Koszalin: 25. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie
11 listopada 2018 | 09:08 | arw | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Ponad 600 osób wzięło udział w 25. Diecezjalnej Pielgrzymce Ruchu Światło-Życie, która odbyła się 10 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Najważniejszym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka, delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie.
– Jesteśmy tutaj razem, ale czy jesteśmy w jedności? – pytał zgromadzonych bp Włodarczyk. – Podziały i niezgoda to jedne z największych źródeł cierpienia w świecie. Widzimy, jakie spustoszenie przynoszą w rodzinach – co się z nami dzieje, gdy pojawia się rozbicie i niezgoda. Jezus modli się o jedność wśród jego uczniów. Ale nie chodzi o byle jaką jedność, ale taką, która oparta jest na miłości – zaznaczył bp Włodarczyk.
Hierarcha przypomniał o znaczeniu foski, symbolu Ruchu Światło-Życie. Foska jest znakiem przynależności, który wyraźnie podkreśla jedność światła wiary i światła życia. Biskup zauważył, że największym wzorem jedności jest Trójca Przenajświętsza.
– Budowanie jedności trzeba zacząć od kontemplacji Trójcy, wpatrywania się jej, a nie od pięknych przemówień czy deklaracji. Tak jak życie bierze początek z Boga, tak samo jedność pochodzi od Boga – On jest jej źródłem. Człowiek może ją jedynie przyjąć jako dar, i w codzienności z niej korzystać – mówił biskup.
Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie wskazał na osobiste ambicje, stałe poszukiwanie własnych racji jako źródło podziałów i niezrozumienia. Mówił o postrzeganiu i odbierania świata przez pryzmat własnego „ja”.
– Chrześcijanie nie istnieją dla siebie. Kościół nie istnieje dla siebie – nie jest celem dla siebie. Nasza wiara też nie jest celem dla siebie. Kościół ma misję wobec świata. Najgorszym rodzajem Kościoła jest taki, który jest skoncentrowany na sobie, na swoich potrzebach, prawach i przywilejach. W Ruchu Światło-Życie nie tworzymy zamkniętej wspólnoty, w której jest nam dobrze sami ze sobą. To jest droga, narzędzie do budowania jedności Kościoła. Wychodzimy do ludzi po to, aby świat uwierzył w Jezusa Chrystusa, i miłość, którą nam objawił. Żeby zaświadczyć o swojej wierze na zewnątrz, bez poczucia wyższości od innych. Wychodzimy w pokorze, świadomi swoich słabości, grzechów i ograniczeń – podkreślił w homilii bp Krzysztof Włodarczyk.
Jednym z punktów jubileuszowej pielgrzymki był panel zatytułowany „Jak Ruch nas ruszył?”. Zaproszeni zostali do niego oazowicze, którzy wykonują dzisiaj różne zawody, są księżmi, siostrami zakonnymi lub małżonkami, a Ruch Światło-Życie był dla nich ważną inspiracją. Pielgrzymka miała też akcent patriotyczny w postaci wspólnego odśpiewania hymnu oraz historycznych piosenek patriotycznych. Kilkadziesiąt osób zatańczyło też poloneza przed budynkiem koszalińskiego seminarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.