Kościół w Polsce od lat modli się i przeprasza za nadużycia seksualne
19 lutego 2021 | 15:54 | mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dziś w całej Polsce obchodzony jest kolejny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Odbywa się on tym razem pod hasłem: „Wspólnota ze Zranionymi”. Pierwsza liturgia pokutna w tej intencji z udziałem członków Episkopatu miała miejsce w 2014 r.
Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich nie jest pierwszą inicjatywą podjętą przez polskich biskupów w intencji zadośćuczynienia i modlitwy za ofiary oraz w intencji pojednania zranionej wspólnoty jak i wynagrodzenia Bogu za grzechy skierowane przeciwko najbardziej bezbronnym.
Po raz pierwszy polscy biskupi przeprosili publicznie za dokonywane w Kościele grzechy wykorzystywania małoletnich w 2013 r. „Przepraszamy za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by w przyszłości takie sytuacje się nie powtórzyły. Skrzywdzonym dzieciom i młodzieży niesiemy i będziemy nieść nadal pomoc duszpasterską i terapeutyczną. Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii” – napisali w stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony dzieci i młodzieży z 13 października 2013 r.
20 czerwca 2014 r. w jezuickiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbyła się pierwsza liturgia pokutna za grzechy wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. Uczestniczyli w niej m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Piotr Libera. W trakcie liturgii zgromadzeni wyrażali prośbę: „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!”.
Biskup Libera, cytując w homilii wstrząsającą relację dziewczynki, która padła ofiarą molestującego ją księdza, zapytał: „Czy wysłuchanie ofiar oraz uczciwe nazwanie zbrodni, które miały miejsce w Kościele w tej kwestii, nie jest najbardziej podstawowym, elementarnym obowiązkiem?” Po czym dodał z ubolewaniem, że „pewna część naszego Kościoła wciąż nie potrafi – niestety – tego uznać i uczynić”.
30 czerwca 2015 r. papież Franciszek skierował apel do konferencji biskupich o ustanowienie dorocznego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych. Konferencja Episkopatu Polski jesienią 2016 r. podjęła decyzję o organizacji Dnia we wszystkich polskich diecezjach, corocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu.
Poruszający gest względem dzieci i młodzieży wykonał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych w Skrzatuszu we wrześniu 2017 roku. Hierarcha uklęknął przed 6 tysiącami młodych ludzi i poprosił o przebaczenie. – Chcę przed wami uklęknąć, ja, człowiek święceń, i prosić was, abyście przebaczyli mi oraz moim braciom kapłanom, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób was skrzywdzili – powiedział biskup.
Dokumentem dużej rangi było ogłoszone 19 listopada 2018 r. „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”. Pasterze Kościoła w Polsce po raz kolejny przepraszali w nim „Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim”. Prosili też o „światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe, które jest zasadniczym źródłem wykorzystania seksualnego małoletnich”. Błagali też Boga „by dał skuteczność naszym wysiłkom tworzenia w Kościele środowiska otwartego i przyjaznego dzieciom i młodzieży”.
Biskupi przyznali, że problem wykorzystania seksualnego małoletnich staje się źródłem szczególnego zgorszenia, kiedy sprawcami nadużyć są duchowni. „Oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczają przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka” – czytamy w „Stanowisku”.Jednocześnie biskupi podziękowali „wszystkim, którzy w trosce o świętość Kościoła i Jego pasterzy, z odwagą ujawniają grzech i przestępstwo nadużyć”.
W ramach przygotowania na Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego w 2020 r. po raz pierwszy zostały przygotowane specjalne materiały duszpasterskie pt. „Modlitwa zranionego Kościoła”, które zostały przesłane do każdej parafii. Zostały one opracowane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w Warszawie. Dzień ten obchodzony był we wszystkich polskich diecezjach i kilku tysiącach parafii. Np. w Warszawie głównym wydarzeniem modlitewnym była Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim ulicami Starego Miasta.
Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich odbywa się 19 lutego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.