Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce w 2001 r. – cz. I

31 grudnia 2001 | 16:01 | Opracowała Anna Wojtas //ad Ⓒ Ⓟ

Co przyniósł rok 2001 Kościołowi w Polsce? Prezentujemy kalendarium ważniejszych wydarzeń ze wszystkich miesięcy.

*Część pierwsza (styczeń – kwiecień)*

*Styczeń*

*1.* Rok 2001 obchodzony był w Polsce jako Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm RP w związku z 100. rocznicą urodzin Prymasa Tysiąclecia. Na rozpoczęcie Roku kard. Stefana Wyszyńskiego Prymas Glemp wystosował specjalny list, w którym podkreślił m.in., że to właśnie realizacja wizji Polski kard. Wyszyńskiego winna być zadaniem dla Kościoła w Polsce u progu Trzeciego Tysiąclecia.

*2. Warszawa* – Polacy z Kazachstanu na opłatku u Prymasa Polski. Spotkanie opłatkowe
odbyło się w ostatnim dniu zorganizowanej przez Polską Akcję Humanitarną pielgrzymki Polaków z Kazachstanu do Ojczyzny.

*3. Kraków* – Działa nowy serwis www „Parafie polskie w internecie” przygotowany przez księży salwatorianów. Pod adresem www.parafie.w.pl można znaleźć już ok. 800 linków do parafialnych witryn www. Jak dotąd jest to największa baza odnośników do stron parafii polskich i polonijnych.

*3. Katowice* – Katolicki miesięcznik dla dzieci „Mały Gość Niedzielny” osiągnął nakład 120 tys. egzemplarzy.

*4. Warszawa* – Znany duszpasterz młodzieży o. Jan Góra, Waldemar Chrostowski, kierowca ks. Popiełuszki oraz prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Mirosław Kruszyński zostali laureatami kolejnej edycji nagrody „Bóg zapłać” przyznawanej przez miesięcznik „Powściągliwość i Praca”. Kapituła, złożona z laureatów i zespołu redakcyjnego przyznała też nagrodę zbiorową – dla służby porządkową przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie „Totus Tuus”.

*5.* W przededniu uroczystości Objawienia Pańskiego – zamknięcie Roku Jubileuszowego w większości polskich diecezji. Jedynie w Krakowie, Białymstoku, Drohiczynie i Siedlcach uroczystości miały miejsce 6 stycznia. Biskupi odprawili uroczyste Msze św. w swoich katedrach i wraz z diecezjanami odśpiewali dziękczynny hymn „Magnificat” za łaski otrzymane w Roku Świętym. Prymas Polski zakończył Rok Jubileuszowy w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Jego zdaniem w Roku Jubileuszowym „najważniejsze było głębokie przeżycie chrześcijaństwa w wymiarze społecznym i osobistym poprzez intensywniejszą modlitwę, pielgrzymki, uzyskiwane odpusty”.

*6. Jasna Góra* – Tradycyjne „Pawełki” – czyli Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika – Patriarchy Zakonu Paulinów rozpoczęły się 6 stycznia na Jasnej Górze.Nabożeństwo ku czci św. Pawła I Pustelnika odprawiane jest co roku w styczniu we wszystkich paulińskich klasztorach. Wyjątkowo uroczysty charakter mają „Pawełki” jasnogórskie. Zakonnicy gromadzą się w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Bazylice Jasnogórskiej i modlą się śpiewem hymnów ku czci Patriarchy.

*7. Przemyśl* – Według kalendarza juliańskiego święta Bożego Narodzenia obchodził Ukraiński Kościół Greckokatolicki w Polsce. Główne uroczystości odbyły się w Przemyślu, gdzie pontyfikalną liturgię celebrował metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak oraz we Wrocławiu pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza diecezji wrocławsko-gdańskiej.

*7. Kraków* – Ruszyło duszpasterstwo Ormian. Msza odprawiona na rozpoczęcie obchodów 1700. rocznicy chrztu Armenii zainaugurowała jego działalność. Wcześniej, Prymas Polski mianował ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego duszpasterzem Ormian archidiecezji krakowskiej.

*8. Warszawa* – Około stu polskich artystów przybyło 8 stycznia do warszawskiego kościoła twórców, by podzielić się opłatkiem z Prymasem Polski. W spotkaniu uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, aktorzy scen warszawskich – wśród nich Gustaw Holoubek, Olgierd Łukaszewicz, Wiesław Gołas, Anna Nehrebecka, Maja Komorowska, Anna Seniuk – oraz szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun.- Bez nauki i kultury – mówił Prymas podczas spotkania – nie potrafimy ożywić naszej wiary by była twórcza.

*9. Warszawa*. Pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował 600 stronicowe kompendium wiedzy o Kościele i religijności naszego społeczeństwa na przestrzeni ostatnich 50 lat. Książka „Kościół i religijność Polaków 1945 – 1999” jest najobszerniejszym wydawnictwem dotyczącym tego tematu w powojennej historii Polski. Zdaniem socjologów, polska religijność cechuje się stabilnością. Na tym samym poziomie – 47-50 proc. – utrzymuje się liczba „dominicantes” czyli osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. W ostatnich latach obserwuje się systematyczny, choć niewielki wzrost wskaźnika „comunicantes” – osób przystępujących do Komunii świętej.

*9-12 Będzin* – Aż 14 tys. wykonawców wystartowało w eliminacjach do VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Grand Prix zdobył zespół wokalny „Pro Forma” z Olsztyna.

*11. Laski* – Konferencją bp. Stanisława Stefanka na temat listu apostolskiego „Novo millennio ineunte” rozpoczęło się ogólnopolskie, doroczne spotkanie diecezjalnych doradców życia rodzinnego w Laskach. Ich zadaniem jest tworzenie poradni życia rodzinnego, domów samotnej matki, ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, poradni specjalistycznych. Zajmują się również prowadzeniem szkoleń. W całej Polsce w poradniach życia rodzinnego pracuje ok. 5 tys. osób.

*12. Warszawa* – W Filharmonii Narodowej prapremiera „Mszy za pokój” Wojciecha Kilara. Jak powiedział KAI kompozytor – dzieło to w jego zamyśle ma być modlitwą na nowy wiek.

*13. Kraków-Mogiła* – O. Piotr Chojnacki został nowym opatem klasztoru cystersów w Krakowie-Mogile. W obrzędzie błogosławieństwa nowego opata uczestniczyły najwyższe władze zakonu a przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

*14. Żory* – Abp Damian Zimoń osobiście odwiedził po kolędzie mieszkańców 10-piętrowego bloku na Osiedlu Sikorskiego w Żorach. Metropolita katowicki, który od kilku lat kolęduje w różnych parafiach archidiecezji katowickiej, tym razem wybrał Żory, ponieważ bezrobocie w tym typowo górniczym mieście należy do najwyższych w regionie i przekroczyło już 26 proc.

*15-16. Warszawa* – Duchowni, politycy i dziennikarze podsumowali Wielki Jubileusz w Polsce i na świecie. Specjalna sesja z udziałem sekretarza generalnego Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 abp Crescencio Sepe z Rzymu, i abp Henryka Muszyńskiego, szefa polskiego komitetu odbyła się w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Abp Sepe za najważniejszy duchowy owoc Wielkiego Jubileuszu uznał powrót do idei Soboru Watykańskiego II.

*15. Warszawa* – Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę pieniężną na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Salwadorze

*16-17. Zakopane* – Rozpoczęła się dwudniowa konferencja Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski. Biskupi dyskutowali m.in. o konieczności uzupełniania się katechezy parafialnej i szkolnej. Widzą też potrzebę dowartościowania katechezy dorosłych (prowadzonej m.in. przez ruchy katolickie), tym bardziej, że aż 90 proc. wysiłku katechetycznego Kościoła skierowane jest na dzieci i młodzież.

*17. Łódź* – Już po raz czwarty Kościół katolicki obchodził Dzień Judaizmu. Centralne obchody miały miejsce w Łodzi, gdzie chrześcijanie i żydzi wspólnie modlili się w synagodze i katedrze. W całej Polsce zorganizowano nabożeństwa i spotkania katolików z przedstawicielami gmin żydowskich. W ocenie bp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego cieszyły się one znacznie większym niż w poprzednich latach zainteresowaniem wśród chrześcijan. Zdaniem biskupa aktywne zaangażowanie gminy żydowskiej sprawiło, iż nie była to tylko inicjatywa wewnątrzkościelna.

*18. Warszawa* – Ośrodek Badania Opinii Publicznej poinformował, że niemal 3/4 Polaków (71 proc.) darzy zaufaniem Kościół katolicki. Swój brak zaufania dla Koscioła deklaruje co czwarty obywatel Polski (26 proc.) – wynika z sondażu OBOP.

*18-25. Warszawa* – W całej Polsce nabożeństwa ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywającego się pod hasłem „Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem” (J 14,6). W niedzielę 21 stycznia zostało odprawione centralne nabożeństwo ekumeniczne w kościele akademickim św. Anny w Warszawie

*19. Przemyśl* – Grekokatolicy obchodzili Święto Jordanu i modlili się w intencji wizyty Papieża na Ukrainie. Główne uroczystości odbyły się w przemyskiej katedrze skąd zgromadzeniu udali się nad San, gdzie odbył się tradycyjny obrzęd poświęcenia wody.

*20. Warszawa* – Podczas gali w Galerii Porczyńskich rozpoczęto oficjalnie Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

*20. Warszawa* -10. rocznica przywrócenia w Polsce Ordynariatu Polowego. Z tej okazji w katedrze polowej – uroczysta liturgia pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Franciszek Macharski, który przed 10 laty wraz z kardynałami Józefem Glempem i Henrykiem Gulbinowiczem konsekrował biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia.

*24. Opole* – Za pośrednictwem Caritas diecezji opolskiej osobie przymusowo zatrudnionej w czasie wojny w placówce kościelnej w Niemczech wypłacono pierwszą ratę odszkodowań w wysokości 2.500 DM.

*25-28. Siedlce*. Pod hasłem hasłem „Nowa ewangelizacja u progu trzeciego tysiąclecia” odbyło się Krajowe Forum Młodych. Uczestnicy spotkania dyskutowali jak zorganizować wyjazd na XVII Światowy Dzień Młodzieży do Toronto w 2002 r., mówili także o sposobach nowej ewangelizacja, zapoznali się także z prezentacją projektu Kolegium Duszpasterzy Młodzieży.

*26. Warszawa* – Pierwszy w historii polskiego Kościoła katolickiego dzień modlitw poświęconych islamowi. Główne spotkania z tej okazji odbyły się w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie. W Polsce mieszka ok. 4,5 tys. muzułmanów. Najwięcej na Białostocczyźnie -a w samym Białymstoku ok. 1,8 tys. osób ma rodowód tatarski.

*29. Warszawa* – Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę pieniężną na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Indiach.

*29. Radom* – Bp Jan Chrapek wydał trzeci z serii listów poświęconych aktualnym problemom społecznym. Dokument pt. „Dzielmy się miłością – wolontariat” jest próbą syntetycznego opracowania problemu wolontariatu w perspektywie Ewangelii. Zawiera m.in. dekalog chrześcijańskiego wolontariusza. Bp Chrapek zwraca m.in. uwagę na fakt, że choć zwyczajowo jakość społeczeństwa ocenia się według stanu jego struktur instytucjonalnych: władz państwowych, gospodarki, finansów, prawa, samorządów itd., to znacznie bardziej podstawowym wyznacznikiem jego żywotności jest zdolność spontanicznego, oddolnego tworzenia przez nie więzi solidarności międzyludzkiej.

*Luty*

*1. Warszawa* – Podczas spotkania premiera Jerzego Buzka z korpusem dyplomatycznym na Zamku Królewskim w Warszawie nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przypomniał słowa Jana Pawła II, że polityka to sprawowanie władzy dla wspólnego dobra. Premier dziękował za dobre stosunki Stolicy Apostolskiej z Polską, bez której, jak powiedział, „bylibyśmy w innym punkcie historii”.

*2. Warszawa* – W Święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół na całym świecie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. W Polsce było to święto niemal 40 tys. osób. W każdej diecezji osoby konsekrowane spotkały się tego dnia na wspólnej Mszy św., podczas której odnowiły swoje śluby. W Warszawie uroczystej liturgii przewodniczył Prymas Polski.

*2. Warszawa.* Na antenie Radia Plus wystartowało Radio Archidiecezji Warszawskiej Józef. Nowe pasmo lokalne nadaje swój program na częstotliwości 96, 5 FM w godz. 22.00-23.30.

*3. Wieliczka.* W niezwykłej scenerii kopalni soli Ruch „Wiara i Światło” tworzony przez osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół świętował 30-lecie swego istnienia. W święcie wzięło udział kilkuset przedstawicieli wspólnot z całej Polski. Wspólnoty te – znane już na całym świecie – pokazują Kościołowi i światu wartość człowieka upośledzonego: że może on być nie tylko obiektem pomocy, ale cennym członkiem wspólnoty i społeczeństwa.

*5. Warszawa.* Arka-Invesco PTE, w którym udziały ma Konferencja Episkopatu Polski, i Pocztowo-Bankowy PTE podpisały umowę o połączeniu obu towarzystw emerytalnych i zarządzanych przez nie funduszy. Razem z BNP Paribas utworzyły nowe Powszechne Towarzystwo Emerytalne, w którym każdy z członków ma 33-procentowe udziały.

*6. Warszawa* Zakończył się proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego na poziomie diecezjalnym. Proces trwał prawie 12 lat, w jego trakcie odbyło się 289 sesji, przesłuchano 59 świadków, dokładnie przebadano spuściznę pisarską Prymasa Stefana Wyszyńskiego – co w efekcie dało tysiące stron akt.

*6. Warszawa* Caritas Polska ogłosiła, że zebrała ponad 13 mln zł w czasie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w 2000 roku. W ramach akcji rozprowadzono ponad 4,3 mln świec.

*8. Warszawa* – Po dokładnie 4 latach zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana robotników i „Solidarności”, zamordowanego przed ponad 16 laty przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Sesja kończąca proces odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie znajduje się grób kapłana.

*8. Warszawa* – Odbyło się wspólne posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z przedstawicielami Episkopatu Polski. Mówiono m.in. o stanie polskich mediów oraz ich wpływie na odbiorców, jak również o potrzebie edukacji poprzez media.

*10-11. Gdańsk* – Goszczący na centralnych obchodach 9. Światowego Dnia Chorego kard. Fiorenzo Angeliniego z Watykanu zaapelował, by ludzkiego cierpienia nie oddzielać od zbawczego wymiaru cierpienia Chrystusa. Wraz z nuncjuszem apostolskim abp Józefem Kowalczykiem i metropolitą gdańskim abp Tadeuszem Gocłowski gość z Watykanu koncelebrował Mszę św. dla chorych i lekarzy w oliwskiej katedrze w Gdańsku. W wielu diecezjach biskupi odwiedzili chorych w szpitalach i hospicjach. Przy tej okazji apelowali do wiernych, ale i do rządzących państwem, o troskę o ludzi cierpiących. Upominali się również o sprawiedliwe wynagrodzenie dla lekarzy i pielęgniarek.

*10. Warszawa* – Tysiącletnim kontaktom polsko-węgierskim poświęcone było sympozjum pt.”Polska i Węgry – millennium chrześcijaństwa”. Wziął w nim udział prymas Węgier kard. Laszlo Paskai, prymas Polski kard. Józef Glemp, oraz wybitni historycy obu krajów. W czasie sesji prymas Glemp kard. Glemp mówił o wyzwaniach stojących przed Kościołem katolickim w Polsce w obliczu integracji europejskiej. Jego zdaniem integracja Europy jest logiczną konsekwencją dziejów, ale w procesie jednoczenia niezbędna jest obecność chrześcijaństwa.

*12. Łódź* – Kolejny sukces łódzkiego Teatru Logos za granicą – spektakl „Dekalog” został bardzo dobrze przyjęty we Włoszech i Szwajcarii. Przestawienie obejrzeli także mieszkańcy Łodzi. „Dekalog” to spektakl teatru ruchu w reżyserii Romana Komassy, z muzyką Piotra Hertla, w scenografii Ryszarda Warcholińskiego.

*12-13. Sulejówek* – dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) ze wszystkich polskich diecezji w czasie dorocznego spotkania dyskutowali na temat metod wzbudzania zainteresowania problematyką misyjną wśród wiernych.

*14. Warszawa* – aż 1953 polskich misjonarzy pracuje na misjach – wynika z danych ogłoszonych przez Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Większość z nich – ponad tysiąc – to zakonnicy. W krajach misyjnych pracuje również ponad pięćset polskich siostry zakonnych

*14. Częstochowa* – W archidiecezji częstochowskiej zainaugurowano Rok bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego w 50 rocznicę jego śmierci.

*14. Kraków* – Aż w 100 tys. egzemplarzy rozszedł się pierwszy numer miesięcznika dla rodzin katolickich „Nasza Arka” w Krakowie. Numer poświęcony był w całości postaci bł. Ojca Pio.

*15. Warszawa* – Prymas Polski kard. Józef Glemp spotkał się z prezydentem RP Aleksandremm Kwaśniewskim. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim mówili o najważniejszych sprawach dla Polski i świata w XXI wieku oraz o stanie stosunków państwo – Kościół.

*17. Koszalin* – Biskup koszalińsko-kołobrzeski Marian Gołębiewski został mianowany przez Jana Pawła II członkiem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

*17. Kraków* – Metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i b. prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymali tytuły Małopolanina Roku 2000.

*17. Poznań* – Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

*18. Katowice* – Koncerty, dyskusje o teologii i sektach znalazły się w programie Kleryckich Konfrontacji Kulturalnych. Organizowana co roku „Alumnada” gromadzi w śląskim seminarium duchownym znanych przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki. Ich dyskusjom, wykładom i koncertom przysłuchuje się kilkuset kleryków. Większość spotkań ma charakter otwarty.

*19-23 Lublin* – „Pokolenie początku” – pod takim hasłem odbywało się V Forum Młodzieży Lubelszczyzny. Forum odbyło się pod hasłem „Pokolenie początku. Jesteśmy dzięki tym, którzy byli i dla tych, którzy przyjdą”, zgromadziło ok. 400 młodych ludzi. W czasie spotkań i dyskusji młodzież przyznała czterem osobom tytuły „Przewodnika po życiu”.

*23. Poznań* – Świecka misjonarka Wanda Błeńska, która ponad 40 lat leczyła chorych na trąd w Afryce, odebrała tytuł Wielkopolanina Roku 2000.

*24. Warszawa* – Bp Andrzej Śliwiński, krajowy duszpasterz sportowców, został ponownie wybrany na prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców RP

*24. Warszawa* – O tym, jak chrześcijanin powinien angażować się w politykę i życie społeczne rozmawiali uczestnicy sesji, którą zorganizował Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. Owocem dwudniowego spotkania było utworzenie bazy danych sprawdzonych inicjatyw, książek, artykułów i ośrodków kształcenia liderów chrześcijańskich.

*25. Łódź* – Zakończyło się dwudniowe V Forum Rekolekcyjne. Na zaproszenie księży salezjanów do dyskusji nad formułą rekolekcji dla młodzieży włączyli się katecheci i księża z całej Polski – doświadczeni rekolekcjoniści. Tematem ich spotkania była „nadzieja – jak ją przepowiadać i jak do niej przekonywać młodego człowieka”.

*26. Bieniszew* – Żyjący według jednej z najbardziej surowych reguł zakonnych kameduli z pustelni w Bieniszewie koło Konina już rozpoczęli okres Wielkiego Postu. W tym czasie zakonnicy nie rozmawiają ze sobą oraz nie spożywają nabiału.

*27. Warszawa* – Dwunastu proboszczów, a nie jak pierwotnie zakładano jednego, wybrała kapituła Konkursu Proboszcz III Tysiąclecia. Konkurs został zorganizowany przez KAI i Radio Plus i zapraszał parafian do zgłoszenia swojego proboszcza, którego praca i oddanie parafii mogłaby być wzorem i przykładem do naśladowania dla innych kapłanów.

*28*. Środa Popielcowa rozpoczęła okres Wielkiego Postu w całym Kościele

*28. Warszawa* – Prezentacja dokumentów II Synodu Plenarnego, których postanowienia właśnie weszły w życie. Zdaniem Prymasa Polski wskazania te nie tylko zamykają XX stulecie, ale też pokazują drogi rozwoju Kościoła w nowym stuleciu.

*28. Warszawa* – Akcję pod nazwą „Jałmużna Wielkopostna” rozpoczęła w Środę Popielcową Caritas Polska. Za pośrednictwem parafii i katechetów rozprowadziła wśród dzieci i młodzieży specjalnie na ten cel przygotowane skarbonki. Dzieci i młodzież, rezygnując okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności odkładały do skarbonek zaoszczędzone pieniądze a po zakończeniu akcji zebrane fundusze wsparły charytatywne projekty realizowane przez Caritas.

*Marzec*

*1. Warszawa* – Podczas konferencji nt. przyszłości Kościoła w Unii Europejskiej, zorganizowanej na UKSW bp Jan Chrapek powiedział, że Kościół nie może zajmować stanowiska biernego obserwatora ale aktywnie uczestniczyć w procesach integracyjnych, choć musi to czynić na inny sposób niż podmioty polityczne.

*2-4 Jasna Góra* – Ponad tysiąc moderatorów i animatorów Ruchu Światło-Życie z Polski i krajów ościennych uczestniczyło w XXVI Kongregacji Odpowiedzialnych Tematem ich spotkania była „Pamięć świadków” oraz refleksja nt. stosunku do najnowszej historii Kościoła – stąd obecność i wystąpienia m.in. Andrzeja Grajewskiego, członka Kolegium IPN.

*4. Warszawa* – Prymas Polski odnosząc się do mordu na Żydach w Jedwabnem powiedział, że nie chciałby, „aby politycy narzucali Kościołowi sposób, w jaki wypełni akt żalu za zbrodnie popełnione przez określone grupy ludzi wierzących a moralnie zdziczałych, ani też aby określali ideologię, w jaką ma być ubrana modlitwa pokutna”. Na temat tragedii w Jedwabnem Prymas wypowiedział się na antenie Radia „Józef”.

*6. Warszawa* – Ubezpieczenia i zabezpieczenia kościołów od pożarów i kradzieży były głównym tematem dyskusji ekonomów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Spotkali się oni w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski

*6. Warszawa* – Państwowa i kościelna Komisje Konkordatowe obradowały na temat sposobu finansowania Kościoła katolickiego w Polsce. Ponadto komisje zajęły się projektem rozporządzenia ministra sprawiedliwości o dostępie do praktyk religijnych w zakładach poprawczych, a także procedurami dotyczącymi uzyskiwania osobowości prawnej przez kościelne instytucje publiczne i trudnościami związanymi z ubezpieczeniem osób duchownych, zwłaszcza misjonarzy i księży na studiach zagranicznych.

*7. Dęblin* – Biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. podczas pogrzebu dwóch lotników, którzy zginęli w katastrofie wojskowego samolotu „Iskra”.

*8. Warszawa* – Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę pieniężną na pomoc doraźną ofiarom powodzi na Zakarpaciu.

*9. Lublin* – Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi wygłosił na KUL wykład pt. „Polska i Europa: budowanie na tym, co minione, kształtowanie tego, co przyszłe”. Według Prodiego potrzebna jest debata publiczna nad przyszłością Unii Europejskiej. Podczas wizyty w Lublinie spotkał się z metropolitą lubelskim abp. Józefem Życińskim, z profesorami i studentami KUL oraz władzami miasta, złożył także kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i odwiedził lubelską katedrę.

*9. Warszawa* – Problem odpowiedzialności za mord w Jedwabnem był jednym z tematów spotkania komitetu ds. dialogu z judaizmem Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego Zdaniem przewodniczącego Rady bp. Stanisława Gądeckiego, nie można mówić o zbiorowej odpowiedzialności za mord w Jedwabnem.

*11. Warszawa* – „Kościół w Polsce dzieciom w Afryce” to akcja zorganizowana przez Komisję Misyjną Episkopatu Polski w II niedzielę Wielkiego Postu. We wszystkich parafiach przeprowadzono zbiórkę pieniężną dla polskich misjonarzy na budowę i wsparcie szpitali, sierocińców, przedszkoli, opłaty za szkołę i dożywianie „dzieci ulicy” w krajach afrykańskich.

*11. Przemyśl* – Rok 2001 w archidiecezji przemyskiej został ogłoszony Rokiem Biblii. We wszystkich parafiach odbyły się trzydniowe rekolekcje lub misje parafialne, przygotowujące wiernych do intronizacji Pisma Świętego. Do prowadzenia specjalnych biblijnych rekolekcji przygotowało się 51 księży.

*12. Warszawa* – Z udziałem najwyższych dostojników kościelnych i państwowych odbyła się sesja pt. „Na progu nowego wieku”. Obecni byli organizatorzy najważniejszych wydarzeń Wielkiego Jubileuszu w Polsce. Większość mówców skoncentrowała się na przyszłości stojącej przed Polską. Zdaniem Prymasa, obchody Wielkiego Jubileuszu były startem w przyszłość, w „nowy okres wysiłku i postępu”. Premier Jerzy Buzek stwierdził, że Jubileusz roku 2000 uświadomił nam, że wszyscy należymy do jednej wspólnoty i do jednej tradycji.

*13. Warszawa* – Ogłoszenie 10 nominacji do nagrody „TOTUS” Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz podpisanie umowy na finansowanie stypendiów dla uczniów z terenów b. PGR – to dwa ważne wydarzenia, które miały miejsce w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

*13. Warszawa* – Mennica Państwowa S.A. wybiła okolicznościowy medal upamiętniający postać kard. Stefana Wyszyńskiego. 10 zł od każdego sprzedanego medalu postanowiła przekazać na wsparcie wspólnot katolickich na Wschodzie.

*14-15. Warszawa* – Wprowadzenie w życie uchwał II Soboru Plenarnego, klonowanie, bezrobocie oraz sytuacja mediów katolickich w Polsce – to tylko niektóre tematy obrad 310. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie wydanym po zebraniu zobrad wyrazili solidarność z bezrobotnymi i zwrócili się z apelem m.in. do władz państwowych o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków, by zahamować bezrobocie i wypracować skuteczne metody jego zwalczania. Problem bezrobocia zdominował obrady 310. zebrania Episkopatu Polski

*15. Lublin* – Prof. Giovanni Reale, jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej, odebrał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Lekarstwem na wszelkie zło nękające dzisiejszego człowieka jest powrót do uważania Boga, a nie samego człowieka, za „miarę wszystkich rzeczy” – stwierdził prof. Reale podczas uroczystości.

*18. Warszawa* – Wystartowała TV Puls. Punktualnie o godz. 19.00 rozpoczęło się zerowe wydanie programu informacyjnego „Wydarzenia”. W chwili startu Puls objął zasięgiem nadajników naziemnych ok. 13,5 proc. Polaków, telewizja nadaje z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Opola i Skierniewic. W stacji pracuje ok. 110 osób, z czego ponad 20 to dziennikarze. Studia mieszczą się w Warszawie przy ul. Cybernetyki, półtora kilometra od gmachów TVP przy ul. Woronicza.

*18. Warszawa* – Aż cztery Fryderyki – nagrody polskiego przemysłu muzycznego – otrzymał religijny zespół Arka Noego. Ta grupa, złożona w większości z dzieci znanych muzyków, została Fonograficznym Debiutem Roku, nagrała najlepszy Album Roku-Pop „A gu gu”, Roberta „Litzę” Friedricha wybrano Kompozytorem Roku, a cały zespół otrzymał nagrodę w najważniejszej kategorii – Grupa Roku. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Sali Kongresowej w Warszawie.

*19. Katowice* – Bezrobocie to choroba – stwierdził metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, który oficjalnie przedstawił swój publikowany już wcześniej dokument na temat bezrobocia. Zdaniem arcybiskupa, przyczyny bezrobocia leżą nie tylko w błędach popełnianych przy koniecznej przebudowie polskiej gospodarki, ale także w postawach ludzi, którzy na tę sytuację reagują bezradnością i apatią.

*21. Warszawa* – Piłkarska reprezentacja księży pokonała reprezentację pracowników ambasad – w towarzyskim meczu księża zwyciężyli aż 11:3. Impreza zapoczątkowała dla księży sezon piłkarski 2001.

*22. Lublin* – Światowej sławy kosmolog ks. prof. Michał Heller został laureatem prestiżowej nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2001. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za całokształt dorobku „przepojonego humanizmem chrześcijańskim”.

*22. Warszawa* – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o udzieleniu koncesji Radiu Maryja na następne 7 lat, na nadawanie 24-godzinnego programu o charakterze religijno-społecznym.

*23-25. Konstancin* – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich zorganizowało VII międzynarodową konferencję nt. „Psychologia wobec prawdy i fałszu”. W programie znalazły się wykłady, warsztaty i dyskusje.

*23. Warszawa* – Na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Placyda Galińskiego. Pierwszy po restauracji benedyktynów tynieckich opat tamtego klasztoru, znany kaznodzieja i spowiednik, zmarł 10 marca w Warszawie w wieku 77 lat.

*23. Kraków* – Nowe serce dzwonu „Zygmunt” trafiło do katedry na Wawelu. Proboszcz wawelski ks. inf. Janusz Bielański poświęcił je w obecności wykonawców rekonstrukcji, pracowników katedry i licznie zgromadzonych turystów.

*23. Warszawa* – Ks. Stanisław Zięba z KUL został pierwszym księdzem – profesorem biologii Nominację na profesora biologii wręczył mu prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Nowo mianowany profesor jest dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego KUL, kierownikiem Katedry Filozofii Przyrody Ożywionej KUL i kuratorem Katedry Ekologii Człowieka.

*23. Kraków* – Komiks o życiu Papieża-Polaka – taką nowość zaprezentowało na rynku wydawniczym krakowskie wydawnictwo Salwator księży salwatorianów. Skierowany głównie do młodych komiks „Jan Paweł II – papież trzeciego tysiąclecia” to polski przekład komiksu włoskiego, który w formule opowiadania współczesnego dziadka-Włocha streszcza historię życia Karola Wojtyły.

*24. Zamość* – Zakończył się trwający pięć lat Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Przyjęta Księga Synodu wskazuje konkretne, nowe metody pracy duszpasterskiej, wychodząc naprzeciw konkretnym potrzebom Kościoła lokolnego.

*24. Rzeszów* – Inauguracja I Synodu Diecezji Rzeszowskiej odbyła się w 9. rocznicę utworzenia tej diecezji. – Synod jest spojrzeniem ku przyszłości, którą nam Bóg daje i zadaje – mówił w rzeszowskiej katedrze miejscowy biskup Kazimierz Górny.

*24. Jasna Góra* – Kulkuset obrońców życia z całej Polski przybyło na Jasną Górę z tradycyjną pielgrzymką z okazji Dnia Świętości Życia. Wśród pielgrzymów byli m.in. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, dyrektor Human Life International Ewa Kowalewska oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny Antoni Szymański.

*25. Warszawa* – Kard. Józef Glemp odznaczył 7 siedem osób prymasowskim orderem „Ecclesiae Populoque servitium praestanti – Wyróżniającemu się w służbie dla Kościoła i Narodu”. Nagrodzeni w tym roku to osoby w różny sposób związane z ks. Jerzym Popiełuszki, czy poprzez pracę w procesie beatyfikacyjnym tego kapłana, czy poprzez nakręcenie filmu o nim.

*25. Sosnowiec* – Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski otworzył I Synod Diecezji Sosnowieckiej. Dokument inaugurujący Synod został odczytany w samo południe w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

*26. Warszawa* – O szacunek dla życia oraz w intencji małżeństw oczekujących potomstwa modlono się w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy. Mszy św. z okazji Dnia Świętości Życia przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Odmówił on specjalną modlitwę w intencji spodziewających się dziecka małżeństw.

*26. Poznań* – Około pół tysiąca osób: rodziców i dzieci w różnym wieku przeszło, mimo przenikliwego zimna, przez centrum Poznania w radosnym marszu pod hasłem „Kochajmy dzieci”. Marsz był częścią obchodów Dnia Świętości Życia w archidiecezji poznańskiej.

*26. Warszawa* – Zbigniew Nosowski, dotychczasowy zastępca redaktora naczelnego, został redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”. Jego poprzednik Cezary Gawryś pozostanie prezesem Towarzystwa Więź i zastępcą redaktora naczelnego.

*26. Lublin* – Na KUL rozpoczął się 33. Tydzień Eklezjologiczny”. Głównym zagadnieniem podjętym przez jego uczestników była świadomość, życie i misja Kościoła. Swoje referaty przedstawili m.in. abp Tadeusz Gocłowski, bp Jan Chrapek, ks. prof. Tomasz Węcławski oraz prof. Stefan Swieżawski

*26. Gniezno* – W Gnieźnie rozpoczął działalność Telefon Zaufania. Dzwoniąc pod numer 425-28-88 w ciągu trzech godzin dziennie można skontaktować się z księdzem, lekarzem, psychologiem, psychiatrą, nauczycielem lub katechetą. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

*28. Warszawa* – Ks. Władysław Wanags z Ukrainy, prof. Andrzej Wojciechowski oraz prof. Jerzy Nowosielski to laureaci pierwszej edycji nagrody TOTUS przyznawanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wyróżnienie specjalne otrzymała także Arka Noego, której występ uświetnił galę na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody – statuetki Anioła i 50 tys. zł – wręczyli laureatom: Prymas Polski kard. Józef Glemp wraz z nuncjuszem apostolskim abp Józefem Kowalczykiem. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej w osobach marszałków obu izb parlamentu i premiera Jerzego Buzka.

*30 Jasna Góra* – O jedność świata pracy modlili się będą pracownicy i pracodawcy na Jasnej Górze. W sanktuarium odbyły się pierwsze ogólnopolskie rekolekcje dla ludzi pracy, zainicjowane przez związkowców „Solidarności”

*Kwiecień*

*1. Górka Klasztorna* – Prawie 4 tys. osób z całej Polski przyjechało do Górki Klasztornej koło Piły, żeby na własne oczy zobaczyć ukrzyżowanie Chrystusa. W tym najstarszym w Polsce sanktuarium maryjnym, którym opiekują się Misjonarze Świętej Rodziny, wystawiono pierwsze z czterech zaplanowanych w tym roku Misteriów Męki Pańskiej. W biblijne postaci wcielają się tam miejscowi rolnicy.

*1. Poznań* – Brat Marek ze Wspólnoty w Taizé poprowadził rekolekcje wielkopostne dla młodzieży akademickiej. Tematem rozważań były słowa: „Na nowo rozpocznij od Chrystusa”, zaczerpnięte z listu Ojca Świętego „Novo millennio ineunte”.

*1. Poznań* – Radio Plus Poznań rozpoczęło nadawanie swoich programów. Nowa rozgłośnia powstała po włączeniu się do ogólnopolskiej sieci Plusa powstałego przed 5 laty Katolickiego Radia Poznań.

*3. Warszawa* – Obradował Zespołu ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski. W Polsce jest ponad pół tysiąca sanktuariów, w związku z powstawaniem miejsc kultu nowych świętych i błogosławionych Zespół planuje opracowanie specjalnego statutu i vademecum dla sanktuariów.

*3-4. Niepokalanów* – Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich obradowała pod przewodnictwem abp Damiana Zimonia. Przedmiotem dyskusji było hasło programu duszpasterskiego na najbliższe lata w Polsce: „Chrystusa poznawać, kochać, naśladować” i sposoby jego realizacji w pracy duszpasterskiej.

*4. Warszawa* – Nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego, ubezpieczenie duchownych, ochrona zabytków kościelnych i finanse Kościoła były tematem spotkania dwóch Komisji Konkordatowych: Kościelnej i Rządowej, które obradowały w Warszawie.

*4. Częstochowa* – Tygodnik katolicki „Niedziela” skończył 75 lat. Pierwszy numer pisma – wtedy jeszcze tylko diecezjalnego – ukazał się w 1926 r. na Wielkanoc.

*6. Warszawa* – W tym roku po raz pierwszy o warszawskich parafii trafiło ok. 100 tys. wielkanocnych chlebków „panis caritatis”. Dochód ze sprzedaży miniaturek chleba Caritas przeznaczyła na pomoc żywnościową dla ubogich i dożywianie dzieci w świetlicach socjoterapeutycznych.

*8*. W Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach – za wyjątkiem krakowskiej, która przeniosła obchody na Wielki Czwartek – świętowano XVI Światowy Dzień Młodzieży. Wszędzie głównym punktem obchodów były procesje z palmami i Msze św. pod przewodnictwem biskupów, ale młodzi mieli też okazję posłuchać koncertów artystów z nurtu muzyki chrześcijańskiej. Specjalne orędzie na ten dzień wydał Jan Paweł II. Jego przesłaniem były słowa Chrystusa: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Egzemplarz papieskiego orędzia młodzi otrzymali od swoich biskupów.

*9*. Ponad 700 członków polskich wspólnot „Wiara i Światło” wyruszyło autokarami do sanktuarium w Lourdes na międzynarodową pielgrzymkę z okazji 30-lecia powstania tego Ruchu. Do Lourdes przybyło z tej okazji ok. 15 tys. osób niepełnosprawnych umysłowo, ich przyjaciół i członków rodzin z 65 krajów świata.

*11*. Caritas przygotowała szereg przedsięwzięć charytatywnych związanych z Wielkanocą. Większość diecezjalnych central i parafialnych zespołów Caritas zaangażowało się w rozprowadzanie chlebów miłosierdzia i baranków wielkanocnych a uzyskane w ten sposób pieniądze wykorzystano na wsparcie ubogich przez diecezjalne i parafialne struktury Caritas.

*12*. Znaczenie sakramentu pokuty i pojednania dla odkrywania Boga oraz rola kapłana w tym procesie – to główny temat poruszany przez biskupów w czasie Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek. Rano we wszystkich katedrach w całym kraju biskupi diecezjalni wraz z kapłanami i biskupami pomocniczymi odprawili Mszę Krzyżma, w czasie której poświęcili oleje chorych, katechumenów i krzyżma, a księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.W Polsce pracuje 28 tys. księży diecezjalnych i zakonnych a 6,8 tys. alumnów przygotowuje się do kapłaństwa.

*13. Kalwaria Zebrzydowska* – Ok.70 tys. wiernych przybyło na Misteria Kalwaryjskie do największego pasyjnego sanktuarium Polski – Kalwarii Zebrzydowskiej. Tradycyjnie w kaplicy Piłata kazanie wygłosił metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. W południe na wzgórze Ukrzyżowania dotarła procesja wiernych po czym odprawiono wielkopiątkową liturgię.

*13. Warszawa* – Zimno i pochmurna pogoda nie przestraszyła mieszkańców Warszawy – ok. 5 tys. osób wyszło na ulice Starówki, by wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Procesji przewodniczył Prymas Polski. – Niech Droga Krzyżowa, która idzie naszymi ulicami przypomina nam piękno życia, które w Zmartwychwstaniu Chrystusa nabiera pełnego blasku – mówił pod Kolumną Zygmunta kard. Glemp.

*14. Warszawa* – Prymas Polski życzył rodakom z okazji Wielkanocy odnowy i odrodzenia. – „Stańmy się nowymi ludźmi!” – wezwał w orędziu telewizyjnym wyemitowanym w 1 Programie TVP w Wielką Sobotę.

*15. Wielkanoc* – Nadzieja wynikająca ze Zmartwychwstania – ten temat najczęściej pojawiał się w wypowiedziach biskupów polskich z okazji Wielkiej Nocy. Biskupi apelowali też m.in. o dostrzeżenie Chrystusa w swoim życiu, naprawę swojego postępowania z pomocą Bożą, o szacunek dla życia, właściwy udział w Eucharystii i świętowanie niedzieli.

*15. Warszawa* – Jeden z największych dzwonów w Polsce, ważący ponad 9 ton „Władysław” zawisnął w warszawskiej parafii bł. Władysława z Gielniowa i został poświęcony przez Prymasa Polski. „Władysław” ma blisko 2,5 m. średnicy, 3 m. wysokości i waży ponad 9 ton. Samo serce waży ponad 300 kg.

*15. Katowice* – Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski Piotr Libera obchodził 25-lecie swoich święceń kapłańskich. W uroczystości w katowickiej katedrze uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz katowiccy biskupi z metropolitą górnośląskim abp. Damianem Zimoniem.

*17-21. Kraków* – Odnowie życia zakonnego i poszukiwaniu nowych form pracy wśród młodzieży poświęcona była kapituła salezjańskiej prowincji p.w. św. Jacka.

*17. Drawsko Pomorskie* – Prawie 1,5 tys. ministrantów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej spotkało się na swym corocznym zjeździe diecezjalnym. Modlili się pod przewodnictwem biskupa, zwiedzali poligon wojskowy i zmagali się w konkursie biblijnym.

*18. Płock* – Problemowi jak dziś mówić kazania były poświęcone Płockie Dni Pastoralne. Podczas sesji padły m.in. stwierdzenia, że w kazaniu trzeba ukazywać ludzkie życie w kontekście wiary, powinno być ono również świadectwem osobistych przekonań i wiary mówiącego.

*19-20. Opole* – Z udziałem filozofów, lekarzy, etyków i teologów odbyła się międzynarodowa debata na temat eutanazji. Przedstawiono m.in. stanowisko Kościoła odnośnie eutanazji i asystowania przy samobójczej śmierci osób nieuleczalnie chorych

*19. Warszawa* – Referat prof. Barbary Skargii z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN nt.” O znaczeniu wymiaru metafizycznego w kulturze europejskiej” rozpoczął konferencję „Znaku” pt. „Kościół i niewierzący: dialog, myśli i działania”. Uczestnicy konferencji mówili m.in. o wspólnych płaszczyznach dialogu i dziedzinach, w których powinni łączyć się wierzący i ateiści.

*20. Warszawa* – Siedem nominacji do tegorocznej nagrody FENIKS 2001 i pięć wyróżnień ogłoszono podczas otwarcia VII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Swoje książki zaprezentowało tam 101 wydawców, przygotowano kilkadziesiąt spotkań z autorami książek oraz dyskusje panelowe m.in. nt. „Ksiądz a kobieta” czy też „Hospicjum czy eutanazja?”.

*21. Warszawa* – Prof. Stefan Swieżawski otrzymał nagrodę FENIX 2001 przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Został uhonorowany za „całokształt twórczości piśmienniczej i edytorskiej”. 94-letni wybitny naukowiec odebrał nagrodę osobiście, dziękując za nią z wielkim wzruszeniem. Uroczystość ta zakończyła VII Targi Wydawców Katolickich.

*21. Warszawa* – Już po raz czwarty odbyła się promocja szkół katolickich. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Łazienkowskiej, zaprezentowało się ponad 40 katolickich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z Warszawy i okolic.

*21. Łódź* – Teatr Logos działający przy kościele środowisk twórczych w Łodzi zagrał tysięczny spektakl. W jubileuszowy wieczór grupa zagrała sztukę Romana Komassy „Dekalog”. W ciągu ponad 13 lat istnienia Teatr Logos przygotował 26 premier w oparciu o sztuki m.in. Ernesta Brylla, Karola Wojtyły, Antoine’a de Saint Exupery’ego i in.

*22. Kraków-Łagiewniki* – 50 tys. pielgrzymów z całego świata wzięło udział w centralnych obchodach Niedzieli Miłosierdzia Bożego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom przy ołtarzu polowym przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

*22. Warszawa* – W Niedzielę Miłosierdzia we wszystkich kościołach archidiecezji w odpowiedzi na apel kard. Józefa Glempa wierni modlili się o pokój w Rwandzie. Składali też ofiary pieniężne na budowę w Rwandzie kontemplacyjnego klasztoru polskich sióstr wizytek

*22-28. Opole* – Religijność w kinie polskiego socrealizmu, czy obecność wątków biblijnych w filmach niebiblijnych – to niektóre problemy o jakich dyskutowali uczestnicy ogólnopolskiego sympozjum naukowo-filmowego nt. „Ukryta religijność kina”, które odbyło się w Opolu.

*23. Bielsko-Biała* – Barbara Brzegowska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie zwyciężyła w finale ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej. Laureatka zdobyła 52,5 punktu na 54 możliwych. W nagrodę pojechała do Ziemi Świętej.Tegoroczna olimpiada przebiegała pod hasłem „Polscy święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II”. Uczestnicy musieli się wykazać m.in. znajomością biografii świętych i błogosławionych.

*24. Warszawa* – Wystąpienie abp Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce zainaugurowało sesję „Suwerenny Kościół w suwerennym państwie”, zorganizowaną w Warszawie przez KAI. Prelegent podkreślił m.in. że autonomia i niezależność Kościoła jest koniecznym warunkiem ewangelizacji.

*24. Kraków* – Kard. Franciszek Macharski zamknął na etapie diecezjalnym proces beatyfikacyjny bp. Jana Pietraszki. – To był świadek przekonujący, który uwierzył całym sercem, myślą i całą mocą. Uwierzył a jednocześnie umiłował – powiedział metropolita krakowski podczas Mszy św. odprawionej w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny na zakończenie procesu.

*24-27. Poznań* – Jak ewangelizować w kraju i na Wschodzie zastanawiali się uczestnicy IV Kapituły Krajowej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Obrady odbywały się w domu generalnym zgromadzenia a przewodniczył im przełożony generalny chrystusowców, ks. Tadeusz Winnicki. W kapitule uczestniczyło 38 ojców z Polski oraz po jednym z Węgier i Białorusi.

*25. Warszawa* – Działalności Kościoła w Polsce przez ostatnich 20 lat pod rządami kard. Józefa Glempa poświęcone było specjalne sympozjum naukowe na UKSW. Na obrady zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu przybył sam bohater sesji, Prymas Polski, jego trzej biskupi pomocniczy, biskup łomżyński Stanisław Stefanek, liczni dziekani UKSW oraz studenci.

*26. Poznań* – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu uczcił sesją naukową poświęconą Janowi Pawłowi II wręczenie miesiąc wcześniej Ojcu Świętemu doktoratu honoris causa. W sympozjum „Uniwersytet – Janowi Pawłowi II” wzięli udział świeccy i duchowni profesorowie i wykładowcy poznańskiej uczelni, w której strukturach od trzech lat istnieje Wydział Teologiczny.

*27. Warszawa* – 58 proc. Polaków chodzi co tydzień do Kościoła, a 96 proc. uważa się za osoby wierzące – wynika z sondażu CBOS na temat religijności naszego społeczeństwa. Wśród osób, które określają się jako osoby wierzące, 11 proc. uważa się za głęboko wierzących, a zaledwie 4 proc. deklaruje się jako niewierzący, z czego jeden proc. jako „całkowicie niewierzący”, a 3 proc. – „raczej niewierzący”.

*27. Jasna Góra* – Wicepremier Chin Li Tieying przebywający w Polsce z oficjalna wizytą, nieoczekiwanie nawiedził sanktuarium na Jasnej Górze. Zobaczył Kaplicę Cudownego Obrazu, skarbiec, Arsenał i jasnogórską bibliotekę, gdzie zainteresowały go księgi Pisma Świętego. Obecność chińskiego gościa wywołała zaskoczenie u pielgrzymów. Li Tieying przyjechał na Jasną Górę wraz z kilkunastoosobową delegacją rządową.

*28-29. Warszawa* -14 chórów wystąpiło w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych CAECILIANUM 2001,który odbył się katedrze warszawsko-praskiej pw.św. Floriana. Zwyciężył Mieszany Chór Mariański z Krakowa przy parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

*29. Gniezno* – Kilka tysięcy wiernych z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim oraz kilkudziesięcioma kardynałami, arcybiskupami i biskupami z kraju i zagranicy uczestniczyło w tradycyjnych uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha, Patrona Polski. Tegoroczny odpust połączono z obchodami Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przez 33 lata kierował archidiecezją gnieźnieńską.

*29. Warszawa* – Około 1,5 tys. młodych sportowców z 31 państw wzięło udział w XII Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej. Do stolicy przybyła młodzież m.in. z Albanii, Argentyny, Chin, Izraela, Egiptu, Nigerii, Zambii, Niemiec i Włoch, najliczniejsza była reprezentacja Polski. Telegram do młodych wystosował Jan Paweł II. Rozgrywki odwiedził premier Jerzy Buzek i skoczek narciarski Adam Małysz, wystąpiły też zespoły „Mazowsze” i „Gawęda”.

*30. Warszawa* – Po raz pierwszy w archidiecezji warszawskiej miał miejsce obrzęd konsekracji dziewicy. Agnes Barbarę Pietrzak konsekrował bp Piotr Jarecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Marcina. Konsekrowana dziewica złożyła ślub czystości i naśladowania Chrystusa. Od biskupa otrzymała biały welon – znak służby Kościołowi, obrączkę – znak zaślubin z Chrystusem oraz księgę modlitwy.

*30. Gdańsk* – Obrady III Synodu Diecezjalnego – pod hasłem: „Misja ewangelizacyjna Kościoła gdańskiego na początku nowego tysiąclecia” – zainaugurowano Mszą w katedrze oliwskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.