Koszalin: drugi koncert charytatywny dla Góry Chełmskiej
22 kwietnia 2018 | 12:18 | km | Kodszalin Ⓒ Ⓟ
Udziałem w koncercie „Rzeczypospolitej pieśni dla Góry Chełmskiej” koszalinianie pospieszyli na pomoc budowie Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, które upamiętni historię pomorskiej ziemi i Kościoła.
21 kwietnia w Filharmonii Koszalińskiej zasiadło kilkaset osób, by uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wesprzeć ważną dla regionu inwestycję – Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne, które powstaje na obrzeżach miasta, przy poświęconym przez św. Jana Pawła II sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Jak podkreśliła na wstępie koncertu s. Paulina Kopacz, prezes zajmującej się budową centrum Fundacji Przymierze, to właśnie dziejowe wydarzenia oraz przekazywanie dziedzictwa i miłości do ojczyzny są wpisane w misję fundacji, która chce upamiętnić na Górze Chełmskiej nauczanie św. Jana Pawła II. Stąd pomysł, by właśnie patriotyczne pieśni zgromadziły mieszkańców Koszalina wokół dzieła, które ma służyć nie tylko nawiedzającym sanktuarium, ale wszystkim turystom.
W wykonaniu Słupskiej Sinfonietty pod batutą Macieja Banachowskiego, chórów Fantazja i Kantele oraz solistów, słuchacze usłyszeli pieśni patriotyczne takie jak Rota czy Warszawianka, jak również nieco lżejsze „Wojenko, wojenko” czy „Serce w plecaku”.
Zanim jednak to nastąpiło, Fundacja Przymierze uhonorowała statuetkami osoby zasłużone dla budowy Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowego, m.in. bp. Pawła Cieślika. – Polska pieśń jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym i dodawała sił żołnierzom, rozpalała miłość do ojczyzny – powiedział biskup do zgromadzonych w filharmonii.
Koncert „Rzeczypospolitej pieśni” był drugim po bożonarodzeniowym wydarzeniem muzycznym na rzecz budowy centrum. Zgromadził wielu miłośników nie tylko muzyki, ale i chętnie odwiedzanej Góry Chełmskiej, jednak mniej niż poprzedni. Tym razem wolnych pozostało nie 10, lecz 150 biletów.
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej jest jednym z trzech sanktuariów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Już w średniowieczu Góra Chełmska znana była z ruchu pielgrzymkowego i pełniła ważną funkcję w dziele chrystianizacji Pomorza Środkowego. W 1990 r. historyczne miejsce pielgrzymkowe zostało przez władze zwrócona Kościołowi. Obecnie obok niewielkiej kapliczki Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej będącej pod opieką Instytutu Sióstr Maryi (szensztackich) powstaje Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.