Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce 2025: zapowiedzi planowanych wydarzeń

02 stycznia 2025 | 12:40 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na rozpoczynający się 2025 rok.

W całym Kościele będzie to Rok Jubileuszowy, którego hasło brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Papież Franciszek podkreśla znaczenie jubileuszowego odpustu, przeznaczonego zwłaszcza dla zmarłych. Zwraca uwagę, na potrzebę sakramentu spowiedzi i aktów przebaczenia, a także na rolę misjonarzy miłosierdzia, którzy powinni udawać się m.in. do więzień, szpitali, „aby nikt nie był pozbawiony możliwości otrzymania przebaczenia i pocieszenia Boga”. Także polscy katolicy będą pielgrzymować do kościołów wyznaczonych przez swoich biskupów, by uzyskać tam łaski związane z jubileuszem.

Decyzją Senatu rok 2025 będzie Rokiem Ks. prof. Józefa Tischnera. 28 czerwca minie 25 rocznica śmierci wybitnego filozofa, teologa, duszpasterza i publicysty. “Jego etyka solidarności, kluczowa w walce z reżimem komunistycznym w Polsce, również dziś umożliwia głębsze zrozumienie moralnych fundamentów demokracji” – napisali w uchwale senatorowie.

STYCZEŃ

6 stycznia –  Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, w uroczystość Objawienia Pańskiego odbędą się Orszaki Trzech Króli. Już po raz 17. ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata przemaszeruje barwny korowód uczestników wydarzenia, przyodzianych w kolorowe korony. W mijającym roku do akcji włączyło się aż 880 miejscowości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 r. po raz pierwszy przeniosła na ulice Warszawy tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie. Za część kolędowania odpowiada w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która od lat prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.

6 stycznia jest także dniem modlitwy w intencji misji. Będzie on połączony z ogólnopolską zbiórką pieniędzy na Krajowy Fundusz Misyjny. To także Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Przy tej okazji nastąpi uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych – tym razem dzieci zbierały środki na pomoc rówieśnikom w Demokratycznej Republice Konga.

6 stycznia obchodzone jest  Święto Epifanii w Kościele Greckokatolickim, powiązane z obrzędem poświęcenia wody na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie. Centralne uroczystości religijne tradycyjnie odbędą się w Przemyślu.

17 stycznia pod hasłem „Jubileusz: Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a) obchodzony będzie XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne wydarzenia zaplanowano we Wrocławiu, który posiada bogate dziedzictwo żydowskie, sięgające średniowiecza. Miasto było świadkiem zarówno rozkwitu społeczności żydowskiej po edykcie emancypacyjnym z 1812 roku, jak i tragicznych wydarzeń Zagłady oraz powojennych represji komunistycznych. Wrocławskim obchodom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem: „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”. W Dniu Judaizmu do organizacji specjalnej liturgii słowa zachęcane są wszystkie parafie.

W dniach 18-25 stycznia pod hasłem „Czy wierzysz w to?” (J 11,26) obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Modlitwy i rozważania zostały przygotowane przez wspólnotę monastyczną Bose w północnych Włoszech. Hasło Tygodnia i tematyka rozważań jest związana z przypadającą w 2025 r. 1700. rocznicą pierwszego soboru powszechnego, który odbył się w Nicei niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. oraz ze sformułowanym podczas tego soboru Credo, które jest wyrazem wspólnej wiary chrześcijan.
Nabożeństwo centralne odbędzie się w czwartek 23 stycznia 2025 r. o godz. 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie (Pl. St. Małachowskiego 1) z racji przypadającej tym dniu 25. rocznicy podpisania przez Kościoły w Polsce deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu – akt ten miał miejsce w tym właśnie kościele 23 stycznia 2000. Kazanie wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

26 stycznia pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju” obchodzony będzie XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

26 stycznia w całym Kościele obchodzona będzie Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka ma służyć temu aby – jak wyjaśnił papież – “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Franciszek ogłosił ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego w Liście Apostolskim z 30 września 2019 r. Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku przypada ona to 21 stycznia. Papież wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.

LUTY

2 lutego obchodzony będzie  Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Zgodnie z tradycją przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

MARZEC

2-8 marca – 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Rozpoczyna się on co roku w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie. Ma zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji, np. w czasie Wielkiego Postu. W tym czasie w parafiach wykładane są często księgi trzeźwości, do których można wpisać swój dar abstynencji, zwłaszcza podjętej z miłości do bliźnich pogrążonych w nałogach. Każdy dzień Tygodnia Modlitw ma szczególną intencję, a także swojego patrona, którego życie może być wzorem dla nas współczesnych ludzi.

Inicjatorem Tygodnia Modlitw i wielu innych ważnych działań trzeźwościowych był bł. Kard. Stefan Wyszyński, który niejednokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami jakie niesie za sobą alkoholizm. Prymas Tysiąclecia zachęcał rodaków do osobistej i wspólnej modlitwy o pokonanie plagi pijaństwa. Włączył tę intencję do tak ważnego aktu swojej posługi, jakim były Jasnogórskie Śluby Narodu.

7 marca już po raz dziewiąty, w pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce będzie otaczał modlitwą osoby wykorzystane seksualnie.

W dniach 12-14 marca w Warszawie odbędzie się  400. Zebranie Plenarne KEP.

13 marca w 12. rocznicę wyboru kard. Bergoglio na papieża, odbędzie się Święto Papieskie.

16 marca obchodzony będzie Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. II niedziela Wielkiego Postu nazywana jest także niedzielą „Ad Gentes”, co po łacinie oznacza: ku narodom, ku ludziom. To okazja do tego, by wesprzeć modlitwą i ofiarą pieniężną misjonarki i misjonarzy z Polski. W tym celu zostanie przeprowadzona ogólnopolska zbiórka pieniędzy do puszek. Głównym zadaniem misjonarzy jest praca duszpasterska. Są oni posłani, aby głosić Ewangelię i tworzyć wspólnoty wiary. Jednak z działalnością ewangelizacyjną zwykle łączą oni pomoc charytatywną, edukacyjną i medyczną. Wymaga tego sytuacja w krajach misyjnych – ubóstwo materialne i duchowe, niesprawiedliwość społeczna, brak poszanowania praw człowieka, korupcja i inne palące problemy społeczno-ekonomiczne.

24 marca – Dzień Misjonarzy Męczenników. Wśród najbardziej zagrożonych terenów misyjnych są obecnie terytoria Ameryki Południowej i Afryki. To właśnie tam w ostatnich latach ginie najwięcej misjonarzy.

25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony będzie Dzień świętości życia.

KWIECIEŃ

14 kwietnia obchodzone będzie Święto Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku. Upamiętnia wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłania do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra Ojczyzny zrobić. Święto – jak napisano – powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

W dniach Triduum Paschalnego, 17-19 kwietnia,  odbędzie się ogólnopolska inicjatywa „Noc konfesjonałów”.

W dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie odbędą się uroczystości państwowe i kościelne z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Zgodnie z tradycją nastąpi też wręczenie krzyży misyjnych.

27 kwietnia obchodzone będzie  Święto Miłosierdzia Bożego. Centralne uroczystości zaplanowano w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to także święto patronalne Caritas. Święto Miłosierdzia Bożego jest zarazem początkiem Tygodnia Miłosierdzia (27 kwietnia – 3 maja).

27 kwietnia już po raz  19. odbędzie się Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i innych użytkowników dróg (MIVA Polska wraz z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców).

29 kwietnia to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Tego dnia w 1945 roku wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Zamordowano w nim 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.

W 2002 r. Konferencja Episkopatu Polski, dzięki inicjatywie wysuniętej przez bp. Ignacego Jeża i ks. infułata Antoniego Łassę, reprezentujących środowisko księży, byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych postanowiła, że w miejsce pielgrzymek księży „dachauowczyków” odbywających się w kaliskim Sanktuarium w dniu wyzwolenia obozu, organizowane będą corocznie – od 2005 r. – ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

MAJ

2 maja na Jasnej Górze zbierze się Rada Stała KEP.

3 maja  na Jasnej Górze przeżywana będzie uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. W wydarzeniu weźmie udział Episkopat Polski.

11 maja w Krakowie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski.

W dniach 11-17 maja przeżywany będzie Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W dniach 20-22 maja w Pelplinie odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych.

24 maja w Poznaniu odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego Ks. Stanisława Streicha, zamordowanego w 1938 roku przez komunistę podczas odprawiania Mszy św.

24 maja to także Dzień modlitw za Kościół w Chinach. Tego dnia Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

25 maja odbędzie się Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.

31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja 15 sióstr katarzynek zamordowanych w lutym 1945 roku w Ornecie przez sowieckich żołnierzy.

CZERWIEC

1 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie po raz 17. obchodzony będzie  Dzień Dziękczynienia i Święto Opatrzności Bożej.

7 czerwca  w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się Jutrznia Lednicka a następnie rozpocznie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich.

7 czerwca w Orlen Arena w Płocku odbędą się centralne uroczystości 950-lecia Diecezji Płockiej.

W dniach 10-12 czerwca w Katowicach odbędzie się 401. Zebranie Plenarne KEP. W tym roku archidiecezja katowicka obchodzi 100-lecie istnienia. Bullą „Vixdum Poloniae unitas”, z 28 października 1925 roku, Papież Pius XI erygował Diecezje Katowicką, łącząc Wikariat Cieszyński i Górny Śląsk. Akt ten zapoczątkował stuletnią historię archidiecezji.

21 czerwca w Gnieźnie odbędą się uroczystości 50-lecia Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”. Ruch, któremu patronują św. Franciszek i bł. Matka Teresa jest federacją wspólnot osób świeckich działających na rzecz głodujących i ubogich. Maitri współpracuje z kilkunastoma polskimi zgromadzeniami prowadzącymi misje, jest jednym z największych świeckich dzieł charytatywnych w Kościele w Polsce.

28 czerwca przypada 25. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. Zaplanowano m.in. obchody w Krakowie oraz Łopusznej, miejscu spoczynku duszpasterza, filozofa, pisarza, kapelana “Solidarności”.

LIPIEC

20 lipca zostanie zainaugurowany 26. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tradycyjnie już inicjatywie towarzyszy „Akcja św. Krzysztof 1 gr za 1 km szczęśliwej jazdy” wraz ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy (MIVA Polska).

SIERPIEŃ

Tradycyjnie Episkopat Polski zachęca wszystkich, by był to miesiąc dobrowolnej abstynencji od alkoholu.

1 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

15 sierpnia na Jasnej Górze pielgrzymi i inni wierni przeżywać będą uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej.

15 sierpnia, w  Święto Wojska Polskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza św. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych.

17 sierpnia odbędzie się tradycyjna Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich.

25 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

26 sierpnia na Jasnej Górze obchodzona będzie uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

WRZESIEŃ

W dniach 8-14 września Kościół w naszym kraju przeżywać będzie Tydzień Wychowania.

Pod hasłem „Odwaga pokoju – chrześcijanie razem dla przyszłości w dniach 11-14 września w Gnieźnie odbędzie się    XII Zjazd Gnieźnieński.

17 września,  w 86. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, obchodzony będzie Dzień Golgoty Wschodu. W katedrze polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona Msza św.

W dniach 20-21 września odbędą się obchody 450-lecia obecności Piety Matki Bożej w sanktuarium diecezjalnym w Skrzatuszu. Na sobotę zaplanowano tzw. dzień młodych, główna uroczystość jubileuszowa odbędzie się w niedzielę.

28 września cały Kościół obchodzić będzie Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

PAŹDZIERNIK

12 października przypada  24. Dzień Papieski. W ramach inicjatywy zbierane będą środki na program stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na Zamku Królewskim wręczone zostaną doroczne nagrody Totus.

W dniach 13-15 października w Gdańsku odbędzie się 402. Zebranie Plenarne KEP. W tym roku archidiecezja gdańska obchodzi 100-lecie istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się 29 grudnia 2024 r. i potrwają cały rok. Centralnym punktem będzie odpust archidiecezjalny przypadający 11 maja 2025 r., Tydzień Patrona – od 11 do 17 maja 2025, a także przypadająca 30 grudnia 2025 r. 100. rocznica powstania diecezji gdańskiej.

W niedzielę 19 października, w  Światowym Dniu Misyjnym w całej Polsce przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna (taca) na Papieskie Dzieła Misyjne. Tego samego dnia zainaugurowany zostanie Tydzień Misyjny.

LISTOPAD

4 listopada, we wspomnienie św. Karola Boromeusza, twórcy i patrona seminariów duchownych, rozpocznie się doroczna akcja AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów).

9 listopada obchodzony będzie Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.

11 listopada, w  Narodowe Święto Niepodległości w Świątyni Opatrzności  Bożej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych.

W dniach 18-19 listopada we Wrocławiu odbędą się obchody 60. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele episkopatu Niemiec. Orędzie poprzedzało milenijne obchody chrześcijaństwa w Polsce. Zawierało słynną dziś formułę: „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”, która otworzyła wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego, a po latach stała się inspiracją do rozpoczęcia analogicznego procesu na gruncie polsko-ukraińskim i polsko-rosyjskim.

W dniach 19-22 listopada biskupi odbędą rekolekcje na Jasnej Górze.

22 listopada obchodzony będzie ogólnoświatowy Dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwa we wszystkich świątyniach w intencji zmarłych w wyniku represji stalinowskich.

W dniach 29-30 listopada na Jasnej Górze odbędzie się Sesja misjologiczna oraz ogólnopolskie czuwanie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych.

GRUDZIEŃ

13 grudnia – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego

14 grudnia po raz 26. obchodzony będzie Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem inicjatywy Episkopatu Polski jest wsparcie Kościoła katolickiego w krajach byłego ZSRR – w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. W całym kraju katolicy będę modlić się w intencji chrześcijan na Wschodzie i przekazywać do puszek pieniądze na ich wsparcie. W roku 2023  zgromadzono ponad 2,5 mln zł, z czego najwięcej – 1 mln 200 tys. trafiło na Ukrainę.

26 grudnia nastąpi uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych. Inicjatywa realizowana jest od ponad 30 lat pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kwesta odbywa się w wielu parafiach od 26 grudnia do 6 stycznia. Przy współpracy duszpasterzy i z materiałami przygotowanymi przez Papieskie Dzieła Misyjne, grupy dzieci i młodzieży wyruszają do domów i parafii, by głosić Dobrą Nowinę i zbierać fundusze na potrzeby swoich rówieśników w Afryce. Ofiary materialne zebrane przy okazji kolędowania przekazywane są w całości do Rzymu, a Dykasteria ds. Ewangelizacji przydziela nam konkretne projekty do zrealizowania.

28 grudnia – święto Świętej Rodziny – dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. W parafiach nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.