Koszalin: czuwania modlitewne w wigilię Wszystkich Świętych
01 listopada 2017 | 11:11 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych najmłodsi diecezjanie zgromadzili się wokół świętych Kościoła. Starsi na czuwaniach modlitewnych, młodsi na balach przebierańców, cel jednak był jeden – dać odpór pogańskim zabawom Halloween, budować tradycje katolickie.
Starsza młodzież obchodziła wigilię Wszystkich Świętych uczestnicząc w Nocy Świętych. Łukasz Siwiela z parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie dzięki rozmowom na lekcjach religii oraz rozmowom z rodzicami, zrozumiał, że Halloween nie tylko przeczy wartościom chrześcijańskim, ale nie ma nic wspólnego z polskimi tradycjami, dlatego był obecny w 31 października w koszalińskiej katedrze, do której przyniósł ze swojego kościoła relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Relikwie bł. ks. Popiełuszki zajęły miejsce obok innych, przyniesionych przez młodzież z okolicznych parafii. – Dzisiaj wołamy do świętych „pomóżcie nam”. Oni dają nam przykład, inspirują nas do rzeczy większych, do przekraczania samych siebie – wyjaśnia ks. Mateusz Chmielewski, organizator koszalińskiej „Nocy świętych”, która zgromadziła setkę młodzieży.
Ks. Wojciech Pawlak, katecheta, zdaje sobie sprawę, że dla młodzieży Halloween to pretekst do zabawy. – Oni nie wnikają w znaczenie tego święta, ale kiedy słyszą o jego źródle, potrafią zrozumieć, dlaczego powinni z niego zrezygnować – powiedział. Oczywiście nie obywa się to bez oporu. – Czasem nawet sprzeczają się, że dla nich to wyłącznie zabawa, ale właśnie wtedy im pokazuję, że nawet jako zabawa nie jest to dla katolika dobre. Tym bardziej, że mamy w tym czasie swoje wielkie święto – Wszystkich Świętych, które zaczynamy w przeddzień i naprawdę nie może być wtedy nic ważniejszego – tłumaczy duchowny.
Prawie setka dzieci ze szkół podstawowych i młodszych uczestniczyła w Balu Wszystkich Świętych w parafii Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Zabawa, którą poprzedziły Eucharystia w bazylice oraz przemarsz dzieci przebranych za postacie świętych i błogosławionych ulicami miasta, odbyła się w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich.
Tradycja organizowania balów z okazji uroczystości Wszystkich Świętych szybko się zakorzenia i najmłodsi katolicy sumiennie się do nich przygotowują. – Klara przez ostatnie 2 tygodnie namiętnie oglądała film „Klara i Franciszek”. Chciała się nawet dowiedzieć, jaką fryzurę mogła nosić jej patronka – wyjaśnia mama 6-letniej kołobrzeżanki Klary Nocuń. Jak dodaje, przebieranie się za świętych jest doskonałą okazją do odkrywania bogactwa Kościoła, nie tylko przez dzieci, ale przez całą rodzinę.
W parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach Słupskich tradycja balowania ze świętymi dopiero się rozpoczyna. – To eksperyment, nie byłam pewna czy się przyjmie, ale udało się i nasz pierwszy bal uważam za sukces – wyjaśnia katechetka Kazimiera Skibińska.
Katolicka tradycja obchodzenia Wszystkich Świętych sięga V wieku, gdy w Rzymie w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego wspominano wszystkich męczenników. W VI wieku obchody te rozszerzono na wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia. Świętowanie 1 listopada rozpoczęto najprawdopodobniej w roku 741. Natomiast w roku 935 papież Jan XI wyznaczył w tym dniu osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.