Kościół w Singapurze świętuje 200 istnienia
16 grudnia 2020 | 20:20 | Eryk Gumulak SJ/vaticannews.va | Singapur Ⓒ Ⓟ
W Singapurze, gdzie wierzących z dnia na dzień przybywa, rozpoczął się jubileusz dwusetlecia Kościoła katolickiego. Temat tego szczególnego roku „Zapalić i zabłysnąć wiarą” odnosi się do duszpasterskich priorytetów archidiecezji, które polegają na promowaniu Kościoła bardziej misyjnego i otwartego na nową ewangelizację.
Wydarzenia religijno-kulturalne w ciągu roku będą koncentrować się głównie na odnowie wiary wspólnoty katolickiej poprzez cztery główne działania: pogłębianie, rozeznawanie, dawanie świadectwa i celebrowanie. Planowane są również konferencje i spotkania dotyczące różnych aspektów katolicyzmu i jego wpływu na społeczeństwo Singapuru, podczas których omawiane będą takie tematy jak: edukacja, etyka w gospodarce, odpowiedzialność społeczna, służba ubogim, wzmacnianie relacji rodzinnych oraz dialog międzyreligijny. Nadchodzące wydarzenia przewidują również wirtualny koncert w Boże Narodzenie, wystawę obrazów i dzieł artystów chrześcijańskich, prezentacje książek, projekcję filmów o tematyce religijnej, wystawę na temat katolickiego dziedzictwa kulturowego w Singapurze, a także zwiedzanie z przewodnikiem historycznych miejsc katolickich w mieście. Kulminacyjnym momentem jubileuszu będzie festiwal, który odbędzie się od 4 do 11 grudnia przyszłego roku w czterech ważnych miejscach katolickich w Singapurze: Katedrze Dobrego Pasterza, Kościele św. Piotra i Pawła, Kościele św. Józefa oraz w Centrum Katolickim. Uroczystości zakończą się 11 grudnia 2021 roku Eucharystią odprawianą jednocześnie we wszystkich parafiach w Singapurze.
Pierwszą ewangelizację Singapuru datuje się na XVI wiek, kiedy to wraz z kolonistami przybyli na archipelag Malezji misjonarze portugalscy, a następnie jezuita, św. Franciszek Ksawery. Przybycie holenderskich kalwinów drastycznie wstrzymało rozwój Kościoła katolickiego na tych ziemiach. Ograniczyli oni działalność misyjną, a biskupi ówczesnej diecezji Malakka zostali zmuszeni do przebywania poza jej terytorium. Po zakupie wyspy przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską (1819) Kościół powrócił do Singapuru dzięki Paryskim Misjom Zagranicznym, a w szczególności dzięki św. Wawrzyńcowi Imbertowi (1796-1839). W 1841 roku w Singapurze został erygowany Wikariat Apostolski Malacca-Singapore przez Papieża Grzegorza XVI, a w 1972 roku stał się archidiecezją niezależną od Malakki. W ciągu minionych dwóch stuleci Kościół katolicki odnotował znaczny wzrost wiernych.
Singapur, liczący około 5,6 miliona mieszkańców, jest państwem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Największą grupę etniczną są Chińczycy, którzy stanowią ponad 76 procent ludności, następnie Malajowie (15 procent) i Hindusi (7,4 procent). Większość Chińczyków to buddyści, Malajowie to głównie muzułmanie. Wśród innych religii znajdują się taoizm i hinduizm. Chrześcijanie stanowią około 15 procent populacji. Archidiecezja Singapuru liczy 360.000 katolików przydzielonych do 32 parafii.
Kiedy w 1986 roku Ojciec Święty Jan Paweł II wylądował w Singapurze, stał się pierwszym Papieżem, który odwiedził te ziemie. Podczas krótkiej, 5-godzinnej wizyty, która była częścią jego podróży po Azji i Pacyfiku do Bangladeszu, Fidżi, Nowej Zelandii, Australii i na Seszele, spotkał się z prezydentem i premierem Singapuru i odprawił Mszę na Stadionie Narodowym dla około 70 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.