Kościół w Anglii i Walii wyciąga wnioski ze skandalu nadużyć seksualnych
17 lutego 2021 | 09:00 | Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola)/vaticannews.va | Londyn Ⓒ Ⓟ
Kościół w Anglii i Walii wyciąga wnioski ze skandalu nadużyć. Krajowa Katolicka Komisja Ochrony opublikowała raport za rok 2019, w którym sformułowano sześć zasad ochrony dzieci i młodzieży. Obejmują one również proces leczenia ran, który nie może marginalizować Pana Boga. Wnioski te zostały sformułowane na podstawie świadectw ofiar i osób, które zostały dotknięte problemem molestowania seksualnego w Kościele katolickim Anglii i Walii.
Sześć zasad sformułowanych przez brytyjską Komisję to: komunikacja, słuchanie z głębi serca, potwierdzenie problemu, niewyrzucanie Boga poza nawias rozwiązania, szkolenie, wreszcie koncentracja uwagi na ofierze.
Raport w dużej mierze opracowany został na podstawie refleksji zebranych przez Panel Doradczy Ocalałych. Tworzą go osoby, które mimo swoich traumatycznych doświadczeń zdecydowały się pomóc Kościołowi na Wyspach stawić czoło problemowi nadużyć.
Tematem przewodnim raportu jest szeroko rozumiane pojęcie „wpływu”. Katolicka Komisja Ochrony analizuje wpływ nadużyć zarówno na życie ofiar, wspólnoty, w której do nich doszło, jak i całego organizmu Kościoła. Raport jest również efektem spotkania ofiar z kardynałem Vincentem Nicholsem, przed jego udziałem w czterodniowym szczycie w Watykanie, w lutym 2019 roku. Na spotkaniu liderów Kościoła z Papieżem Franciszkiem rozważano kwestię większej ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem.
Raport analizuje perspektywę postępowania wobec ofiar ze strony ludzi Kościoła, którzy mierzą się z tym problemem. Konieczna jest więc postawa „stanięcia w prawdzie”: autentyczne uznanie problemu, relacja nacechowana pokorą i skruchą oraz zerową tolerancją wobec nadużyć, a także pokusy ich ukrywania.
W raporcie opisano sposób komunikacji, a więc konieczność przyjęcia postawy „słuchającego z głębi serca”, którym kieruje szczerość, pokora i otwartość serca. Nie oznaczają one zaniechania krytycznego spojrzenia. Konieczne jest dążenie do spotkania z ofiarami wykorzystywania. Jak czytamy w raporcie: „usiądź z nimi twarzą w twarz, wysłuchaj ich historii i spróbuj zrozumieć, jak się czują”.
Autorzy raportu zauważyli, że w kwestii przezwyciężenia problemu sam Bóg bywa marginalizowany jako źródło rozwiązań. Odnotowują wręcz, że „rzadko się wspomina o Bogu” stąd jedna z sześciu zasad brzmi: „nie umieszczaj Boga poza nawiasem rozwiązań”.
Kolejną zasadą ochrony dzieci i nieletnich jest profesjonalne szkolenie tych, którzy pracują z najmłodszymi przedstawicielami wspólnoty Kościoła. Również ci, którzy chcą pomóc ofiarom nadużyć, muszą być wiarygodni z ich punktu widzenia, a więc posiadać umiejętność postępowania w kryzysie tego typu. Złotą zasadą jest koncentracja uwagi na ofierze: „nie zakładaj ani nie mów ocalałym, czego potrzebują – zapytaj ich. Słuchaj, szanuj, odpowiadaj i wspieraj”. Reguły te rozpowszechniane są w Kościele Anglii i Walii od początku 2019 roku.
Pełny raport dostępny jest na stronie Krajowej Katolickiej Komisji Ochrony.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.