Kostrzyń: ponad tysiąc osób na I Kongresie Nowej Ewangelizacji (zapowiedź)
06 lipca 2012 | 18:40 | im Ⓒ Ⓟ
Ok. 1,2 tys. osób zgłosiło już swój udział w I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą. Będzie się on odbywał w dniach 28 lipca – 5 sierpnia równolegle i w łączności z Przystankiem Jezus, który organizowany jest po raz 13. w czasie Festiwalu Przystanek Woodstock.
To będzie największe zgromadzenie w Polsce ludzi profesjonalnie zajmujących się nową ewangelizacją – zapowiada ks. Artur Godnarski, sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.
Kongres zgromadzi nie tylko osoby związane z dziełem ewangelizacji w Polsce (takich ruchów, grup, stowarzyszeń i organizacji zgłosiło się ponad 300), ale również znamienitych gości, w tym przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji abp. Rino Fisichellę.
Przybędą także o. Henrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z Sao Paulo – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia, abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, bp Edward Dajczak – biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, a także bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP do spraw Nowej Ewangelizacji i biskup opolski Andrzej Czaja.
Prelekcje i debaty będą miały miejsce przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie, gdzie rozstawiony zostanie namiot kongresowy. Do udziału zaproszone są osoby pełnoletnie (ukończone 18 lat) należące do grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych o charakterze ewangelizacyjnym. Dlatego też swój udział należało zgłosić do 30 czerwca br. Organizatorem jest Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Osoby biorące udział w Festiwalu Przystanek Woodstock, będą mogły obejrzeć spoty ewangelizacyjne. Będą one wyświetlane w namiocie kongresowym oraz na ekranie Przystanku Jezus na terenie Festiwalu.
– Jesteśmy, jako Przystanek Jezus, zaproszeni na Festiwal, mamy swój podest i ekran, i na nim właśnie będziemy wyświetlać spoty – poinformował ks. Artur Godnarski.
Krótkie prezentacje multimedialne przygotowują sami uczestnicy – każde środowisko reprezentowane na Kongresie ma prawo wyemitować 15-sekundowy spot prezentujący prowadzoną przez siebie posługę ewangelizacyjną. Mogą również przygotować 30-sekundowy spot ewangelizacyjny.
Kongres będzie też okazją do spotkania się przedstawicieli spośród 300 środowisk nowej ewangelizacji. Tyle bowiem odpowiedziało na ankietę Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji i zapisało się na stronie www.nowaewangelizacja.org. Stanowi to w sumie dziesiątki tysięcy osób, w tym ponad 90 szkół nowej ewangelizacji.
„Jesteśmy wezwani do tego, aby te wspólnoty promować. Wymagają one bowiem w Kościele zauważenia” – stwierdził bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu. Zaznaczył przy tym, że „pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane”. – Mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań w podejmowanych w Kościele – powiedział, dodając, że jest ponad sto definicji nowej ewangelizacji.
„Tymczasem papieże mówią wyraźnie, że nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, która polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych” – wyjaśnił.
Organizatorzy Kongresu proszą też o wsparcie modlitewne, rozesłali w tym celu listy do zgromadzeń klauzurowych i kontemplacyjnych. Jak informują na swoich stronach internetowych, mają już pierwsze odpowiedzi.
Szczegóły Kongresu oraz aktualności znaleźć można na stronach www.przystanekjezus.pl, www.nowaewangelizacja.org oraz na profilu www.facebook.com/PrzystanekJezus. W najbliższych dniach ma zostać opublikowany program Kongresu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.