Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin: Caritas otworzyła punkty pomocy ofiarom przemocy

28 czerwca 2018 | 13:36 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ

Pokrzywdzeni w wyniku przestępstw i ich rodziny otrzymają wsparcie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W diecezji czekają na nich cztery punkty konsultacyjne – w Koszalinie, Kołobrzegu i Ostrowcu.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej realizuje program Ministerstwa Sprawiedliwości,
w ramach którego przygotowała punkty konsultacyjne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, ich bliskich i świadków takich zdarzeń.

Na pokrzywdzonych z terenu diecezji czekają cztery punkty konsultacyjne w ośrodkach Caritas: w jej centrali w Koszalinie i koszalińskim Domu Samotnej Matki, w ośrodku dla dzieci i młodzieży pw. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu oraz w ośrodku charytatywnym St. Liborius w Ostrowcu.

– Zdarza się, że osoby będące w trudnej sytuacji stają się ofiarami przestępstw. Nierzadko po zgłoszeniu sprawy na policję poszkodowani są wtłaczani w tryby biurokracji, której nie rozumieją, co dodatkowo może być dla nich traumatycznym przeżyciem – wyjaśnia Łukasz Gawlik, koordynator projektu.

Celem specjalistów w punktach konsultacyjnych jest udzielenie różnorakiego wsparcia osobom, które po nią się zgłoszą: psychologicznego prawnego, w uzyskaniu statusu osoby pokrzywdzonej, ekonomicznego.

– Poza tym nasze działania umożliwiają różnego rodzaju pomoc doraźną, jak bony żywnościowe, dofinansowanie do opłat czynszowych czy zakup odzieży lub środków czystości – wymienia koordynator.

Z oferty punktów konsultacyjnych korzysta coraz więcej osób, z czego najbardziej poszukiwane jest wsparcie psychologiczne.

Ponadto wiele osób zostało zakwalifikowanych do dopłat dopasowanych do potrzeb beneficjentów: na przejazdy komunikacją miejską, związanych z pobytem dzieci w przedszkolu czy na wyjazd dzieci na kolonie.

Szczegółowe informacje udzielane są w sekretariacie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej lub pod nr tel. 94 342 36 90.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.