Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin: droga do Maryi wiedzie ścieżką ks. Blachnickiego

12.11.2017 , Koszalin / km / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Katarzyna Matejek

24. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie zgromadziła 11 listopada w murach koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego 570 osób pod hasłem “Sługa Niepokalanej”. Doroczne spotkanie ma ich umocnić w powołaniu, które przed laty odkrył przed nimi ich założyciel, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Jak wyjaśnia ks. Dawid Hamrol, moderator diecezjalny Ruchu, pielgrzymi gromadzą się w tym roku wokół dwóch postaci: Matki Bożej oraz Sługi Bożego ks. Blachnickiego w przypadającą w tym roku 30. rocznicę jego śmierci. – Każdy z nas ma być sługą Maryi, tak jak Ona jest najdoskonalszą służebnicą Boga, zaś ks. Franciszek Blachnicki jest dla nas wzorem w Jej naśladowaniu – wyjaśnił moderator.

O tym, jak wymagająca jest droga wskazana przez założyciela Oazy, mówił podczas konferencji skierowanej do rodzin z Domowego Kościoła ks. dr Dariusz Wypych, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego. Zaznaczył, że bez całkowitego oddania się ks. Blachnickiego Niepokalanej nie byłoby dzieła RŚŻ. – W tym oddaniu upatruję wszelkiego owocu jego działalności, bardzo paschalnej, trudnej. Przeżył wiele niebezpieczeństw, nie tylko skazanie na śmierć w wieku 21 lat, ale także przeciwności ze strony reżimu komunistycznego i niestety także ze strony duchowieństwa. Mógł to wszystko przekroczyć właśnie dzięki zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem paschalnym – powiedział ks.Wypych.

Młodzież podczas warsztatów w grupach próbowała przełożyć doświadczenia ludzkiego macierzyństwa na relację wobec Matki Bożej. – Przyglądamy się temu, jak wygląda obecność Matki Bożej w praktyce duchowej, począwszy od takich konkretów jak rozumienie Maryi jako matki, po kwestie obecności Matki Bożej w roku liturgicznym. Podsumowaniem są wskazania duchowe, jak być sługą Niepokalanej w życiu codziennym – powiedział ks. dr Remigiusz Szauer, moderator diakonii ewangelizacji.

Budowanie dziecięcej relacji z Matką Bożą stanowi dla młodych nie lada problem. – Naszym rówieśnikom trudno jest budować relację z Matką Bożą, może właśnie dlatego, że z własną mamą mają dobre, bliskie stosunki i to im wystarcza – mówiła animatorka Paulina Mańczak. – W wieku młodzieńczym widzimy w Maryi głównie wzór kobiecości. Potem, w czasie bycia rodzicem, wzór miłości matczynej. Ale wciąż szwankuje przyjęcie Jej po prostu jako własnej matki, to gdzieś się gubi – zauważyła

Pielgrzymkę zwieńczyła Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka w asyście 30 kapłanów. W homilii bp Dajczak podkreślił, jak ważne jest odpowiadanie za Niepokalaną “fiat” na Boże wezwania skierowane do współczesnych apostołów pośród świata, który pędzi przed siebie szybciej niż kiedykolwiek w historii. – Mamy szczęście mieć wiarę. Ale dramat współczesnego człowieka nie polega na braku wiary, lecz na tym, że on nie czuje, że cokolwiek przez to stracił. Wówczas dotrzeć do niego z Ewangelią jest niezwykle trudno – stwierdził biskup.

Hierarcha przekonywał, że sposobem, którym można dotrzeć do ludzi z Ewangelią nie jest głoszenie teorii, ale świadectwo szczęścia doświadczonego właśnie z tego powodu, że jest się chrześcijaninem. Namawiał, by w taki sposób mówić innym o Bogu. – Wtedy czyjeś pytanie “kim jest Jezus?” nie pobudzi nas do poszukiwania definicji, ale raczej do spojrzenia w oczy drugiemu i przekazania mu, że Jezus to ten, który mnie kocha. Chyba takiej odpowiedzi oczekuje świat – podpowiadał bp Dajczak.

Na zakończenie Eucharystii pary małżonków odpowiedzialnych za Domowy Kościół przekazały funkcje swoim następcom. Kadencja pary diecezjalnej i par rejonowych trwa 3 lata.

Jak podaje moderator diecezjalny RŚŻ w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest ok. 1000 osób zaangażowanych w różne gałęzie ruchu oazowego.

Doroczne pielgrzymowanie, skupiające znaczną część jego członków rozpoczęło się w 1994 r. Przypomniał o tym obecny w pierwszej części spotkania bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który uczestniczył w pierwszej pielgrzymce. Było to kilka lat po tym, jak Narodowy Dzień Niepodległości na powrót uczyniono świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

– Wtedy z siostrami ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej zastanawialiśmy się, jak zagospodarować 11 listopada – powiedział biskup. Wraz ze świętem odżyło hasło “wyzwolenie”. – A wolność to właśnie to, czego uczył nas sł. Boży ks. Franciszek Blachnicki. Dlatego na 11 listopada 1994 r. zaprosiliśmy do “baraku” członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Potem nasza pielgrzymka rozrosła się i została przeniesiona do budynków WSD – dodał.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 listopada 2017 12:24

Bp Suski o 25 latach swojej posługi

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.