Kościół św. Józefa we Wschowie sanktuarium
20 marca 2018 | 10:22 | kk | Wschowa Ⓒ Ⓟ
Bp Tadeusz Lityński podniósł kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie do rangi sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia. To ósme sanktuarium w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Sanktuarium zostało ustanowione w odpowiedzi na „szczególny rozwój kultu Najświętszej Maryi Panny otaczanej czcią jako Matka Boża Pocieszenia w jej łaskami słynącym wizerunku” umieszczonym w franciszkańskim kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca we Wschowie, a także na prośbę ojców franciszkanów.
„Niniejszym dekretem – z dniem 19 marca 2018 roku – ustanawiam, stosownie do przepisu kanonu 1230 KPK, kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia” – to fragment dekretu bp. Tadeusza Lityńskiego, który odczytał przed Mszą św. ojciec prowincjał Bernarda Marciniaka OFM.
Kustoszem sanktuarium został o. Augustyn Zygmunt OFM. – Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu dla naszego miasta, dla nas samych, dla tych szczególnie, którzy w naszym kościele franciszkańskim od wielu lat oddają cześć Matce Bożej i tu u jej stóp doświadczają tych łask, które Maryja wyprasza. Ten dzisiejszy dzień jest świętem każdego, który szczególnie kocha Maryję. To właśnie u niej otrzymujemy pocieszenie. Dlatego cieszymy się w tym dniu, że ten kościół został podniesiony do godności sanktuarium – mówił na początku Mszy św. kustosz.
Jak czytamy na stronie internetowej franciszkanów, już w szkicu historycznym z 1647 roku autorstwa Augustyna Cieplińskiego, wspomina się o znajdującym się w kościele klasztornym słynącym łaskami Obrazie Bożej Rodzicielki.
„Również w Kronice wschowskich bernardynów, w notatce z roku 1778, znajduje się informacja o ołtarzu i Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia (Beatissima Virgo Consolatrix), zwanej również Obrazem Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej. Dokładana data namalowania oraz autorstwo Obrazu nie są znane. Wizerunek przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem wraz z główkami aniołków na szarooliwkowym tle, z delikatną poświatą wokół głowy Maryi i Dzieciątka”.
Obraz znajdował się pierwotnie w krużgankach klasztornych, skąd za czasów gwardiana o. Kamila Kalety w 1960 roku został przeniesiony do ołtarza bocznego (NMP Niepokalanej) i po raz pierwszy uroczyście odsłonięty 1 maja. To właśnie wtedy Maryję zaczęto nazywać Matką Bożą Wschowską.
Przypomnijmy, że od 2 sierpnia 2017 roku świątynia jest także kościołem parafialnym.
Sanktuaria w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu, Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp. i od 19 marca również Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.