Koszalin: 26. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie
12 listopada 2019 | 10:51 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W jubileusz 40-lecia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ponad 400 oazowiczów pielgrzymowało do Koszalina pod hasłem „Wolni i wyzwalający”.
Wszystkie gałęzie Ruchu Światło-Życie: dzieci, młodzież, rodziny oraz powstała w tym roku w Koszalinie oaza dorosłych zebrały się 11 listopada w budynku seminarium duchownego na Diecezjalnej Pielgrzymce. Wzięło w niej udział ponad 400 osób z całej diecezji. Pielgrzymom towarzyszył bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Biskup przewodniczył Mszy św. wieńczącej spotkanie.
Temat tegorocznej pielgrzymki „Wolni i wyzwalający” nawiązuje do 40-lecia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC). – Chociaż podejmujemy go na każdych rekolekcjach, w tym roku robimy to w jeszcze szerszym wymiarze. Chodzi o to, byśmy wciąż na nowo odkrywali w sobie potrzebę dawania siebie samego innym, bo właśnie tym jest krucjata – wyjaśnia Małgorzata Kasprowicz z diakonii komunikowania społecznego.
Ks. Dawid Hamrol, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie podkreśla, że krucjata ma charakter ewangelizacyjny. – Ludzie zaczynają widzieć problem swojego zniewolenia, gdy jest już za późno, gdy muszą przyznać „straciłem wolność” przez alkohol, papierosy, narkotyki, internet, pracoholizm – wymienia. – A przecież wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za siebie, bo żyjemy w społeczeństwie, które predysponuje nas do utraty wolności. Dlatego członkowie oazy podejmują krucjatę, która wyzwala, a ich świadectwo działa na zewnątrz naszego ruchu.
Pielgrzymom pomógł to zrozumieć ks. Krzysztof Dukielski, moderator krajowy KWC, który w konferencji ukazał, że sednem krucjaty jest miłość agape, która spala się dla innych i w ten sposób oazowicz może w pełni rozwijać swoje charyzmaty. Wyjaśnił to na przykładzie mającego 18-letnią historię herbu krucjaty, w którego centrum stoi krzyż. Puste miejsce na jego rewersie ks. Dukielski ukazał jako miejsce każdego, kto dobrowolnie daje się razem z Chrystusem przybić się do krzyża. Ale nie dla samego cierpienia, lecz by w tych trudach dać się nieść przez ukrzyżowanego Pana.
W homilii mszalnej biskup Włodarczyk podjął temat wytrwałości w podążaniu do celu. Stwierdził, że choć jest ona trudna, to wytrwać do końca w zobowiązaniach mogą ci, którzy mają wzrok utkwiony w Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego.
Biskup przedstawił drogę chrześcijanina, na której etapem oznaczającym dojrzałość jest nawiązanie osobistej relacji z Chrystusem, co staje się rozstrzygające dla reszty życia. Śladem, po którym biskup zalecał kroczyć na tej drodze, są ślady Maryi, wiodące do stóp Krzyża.
Bp Włodarczyk przyznał, że to trudne miejsce, bo wielu ludzi nawet apostołowie, właśnie pod Krzyżem, objawiło swoją słabość. Jednak nie Maryja. Jej obecność w tym miejscu objawiała, jak ważna w miłości jest obecność. – W Krucjacie Wyzwolenia Człowieka doświadczamy tego jako współobecności, współcierpienia z osobą, która doświadcza słabości nałogu – powiedział biskup.
Kaznodzieja zaznaczył na koniec, że to, że jest się wolnym, wymaga odkrycia. – Czy można z tej Chrystusowej wolności zrezygnować? Można. Ale trzeba sobie zadać pytanie czy warto?
Podczas Mszy św. ogłoszono nową parę rejonową w Koszalinie. Po trzyletniej posłudze Ewy i Wiktora Cisoniów, ich zadania przejmują Iwona i Sylwester Grudowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.