Kościół w Polsce włącza się w walkę ze smogiem
17 marca 2018 | 11:54 | abd / mz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ok. 1000 wniosków o dofinansowanie termorenowacji budynków zgłosiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej parafie, zgromadzenia zakonne i inne podmioty kościelne w ramach programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza. Cz. 2. zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Łączna wartość inwestycji, które wpisują się w politykę antysmogową, to ok. 800 mln zł.
– Program ten obejmuje przedsięwzięcia polegające na termorenowacji budynków, które zmniejszają zużycie energii cieplnej, a w konsekwencji mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery i efekt antysmogowy. Te prace obejmują m.in. ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, ocieplanie stropów i sufitów – wyjaśnił w rozmowie z KAI prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Podczas 378. Zebrania Plenarnego KEP relacjonował przebieg rozpatrywania i wdrażania kolejnych wniosków.
Jak wyjaśnił, ze względu na duże zainteresowanie podmiotów kościelnych tym projektem, NFOŚiGW współpracuje w zakresie oceny wniosków i wdrażaniu projektów z funduszami wojewódzkimi, które pomagają w ocenie wniosków i wdrażaniu projektów, które w przypadku podmiotów kościelnych mogą być dofinansowane nawet w 95 proc. kosztów. Wspólnie z episkopatem podejmowane też są decyzje dotyczące priorytetowych prac.
– To jest projekt w stu procentach polski. Chcielibyśmy zrealizować go z wielką starannością, aby mogły być one przykładem dla kolejnych inicjatyw – wyjaśnia prezes NFOŚiGW i zapewnia, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone. Realizacja prac termorenowacyjnych będzie uzależniona od stopnia przygotowania wnioskodawców do rozpoczęcia działań remontowych.Celem projektu NFOŚiGW „Poprawa jakości powietrza. Cz. 2. zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenie zużycia energii w budynkach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.