Kościół na Pomorzu Zachodnim – podsumowanie roku 2010
01 stycznia 2011 | 15:43 | pk Ⓒ Ⓟ
Pierwszy w metropolii synod, śmierć abp. Zygmunta Kamińskiego, „Noc Konfesjonałów”, modlitwy za ofiary katastrofy smoleńskiej, ogłoszenie nowego sanktuarium w Kamieniu Pomorskim czy wreszcie wizyta wolontariuszy, którzy ze Szczecina polecieli na Haiti pomagać poszkodowanym w trzęsieniu ziemi – to niektóre ważne wydarzenia 2010 roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim.
W styczniu ubiegłego roku w gorzowskiej katedrze zainaugurowano prace synodu metropolitalnego dla trzech diecezji: archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwszy synod w metropolii szczecińsko-kamieńskiej zajmuje się m.in. ujednoliceniem praktyk udzielania sakramentów, zasadami przygotowania do tych sakramentów, aby nie różniły się zbytnio w poszczególnych diecezjach, a także kwestiami nauki społecznej Kościoła – tłumaczy ks. Sławomir Zyga, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Biskupi planują, że synod potrwa 3 lata.
W marcu radni Szczecina przegłosowali projekt przekazania archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej byłego szpitala miejskiego. W ramach umowy, budynek został przekazany z 99,9-procentową bonifikatą. W zamian archidiecezja zobowiązała się do rozpoczęcia budowy w ciągu 3 lat. Za 5 lat w budynku po byłym szpitalu miejskim ma powstać Dom Pomocy Społecznej, a za 7 lat szpital rehabilitacyjny, w którym będzie 200 łóżek dla pacjentów w trakcie leczenia neurologicznego, ortopedycznego, a także kardiologicznego i kardiochirurgicznego. Ma to być jedno z najnowocześniejszych centrów medycznych, w którym pracować będą m.in. przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz siostry boromeuszki, które zbudowały szpital na początku XX wieku, potem po wielomiesięcznych negocjacjach z miastem w sprawie odzyskania nieruchomości, ostatecznie zrzekły się jej na rzecz archidiecezji.
Przed świętami wielkanocnymi księża w Szczecinie wyszli naprzeciw wiernym i przez dwa dni spowiadali również w nocy. Akcja „Noc Konfesjonałów” odbyła się po raz pierwszy, ale sądząc po frekwencji i odbiorze społecznym, można spodziewać się podobnej inicjatywy również w tym roku.
10 kwietnia prawdopodobnie pierwsza Msza w Polsce, podczas której modlono się za ofiary katastrofy smoleńskiej odbyła się w szczecińskiej katedrze. Informacja o tragedii dotarła do wiernych podczas uroczystej Mszy, na której abp Andrzej Dzięga wyświęcał nowych kapłanów. Potem już w całej Polsce przez wiele dni organizowano codziennie modlitwy w intencji Prezydenckiej Pary i wszystkich, którzy zginęli na pokładzie Tupolewa.
1 maja w wieku 77 lat zmarł drugi metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński. W Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym strony kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo – Kościół. M.in. za wybitne zasługi w normowaniu stosunków Państwo-Kościół został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Do jego największych zasług należą skuteczne starania o powstanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Ostatecznie Wydział powstał w 2004 roku. Poprzednik obecnego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi spoczął w krypcie biskupów szczecińsko-kamieńskich w Bazylice Archikatedralnej obok zmarłego w 2009 roku abp. Mariana Przykuckiego.
W maju abp Dzięga przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w intencji dawnych i nieznanych mieszkańców miasta, których szczątki zostały znalezione pod katedrą. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele kościołów ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego, co jest przykładem ekumenicznej współpracy duchownych w Kościele szczecińskim.
W czerwcu relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki wniesiono do Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Również latem wolontariusze Caritas ze Szczecina wyjechali do Sandomierza, aby pomagać poszkodowanym przez powódź w usuwaniu skutków kataklizmu.
We wrześniu w Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczystość powołania Sanktuarium Cudownego Obrazu Brzozdowieckiego Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. W 1945 roku mieszkańcy Brzozdowiec, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane przewieźli Cudowny Obraz ze sobą i umieszczono go w katedrze w Kamieniu Pomorskim, którą ogłoszono nowym sanktuarium.
Pod koniec września do Szczecina powrócili wolontariusze, którzy na Haiti pomagali poszkodowanym w trzęsieniu ziemi. W 15-osobowej grupie byli m.in. fizjoterapeuci, anestezjolodzy, okulista, pielęgniarki, księża i siostra zakonna.
W październiku młodzież ze Stargardu modliła się na ulicach miasta ze swoim duszpasterzem o likwidację dopalaczy.
Działająca przy szczecińskich dominikanach wspólnota Przymierze Miłosierdzia regularnie realizuje misję ewangelizacji na ulicach miasta. W grudniu ewangelizatorzy zachęcali bezdomnych do skorzystania ze schronisk, szczególnie w okresie mrozów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.