„Kosmiczna celebracja” – prezentacja książki Patrycji Hurlak o Eucharystii
20 października 2021 | 19:30 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jak zachęcać ludzi do uczestnictwa we Mszy św.? Trzeba im mówić, co naprawdę dzieje się podczas Eucharystii. Gdyby to wiedzieli, do kościołów pchałyby się tłumy – mówiła Patrycja Hurlak, aktorka i prezenterka telewizyjna, która po osobistym nawróceniu prowadzi działalność ewangelizacyjną. „Kosmiczna celebracja”, jej najnowsza książka poświęcona Eucharystii, zaprezentowana została dziś w Warszawie w Centrum Medialnym KAI.
Podczas spotkania Patrycja Hurlak podzieliła się z uczestnikami spotkania historią powstania książki. Podkreśliła, że pomysł na tę publikację zrodził się jeszcze przed pandemią. – Jestem zafascynowana Eucharystią, od czasu, gdy zrozumiałam, co się podczas niej dzieje, cały czas chcę o tym mówić – powiedziała. – Cieszę się tą książką, gdyż jest to owoc dużej ilości pracy, czasu i modlitwy – stwierdziła. Wyjaśniła, że praca nad nią okazała się bardzo trudna, wymagała uzupełniania wiedzy a jednocześnie odpowiedniego doboru języka i formy przekazu, gdyż odbiorcami mają być osoby, które nie mają wiedzy teologicznej – „letni katolicy”, dzieci i młodzież.
Patrycja Hurlak, która jest obecnie studentką teologii, a jej praca magisterska również poświęcona jest Eucharystii, podkreśliła, że inspirowała się przede wszystkim Ojcami Kościoła, nauczaniem papieskim i dokumentami Soboru Watykańskiego II, choć pewne wątki zaczerpnęła również z objawień prywatnych, m.in. św. s. Faustyny. Podzieliła się też świadectwem, że pomysł na tytuł książki przyszedł podczas modlitwy i został niejako „podyktowany” przez św. Jana Pawła II. Jak podkreśliła, książka ma „imprimatur” i jest zgodna z nauczaniem Kościoła.
Dlaczego wydawca książki zdecydował się na Patrycję Hurlak jako autorkę książki o Eucharystii? – Słyszałem, jak mówiła – powiedział o. Zbigniew Ptak OSPPE. Jak podkreślił, żywe świadectwo często dociera do czytelnika bardziej niż nawet pogłębione analizy utytułowanych autorów.
O. Ptak powiedział, że zamiłowanie do książek towarzyszyło mu od dzieciństwa, a ponad 10 lat temu otrzymał łaskę zakochania się we Mszy św. Jego przełożeni zakonni zgodzili się, by stworzył wydawnictwo, które ma wydawać książki poświęcone tylko Eucharystii. – W ramach Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Wejdźmy na Szczyt” w ciągu 5 lat wydaliśmy 30 tytułów. Szukamy niszowych tematów, tego, czego jeszcze nie ma w Polsce. Wciąż nie było książki, która byłaby świadectwem kogoś, kto uczestniczył we Mszy św. jako „letni katolik” a teraz Eucharystię kocha – stwierdził, zaznaczając, że takie jest właśnie świadectwo Patrycji Hurlak.
Poinformował też, że obecnie książka wydana jest w dwóch wersjach: obie w twardej oprawie, lecz jedna dodatkowo z pocztówką i plakatem. Przygotowywana jest ponadto wersja z rozbudowaną szatą graficzną, a także wersja miniaturowa, wersja ekskluzywna oraz wersja z okładką 3D.
– Nasza działalność ma charakter ewangelizacyjny, czego wyrazem jest niska cena publikacji- powiedział o. Ptak.
– Książkę przeczytałem z ogromnym wzruszeniem – powiedział ks. dr Henryk Małecki, proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, specjalista od historii Kościoła i wykładowca akademicki. – Patrycja jest odkrywcą. Choć od strony teologicznej, wszystko, o czym czytałem było mi znane, zaangażowałem się w sferę uczuciową; przeczytanie książki było dla mnie przeżyciem – stwierdził. Zaznaczył też, że książkę rozdał – członkom rady parafialnej, katechetom, którzy w większości już ją przeczytali, są nią zachwyceni i uważają ją za bardzo potrzebną, oraz paniom z Instytutu Służebnic Maryi, które dzielą się świadectwem, że pomogła im na nowo odkryć Eucharystię. – Spotykam się też z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych. Już kilkadziesiąt osób zamierza tę książkę przeczytać. Są to często ludzie indyferentni religijnie, którzy sami nie praktykują, nie chodzą na Msze. To jest publikacja szczególnie dla nich – podkreślił.
Swoim doświadczeniem podzielił się też Tomáš Kollárik, aktor młodego pokolenia, jeden z pierwszych czytelników „Kosmicznej celebracji”. Podkreślił, że książka była dla niego przewodnikiem, pokazującym, że rzeczy, które wydawały się mu zwykłe i oczywiste, wcale takie nie są.
Uczestnicy konferencji mówili również o roli Maryi – jako „Niewieście Eucharystii”, obecnej podczas każdej Mszy św. – co nie zawsze w wystarczający sposób dociera do świadomości uczestników liturgii, oraz o jedności i wspólnocie, którą Msza św. buduje.
Ks. Małecki podkreślił, że zwłaszcza w dobie dzisiejszych podziałów i sporów politycznych między ludźmi, Eucharystia jest szczególnym darem, dzięki któremu możemy doświadczać jedności, stając przed Bogiem obok osób reprezentujących różne poglądy i partie jako dzieci jednego Boga. – Waśnie plemienne i spory – to wszystko przeminie, to nie jest wieczne; my jesteśmy obywatelami wieczności właśnie dzięki Eucharystii – powiedział.
Odnosząc się do sporów wśród katolików dotyczących form celebracji i sposobów przyjmowania Komunii św., Patrycja Hurlak stwierdziła, że spór o Komunię św., czyli rzeczywistość, w której doświadczamy największej możliwej jedności z Bogiem i drugim człowiekiem, to swoisty sukces szatana. Podkreśliła też, że Eucharystia to jedność, której często sobie nie uświadamiamy – to jedność z całym Kościołem – na ziemi i w niebie ale też jedność z tymi, z którymi tej widzialnej jedności nie ma – czyli Kościołami prawosławnymi, w których, podobnie jak w Kościele katolickim, jest pełnia sakramentów. Podkreśliła, że każda Msza św. przenosi nas przed jeden ołtarz celebracji, która trwa poza czasem.
– Eucharystia jest w stanie rozwiązać każdy ludzki problem. Nasze problemy wynikają z pragnienia miłości, a podczas Eucharystii Bóg daje nam miłość w najczystszej postaci. Musimy tylko ją odkryć – podsumował o. Ptak.
Odpowiadając na pytanie, jak zachęcać do uczestnictwa we Mszy św. Patrycja Hurlak nawiązała do tego, co mówiło wielu świętych – Trzeba ludziom mówić, co naprawdę dzieje się podczas Eucharystii. Gdyby to wiedzieli, trzeba by było kierować ruchem przed kościołami, by nie pchały się tam tłumy – podkreśliła. Zwróciła też uwagę na problemy związane z katechezą – Nie da się katechizować kogoś, kto nie został wcześniej zewangelizowany. Nie da się nakarmić nieboszczyka – powiedziała.
Podczas spotkania zachęcono też do wydawania książki w innych krajach, również na misjach. Licencja na takie wydanie będzie darmowa, ważne jest przede wszystkim to, by po tłumaczeniu zachowane zostało „imprimatur”.
Patrycja Hurlak, „Kosmiczna celebracja”, Inicjatywa Ewangelizacyjna „Wejdźmy na Szczyt”, Kraków 2021.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.