Koszalin: animatorzy małżeńscy uczą się pomagać parom w kryzysie
24 lutego 2019 | 13:15 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Zazwyczaj pomagają innym małżeństwom wyjść z kryzysu małżeńskiego, nauczyć się sztuki dialogu, pogłębić wiarę. Tym razem animatorzy ruchu Spotkania Małżeńskie zebrali się w Koszalinie, by pogłębić własną wiarę i opracować skuteczne metody pracy z uczestnikami rekolekcji dla małżeństw.
Weekend 22-24 lutego spędzili w Koszalińskim CEF. To małżeństwa z ośrodka szczecińskiego ruchu Spotkań Małżeńskich, obejmującego zasięgiem także diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Przez ostatnie lata także tutaj organizowali zamknięte i pełne dyskrecji rekolekcje dla małżeństw pod nazwą „weekend dla małżonków”. Jak zapowiada Cezary Uljasz, lider ośrodka, obecnie budowany jest skład samodzielnego ośrodka koszalińskiego.
W weekendowym spotkaniu formacyjno-rekolekcyjnym wzięło udział 7 par animatorskich, 3 księży i siostra zakonna. – Spotykamy się, by wymienić się doświadczeniami dotyczącymi tzw. „małej grupy”, w którą angażują się małżeństwa mające za sobą „weekend dla małżonków” – powiedział Uljasz. Jak wyjaśnia, służą temu warsztaty, animacje, rozmowy. – Zarazem odbywamy tutaj swoje rekolekcje: staramy się dostrzec bliskość Boga w naszym ludzkim działaniu.
Małgorzata i Andrzej Piotrowscy od 2005 roku dwa razy w roku prowadzą Spotkania Małżeńskie oraz rekolekcje dla narzeczonych w Koszalinie. – Życie małżeńskie jest jak kosmos, złożone, wielkie. Nikt nas tego nie uczył. Wchodzimy w nie tylko z uczuciem. A problemem jest brak umiejętności małżonków wyrażenia wzajemnej miłości. Dlatego na rekolekcjach uczymy ich tego, w formie dialogu małżeńskiego – wyjaśnia pan Andrzej.
– Staramy się dać małżonkom narzędzie, którym sami będą mogli rozwiązać swoje problemy – dodaje pani Małgorzata.
Poczucie odpowiedzialności ruchu Spotkania Małżeńskie za rekolekcje Dialogu Małżeńskiego z biegiem lat rośnie. Jak zauważają Piotrowscy, podczas gdy na początku uczestnikami były głównie tzw. dobre małżeństwa, obecnie ponad 90 proc. z nich to pary w kryzysie, a nawet na drodze do rozwodu czy w jego trakcie. Zdarzały się też pary już po rozwodzie, które mimo wszystko chciały ratować swój związek.
– Ludzie na szczęście szukają pomocy. Bo widzą, że rozwody nie dają żadnego rozwiązania. To są kolejne problemy, inne problemy – zauważa pani Małgorzata. Animatorka podkreśla, że jeśli małżeństwo jest słabe i małżonkowie nie potrafią wspomagać się wzajemnie, to niszczą je takie przeszkody jak problemy finansowe, zawodowe, mieszkaniowe, z dziećmi czy teściami. – Poddanie się takim kryzysowym, to w ich przypadku równia pochyła.
Spotkania Małżeńskie (popularnie zwane Dialogami Małżeńskimi) to ruch ogólnoświatowy. W Polsce istnieje 27 ośrodków. Formą ich działalności są rekolekcje mające na celu pogłębianie więzi małżeńskiej. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś rozwiązywać konflikty między nimi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.