Kościoły apelują o wstrzymanie przemocy w Syrii
27 maja 2013 | 15:43 | tom (KAI/KNA) / pm Ⓒ Ⓟ
W związku z wojną domową i uprowadzeniem dwóch biskupów Syrii Kościoły chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie zaapelowały o zaprzestanie przemocy, co umożliwiłoby pokojowy dialog i określenie zasad współżycia.
Apel wystosowano na zakończenie konferencji Kościołów, która odbyła się w klasztorze Notre-Dame du Mont Monastery koło Bejrutu w Libanie. Jej organizatorami byli: Światowa Rada Kościołów i Rada Kościołów Bliskiego Wschodu (MECC). Na temat sytuacji w Syrii obradują w Brukseli szefowie dyplomacji Unii Europejskiej.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich Kościołów prawosławnych, katolickich i ewangelickich na Bliskim Wschodzie. Wiele z nich było reprezentowanych przez swoich zwierzchników.
Jak zauważa ewangelicka agencja informacyjna „idea” w oświadczeniu końcowym Kościoły skrytykowały „częste wśród krajów Zachodu utożsamianie Arabów i muzułmanów”. „Taka klasyfikacja nie odpowiada rzeczywistości” – zaznaczono. Równocześnie zwierzchnicy Kościołów domagają się od muzułmańskiej większości w swoich krajach, aby ta zagwarantowała równe prawa wszystkim obywatelom. Ich zdaniem panuje powszechny pogląd, że małe grupy religijne powinny podporządkować się islamskiemu porządkowi prawnemu, co musi, ich zdaniem, zostać przezwyciężone.
W oświadczeniu przywódcy Kościołów przyznają, że w przeszłości zawierano kompromisy z niedemokratycznymi reżimami. Niekiedy nawet z nimi kolaborowano. „My Kościoły Bliskiego Wschodu jesteśmy świadomi, że nasze wolne i publiczne istnienie w świecie arabskim nie jest zależne od aktów łaski ze strony sił politycznych, lecz od tego, że polityczne systemy ucisku nazywamy po imieniu i uporczywie pracujemy nad zmianą mentalności” – powiedział Habib Badr, rzecznik konferencji i przewodniczący Narodowego Kościoła Ewangelickiego w Bejrucie.
Według sekretarza generalnego niemieckiej „Ewangelickiej Misji Solidarności” (EMS), Jürgena Reichela konferencja pokazała, że we wszystkich krajach istnieją mocne siły, które pracują nad społecznym porządkiem, na rzecz życia w godności wolności i równości wszystkich obywateli. „Należy przeciwstawiać się wszelkim kliszom o Bliskim Wschodzie, które malują jego obraz jako regionu naznaczonego przede wszystkim przez religijne waśnie. Tym samym ułatwia się fundamentalistom i fanatykom we wszystkich grupach religijnych pogłębianie podziałów” – zaznaczył Reichel.
Podczas konferencji abp Fouad Twal, patriarcha łaciński Jerozolimy wezwał wszystkie kraje regionu i wspólnotę międzynarodową do zaangażowania na rzecz sprawiedliwego pokoju przypominając, że Ziemia Święta jest kolebką religii, cywilizacji jak i wartości ludzkich i duchowych. Abp Twal wskazał na ciężką sytuację na Bliskim Wschodzie. „Ludzie stoją w obliczu krytycznego momentu, który rozstrzygnie o ich przyszłości, solidarności i stabilizacji” – zaznaczył. Zwierzchnik łacińskich katolików w Ziemi Świętej zapewnił o swej solidarności z wszystkimi ofiarami zniszczeń i wypędzeń, szczególnie w Syrii.
W konferencji na temat najważniejszych problemów chrześcijan na Bliskim Wschodzie, która odbyła się w klasztorze „Notre Dame du Mont” wzięli udział m. in. patriarcha koptyjski katolicki Ibrahim Isaac Sidrak, grecko-prawosławny patriarcha Antiochii Jan X Yazigi i patriarcha chaldejski Louis Raphael I Sako.
Na temat wspólnego stanowiska wobec opozycji i sankcji wobec Syrii, które wygasają 31 maja obradują dzisiaj w Brukseli szefowie dyplomacji Unii Europejskiej. W centrum obrad stoi ewentualna dostawa broni dla rebeliantów. Złagodzenia embarga na ich dostawy, aby legalnie mogli ją otrzymywać rebelianci walczący z władzami w Damaszku domaga się przede wszystkim Wielka Brytania i Francja. Przeciw jest m. in. Polska, Austria, Czechy, Finlandia, Holandia i Szwecja. Kraje te uważają, że należy przedłużyć sankcje bez wprowadzania zmian i poczekać na rezultaty czerwcowej konferencji w Genewie poświęconej Syrii.
Według ostatnich danych ONZ trwająca od marca 2011 r. wojna domowa kosztowała już życie ponad 80 tys. ludzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.