 2002 | 14:00 | bl,mp //mr Ⓒ Ⓟ
Posługa chorym jest jednym z najważniejszych obszarów działalności Kościoła. W Światowy Dzień Chorego w Polsce biskupi i kapłani odwiedzają chorych w szpitalach, przytułkach i hospicjach.
W Polsce jest 500 kapelanów szpitalnych, blisko 300 ośrodków dla chorych prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, a Caritas Polska prowadzi 162 Stacje Opieki.
Opieka i pomoc, nie tylko duchowa, dla chorych jest jednym z najważniejszych obszarów pracy Kościoła. W Polsce pracuje ok. 500 kapelanów szpitalnych zatrudnionych na mocy umowy między Episkopatem i państwem z 1989 roku. Liczba ta faktycznie jest 3 razy wyższa, gdyż wielu proboszczów wysyła księdza do pobliskiego szpitala w ramach pracy duszpasterskiej parafii.
Posługując w szpitalu mają zagwarantowaną możliwość odprawiania Mszy św., wejścia na oddziały, rozmów z chorymi i sprawowania sakramentów. Praca księdza w szpitalu wymaga więc dużo wrażliwość, gdyż ma do czynienia z cierpieniem i nie może wobec niego przejść obojętnie. Człowiek chory często doświadcza lęków i niepewności, czuje się zagubiony i szuka kogoś, kto mógłby mu pomóc nie tylko w sferze cielesnej, lecz także w sferze duchowej.
Kościół troszczy się też o opiekę medyczną nad chorymi. Oficjalną strukturą kościelną zajmującą się niesieniem pomocy, także ludziom chorym, jest odtworzona w 1990 r. Caritas Polska. Caritas prowadzi w Polsce 21 hospicjów, z których każde zapewnia opiekę kilkunastu lub kilkudziesięciu osobom w końcowych stadiach nieuleczalnych chorób, oraz 162 tzw. stacje opieki Caritas i centra pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego. Oferują one pomoc medyczną ludziom chorym, starszym i niepełnosprawnym w ich własnych domach. Na prowadzenie tych placówek Caritas diecezjalne zawierają umowy z kasami chorych.
Caritas prowadzi jeszcze kilka innego rodzaju placówek świadczących pomoc w dziedzinie ochrony zdrowia. Są to m.in. gabinety rehabilitacyjne, poradnie, domy stałego pobytu oraz domy dziennego pobytu, gdzie osoby chore, starsze i samotne mogą spędzać po kilka godzin dziennie. Tego typu placówki Caritas są najbardziej popularne w diecezji opolskiej, gdzie do tej pory powstało ich ponad 60.
Kościół angażuje się także w bezpośrednią pracę na rzecz chorych poprzez prowadzenie placówek służby zdrowia – szpitali, przychodni, domów opieki itp.
Olbrzymie zaangażowanie na rzecz chorych podejmują osoby konsekrowane, które w sumie prowadzą aż 300 różnego rodzaju placówek służących chorym. Jest w tym m.in. 6 szpitali, 12 przychodni, 10 aptek, 35 placówek dla dorosłych upośledzonych umysłowo i ze schorzeniami układu nerwowego i 115 analogicznych dla dzieci, 101 placówek dla osób w podeszłym wieku i chronicznie chorych, 7 placówek dla osób uzależnionych, narkomanów, chorych na AIDS, alkoholików.
Praca wśród chorych jest głównym celem ponad 50 zgromadzeń zakonnych w Polsce. Np. bonifratrzy składają dodatkowy ślub – szpitalnictwa. Od założenia przez św. Jana Bożego w XVI w. bonifratrzy znani są z prowadzenia szpitali, w których stosowane są najnowocześniejsze metody leczenia, dbają w nich nie tylko o zdrowie fizyczne pacjentów, ale także o zaspokojenie ich potrzeb duchowych. Obecnie w Polsce prowadzą 4 szpitale a także ośrodki geriatryczne, przychodnie, apteki ziołolecznicze, apteki ogólne oraz poradnie lekarskie. Pełnią również posługę w 4 domach pomocy społecznej.
Z kolei kamilianie składają dodatkowy czwarty ślub służenia chorym nawet z narażeniem życia. Pracują jako kapelani szpitalni i pielęgniarze, kierują domami opieki społecznej, opiekują się bezdomnymi, narkomanami i chorymi na AIDS. Kamilianin o. Arkadiusz Nowak jest dyrektorem ośrodka resocjalizacji Ministerstwa Zdrowia dla narkomanów i chorych na AIDS. Opieka nad chorymi jest charyzmatem ponad 40 zgromadzeń żeńskich. Np. elżbietanki mają w swoich szeregach 185 pielęgniarek, 13 laborantek analitycznych, 8 techników rentgenowskich oraz stomatologa i lekarza. Prowadzą ponad 30 domów opieki społecznej i ośrodków opiekuńczych.
Trzeba mieć również świadomość, że liczby księży, osób zakonnych i świeckich posługujących chorym w parafiach nie da się dokładnie ocenić. Można jednak powiedzieć, że w każdej z ponad 10 tys. polskiej parafii księża, którzy nie pełnią oficjalnie funkcji kapelana służą chorym spowiedzią i Komunią św. w domach. Przewlekle chorych odwiedzają siostry zakonne, szafarze Eucharystii i osoby świeckie zaangażowane w pracę parafialnych oddziałów Caritas.
Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego już po raz dziesiąty. Obchody Światowego Dnia Chorego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes ustanowił Jan Paweł II. Po raz pierwszy dzień ten był obchodzony 11 lutego 1993 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.