Kościół w Polsce ma nowego biskupa
13 sierpnia 2022 | 18:55 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
W kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze ks. Adrian Put 13 sierpnia przyjął święcenia biskupie. Głównym konsekratorem był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Współkonsekratorami byli abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński i biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który wygłosił homilię. – Nadać światu smak miłości, rozpalić światło Bożej obecności, to kierunki, w których Pan pragnie realizować Twoje, księże Adrianie, biskupie zawołanie: »In unum congregare« – »Zgromadzić w jedno«. Nie trzeba przekonywać, jak to zadanie jest dziś ciągle aktualne. Życzeniem więc dla Twojej biskupiej posługi pragnę uczynić słowa sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, które skierował w swoim pierwszym liście pasterskim do diecezjan w 1958 r.: »Jedność wszystkich, skądkolwiek tu przybyli i ziemie te zamieszkali. Oto zadanie moje, jakie mam spełnić, oto nastrój serca mego, w jakim to zadanie moje wykonać pragnę. Wypełnić je przy pomocy Nieba, Waszej, moi współpracownicy Bracia Kapłani, i Twego, Ludu Boży, wiernego i ufnego oddania się pod naszą pieczę«. Niech troska o jedność będzie ciągłym nastrojem Twojego serca. Potrzeba dzisiaj jedności ze wspólnotami bratnich Kościołów, ale także z tymi, którzy nie wierzą w Boga – mówił kaznodzieja.
– Młode pokolenie powinno w Tobie znaleźć szczególnego przyjaciela. Myślę tutaj najpierw o młodych kapłanach, którzy potrzebują wsparcia i zrozumienia. Młodzież, nie tylko z Ruchu Światło-Życie, oczekuje na Twoją modlitwę, dobre słowo budujące chrześcijańską formację. Takie oczekiwanie jest także w ruchach i grupach modlitewnych – dodał.
W uroczystości uczestniczyli biskupi z kilku diecezji, a także z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Adrian Put urodził się w 1978 r. w Szczecinie. W 1990 r. z rodziną przeprowadził się do Gorzowa i zamieszkał w parafii pw. Chrystusa Króla. Angażował się jako ministrant i lektor oraz formował w Ruchu Światło-Życie. Po ukończeniu zielonogórsko-gorzowskiego WSD w Paradyżu przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 2004 r. w gorzowskiej katedrze z rąk bp. Adama Dyczkowskiego. Następnie pracował jako wikariusz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku (2004- 2009) i Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie (2009-2011).
W 2011 r. został redaktorem „Aspektów”, diecezjalnej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela”, i pomocniczym duszpasterzem młodzieży ds. Ruchu Światło-Życie, mieszkając jako rezydent w zielonogórskiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca. W 2015 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w specjalności historia Kościoła i został proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.
Od 2021 r. kieruje parafią konkatedralną pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Powierzono mu także funkcje moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji i filii poznańskiej Ruchu Światło-Życie. Należał też do Diecezjalnej Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Komisji Liturgicznej i sekretariatu I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Kieruje Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenalnym. Jest kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi i zastępcą moderatora Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, wspólnoty kapłańskiej Ruchu Światło-Życie.
28 czerwca papież Franciszek mianował ks. kan. Puta biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ze stolicą tytularną Furnos Minor.
Jako swoje zawołanie biskup przyjął słowa: „In unum congregare” (Zgromadzić w jedno). Zgodnie z kościelną tradycją, będzie się również posługiwał swoim herbem biskupim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.