Kostrzyn n. Odrą: działania profilaktyczne Przystanku Jezus na Przystanku Woodstock
05 sierpnia 2011 | 17:26 | wm Ⓒ Ⓟ
Działania profilaktyczne przeciwko uzależnieniu i wykluczeniu społecznemu podejmują ewangelizatorzy Przystanku Jezus. Towarzyszą oni młodzieży podczas festiwalu rockowego Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.
Przystankowicze mają odrębne wioski, w których realizują swoje zamierzenia. Celem PJ jest gotowość do ewangelizacji, rozmów, pomocy i profilaktyki, kierowanej do młodzieży skupionej na polu woodstockowym. PW jest festiwalem muzycznym, adresowanym do młodzieży angażującej się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Młodzi ewangelizatorzy, którzy przez rok przygotowywali się do specjalnej misji są otwarci na kontakty z tymi rówieśnikami woodstockowymi, którzy są zagubieni, pragną zaś poszukiwać Prawdy.
Dziś jest drugi dzień 17. Przystanku Woodstock. Centrum Zarządzania Kryzysowego województwa lubuskiego podaje, że na kostrzyńskim polu w woodstockowym miasteczku mieszka 500 tys. osób.
Na imprezę tę przyjeżdża wiele ambitnej młodzieży, która chce bawić się przy ulubionej muzyce, brać udział w Akademii Sztuk Przepięknych, prowadząc rozmowy z zaproszonymi intelektualistami. Jest też mnóstwo młodzieży zagubionej, znajdującej pocieszenie m.in w piciu piwa, wędrującej chwiejnym krokiem po Polu Woodstockowym – uważają organizatorzy PJ.
Przedstawiciele fundacji Jerzego Owsiaka poinformowali, że do tej pory doszło do pojedynczych interwencji policyjnych, 14 osób posiadało śladowe ilości narkotyków, a na polu namiotowym odnotowano kilka kradzieży.
Przystanek Jezus w swojej wiosce prowadzi działania profilaktyczne przeciwko uzależnieniu i wykluczeniu społecznemu. Zajęcia odbywają się w różnych formach. Młodzież bierze udział w spotkaniach z socjologami, teologami, publicystami i dziennikarzami. Gośćmi specjalnymi w Wiosce Przystanku Jezus byli m.in. Jan Pospieszalski i Ewa Stankiewicz. Publicyści rozpoczęli spotkanie fragmentem swojego filmu dokumentalnego pt. „Krzyż”. Było wiele emocji, padały szczere, inteligentne pytania, a także uczciwe odpowiedzi autorów. Brak jakiejkolwiek cenzury spotkania wpisał się w wolność jako misja Przystanku Woodstock.
Rzecznik prasowy PJ Robert Kościuszko w rozmowie z KAI powiedział, że dzięki umiejętnemu prowadzeniu spotkania przez ks. Artura Godnarskiego – organizatora PJ ze Wspólnoty św. Tymoteusza – panowała atmosfera wzajemnego szacunku i poszanowania odmiennych poglądów. Po zakończeniu wystąpienia odbyły się serdeczne rozmowy młodzieży Woodstocku z Jankiem i Ewą. Na zakończenie wszyscy odmówili wspólną modlitwę za ojczyznę.
Film „Krzyż”, nakręcony po katastrofie samolotu rządowego 10 kwietnia 2010 r., pokazuje atmosferę pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, po ustawieniu krzyża mającego upamiętniać to tragiczne wydarzenie, w którym zginęło 96 osób wraz z parą prezydencką.
Dr Jacek Kurzępa, socjolog, specjalista od uzależnień młodzieży, próbował dowieść, że tworzenie wspólnot o mocnym kręgosłupie moralnym i małych grupek wspierających się wewnątrz jest sposobem na wyciągniecie młodego człowieka z uzależnienia. Jest to również ratunek przed samotnością nastolatków, prowadzącą do desperackich decyzji. Naukowiec od wielu lat prowadzi obserwację współzależności Przystanku Woodstock z Przystankiem Jezus. Tutaj tworzy się atmosfera, która uspokaja rozchwiane emocje i psychikę młodego człowieka – zauważa socjolog.
Krzysztof Najdowski, specjalista od wizerunku i prezentacji, prowadził zajęcia pod hasłem: „Wybij się z tłumu”. Według niego każdy człowiek ma swoją indywidualną, wyjątkową wartość. Trzeba mocno uwierzyć w tę prawdę i dopiero z takim przekonaniem można budować społeczność, a w konsekwencji zdrowy, szczęśliwy naród.
O. Ksawery Knotz – kapucyn, seksuolog, opowie o uzależnieniu od destrukcyjnego seksu poza małżeństwem, zniewoleniem pornografią i innymi niebezpieczeństwami w tej ważnej sferze. Spotkanie nosi tytuł: „Seks jest OK”.
W wiosce PJ odbywają się kolorowe korowody, występują grupy teatralne wyrażające chrześcijańskie wartości przez pantomimę. Emitowane są nocne filmy, są także bajki z morałem na dobranoc. Działa Przystankowe Radio, a Telewizję „Odnowa” ogląda codziennie 4 tys. widzów. Na bieżąco jest aktualizowana strona internetowa, na której także przybywa aktualnych zdjęć.
Przygotowaniem do „PJ” były warsztaty radiowe, muzyczno-wokalne, spotkania ewangelizatorów oraz Wakacyjna Szkoła Nowej Ewangelizacji, podczas której młodzież uczyła się zasad ewangelizacji we współczesnym świecie, głoszenia Ewangelii w różnych środowiskach, zgłębiała naukę języka angielskiego osadzoną w kontekście wiary chrześcijańskiej, połączoną ze zorganizowanymi zajęciami w czasie wolnym.
Każdy dzień PJ rozpoczyna się Eucharystią, nauki rekolekcyjne prowadzi biskup koszalińsko–kołobrzeski Edward Dajczak, który 12 lat temu zainicjował Ogólnopolskie Spotkania Ewangelizacyjne pod nazwą „Przystanek Jezus”.
PJ organizowany przez Wspólnotę św. Tymoteusza rozpoczął się 31 lipca i potrwa do 7 sierpnia. Natomiast Przystanek Woodstock, organizowany przez fundację Jerzego Owsiaka, rozpoczął się 4 sierpnia i zakończy jutro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.