Kościół musi być tam, gdzie są młodzi – trwa V Synod Diecezji Tarnowskiej
15 października 2022 | 19:26 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Do tworzenia duszpasterstwa otwartego i angażującego zachęca synodalny dokument poświęcony młodzieży. Został on przyjęty podczas siódmej sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Członkowie synodu zagłosowali także za przyjęciem dokumentu o przygotowaniu do kapłaństwa. Obrady odbyły się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Jak mówi przewodniczący Komisji ds. Dzieci i Młodzieży ks. Marcin Baran wyzwań jest dużo, bo mniej młodych jest w Kościele.
„Kościół musi być tam, gdzie są młodzi. Chcemy być obecni w tych przestrzeniach, w których oni się angażują, czyli to także wydarzenia kulturalne, sportowe, ekologiczne, środowisko skautowe i harcerskie” – dodaje.
Ważne jest także świadectwo młodych. Synodalny dokument zaleca, aby każda parafia zatroszczyła się o przygotowanie animatorów. Paweł Ryndak, prezes KSM-u jest także członkiem synodu. Uczy w jednej z krakowskich szkół. Jak mówi ubolewa, że uczniowie wypisują się z katechezy.
„Nie uczę religii, więc nie mogę mówić wprost o Bogu na matematyce czy fizyce. Staram się zachęcać moich wychowanków do akcji kościelnych i widzę, że lody się przełamują. Uczniowie pytają skąd mam energię i radość, dowiedzieli się też, że chodzę na pielgrzymki. Niektórzy powiedzieli, że pójdą na Jasną Górę z tarnowską pielgrzymką” – powiedział.
Anna Ciapała z Komisji ds. Dzieci i Młodzieży należała do KSM-u, brała udział w Światowych Dniach Młodzieży i pomagała je organizować. Jak dodaje warto się zaangażować w duszpasterstwo młodzieży.
„Wiara jest łaską, ale wiarę trzeba pielęgnować. Zachęcam, żeby poczuć żywą wiarę, zdobyć prawdziwą relację z Bogiem, ale my się musimy w to zaangażować. To jest coś pięknego. Polecam, aby wziąć udział w uwielbieniu, spotkaniu modlitewnym dla młodzieży, gdzie można się wyciszyć, pomodlić i poznać ludzi, którzy robią wiele dobrego” – dodaje.
Synodalny dokument zwrócił uwagę, aby duszpasterską troską otoczyć także osoby po studiach, a nie tylko dzieci i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest w nim także zachęta do zapraszania i angażowania zarówno dzieci jak i młodzieży w szeroko pojęty wolontariat organizowany przez instytucje kościelne oraz do odpowiedzialnego kształtowania środowiska cyfrowego.
Drugi przyjęty przez synod dokument jest zatytułowany „Przygotowanie do kapłaństwa w diecezji tarnowskiej”. Jak mówi przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa ks. Krzysztof Bułat dokument ukazuje nie tylko różne przyczyny kryzysu powołań, lecz również kierunki działań.
„Trzeba wspierać rodzinę chrześcijańską, bo tam się rodzą powołania. Ponadto dziś jest coraz więcej późniejszych powołań i trzeba umiejętnie podejść do tych młodych ludzi, którzy już mają pewne doświadczenia studiów i pracy, aby pomóc im rozwijać powołanie. Bardzo ważne jest świadectwo, świętość życia kapłańskiego i wspólnota kapłańska” – dodaje. Synodalny dokument podkreśla, że ważne jest tworzenie klimatu sprzyjającego budzeniu się powołań. Ponadto wskazuje na potrzebę większej integracji środowisk, z których wywodzą się alumni i kapłani. „Warto, aby rodziny powołanych oraz inne grupy podjęły bliższą współpracę, celem niesienia wsparcia tym, którzy głoszą światu Ewangelię”– czytamy w dokumencie.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż podsumowując obrady synodu powiedział, że dwa przyjęte dokumenty w wielu miejscach się przenikają i są związane m.in. z odkryciem życiowego powołania. Jak dodał biskup wyzwaniem jest formacja małżeństw i rodzin, bo to w rodzinie są przekazywane pierwsze wzorce, wiara i rodzi się powołanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.