„Kościół, patriotyzm, niepodległość” – jutro konferencja na UKSW
26 listopada 2018 | 11:19 | mk / mip Ⓒ Ⓟ
Czy patriotyzm Józefa Piłsudskiego różni się od patriotyzmu Romana Dmowskiego? W jaki sposób działalność patriotyczną prowadził św. Józef Sebastian Pelczar? Jak postawy patriotyczne Polaków kształtował prymas Polski kard. Józef Glemp?
To między innymi na te pytania będą odpowiadać uczestnicy całodziennej ogólnopolskiej konferencji naukowej Wydziału Teologicznego UKSW pt. ” Kościół, patriotyzm, niepodległość”. Odbędzie się ona we wtorek 27 listopada 2018 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w Auli Schumana, przy ulicy ul. Wóycickiego 1/3.
O godz. 9.00 uroczystego otwarcia sympozjum dokona ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.
– Poprzez konferencję ” Kościół, patriotyzm, niepodległość”pragniemy się wpisać w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśla ks. prof. Tomasz Wielebski, prodziekan ds. nauki i komunikacji, który wraz z dr. Mateuszem Tutakiem jest organizatorem sympozjum.
Dyskusja zapowiada się interesująco, już bowiem na samym początku głos zabiorą dwaj wybitni historycy: prof. Jan Żaryn i prof. Wiesław Wysocki. – Roman Dmowski – przedstawiciel „pokolenia niepokornych” czyli tych, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r. Wielki polityk – twierdzi prof. Jan Żaryn, który przedstawi wizję patriotyzmu Dmowskiego.
Natomiast prof. Wiesław Wysocki, jak twierdzi, ukaże w swoim referacie ” geniusz Józefa Piłsudskiego, który przewidział znacznie wcześniej możliwość odrodzenia się Rzeczypospolitej, a jednocześnie przechodząc ponad podziałami politycznymi zdołał doprowadzić do finału odzyskania Niepodległości”. Odbędzie się więc z pewnością ciekawa dyskusja wśród obu historyków!
Ale naukowcy z różnych polskich uczelni będą poruszć także inne tematy. Ks. Prof. Józef Łupiński powie o formacji patriotycznej żołnierzy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, we Francji oraz w Anglii w latach 1939-1945.Prof. Krzysztof Ożóg wygłosi referat „W drodze do niepodległej Ojczyzny. Działalność religijno-patriotyczna św. Józefa Sebastiana Pelczara w Krakowie i Przemyślu”. – Cała działalność św. Józefa S. Pelczara przyczyniła się do umocnienia wiary katolickiej oraz rozbudzenia ducha narodowego, patriotycznego i obywatelskiego wśród szerokich rzesz wiernych w rozległej diecezji przemyskiej u progu niepodległości – twierdzi.
Dr Milena Kindziuk przedstawi – w kontekście pierwszych kościelnych obchodów Święta Niepodległości po 1989 roku – nauczanie prymasa Józefa Glempa na temat patriotyzmu, a także jego rolę w oficjalnych obchodach tego święta w Polsce. Na konferencji zostanie podjęta również problematyka patriotyzmu w ujęciu Jana Pawła II (referat ks. Prof. Bronisława Mierzwińskiego) czy narodzin patriotyzmu niepodległościowego (wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka).
Będzie mowa również o patriotyzmie z perspektywy public relations (referat prof. Jerzego Olędzkiego). Warto tu podkreślić, że prof. Olędzki jest członkiem kilkunastoosobowej Kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego”. Celem tej Nagrody jest „wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich oraz zachęcanie obywateli do czynnego uczestnictwa oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego”. Pierwszym Laureatom Prezydent Andrzej Duda przyznał Nagrody w 2016 roku. J. Olędzki podzieli się swoimi obserwacjami z prac tej Kapituły, zaprezentuje dotychczasowych Laureatów (lata 2016-2018) i dokona analizy efektywności takiej formy kształtowania postaw patriotycznych we współczesnym społeczeństwie.
Na konferencji na UKSW zostanie też ukazany problem patriotyzmu Zbigniewa Herberta (ks. Prof. Jerzy Sikora). Nad tematyką patriotyzmu i nacjonalizmu pochyli się o. prof. Andrzej Potocki. Natomiast prof. Krzysztof Szwagrzyk podejmie refleksję nad patriotyzmem w XXI wieku. – Na przestrzeni ostatnich kilkuset lat patriotyzm w Polsce identyfikowany był zazwyczaj z czynną postawą insurekcyjną demonstrowaną udziałem w kolejnych zrywach zbrojnych – tłumaczy prof. Szwagrzyk.
– Po półwieczu trwania w Polsce systemu komunistycznego i dwudziestu pięciu latach istnienia III Rzeczypospolitej stajemy przed koniecznością odpowiedzi na pytanie: czym dla nas Polaków jest dziś patriotyzm? Czy – jak chcą niektórzy – tylko obciążającą naszą osobowość archaiczną spuścizną dziejów, czy też naturalnym wyrazem naszego osobistego stosunku do kraju swego pochodzenia i otwartym manifestowaniem przynależności do polskiej wspólnoty narodowej?
Konferencję zakończy panel dyskusyjny „Jak wychowywać do patriotyzmu?”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.