Koszalin: Dzień skupienia Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej
03 lutego 2024 | 22:21 | awi, | Koszalin Ⓒ Ⓟ
To jedna z najprężniej rozwijających się inicjatyw ewangelizacyjnych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ponad 100 koordynatorów Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej przyjechało do koszalińskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na swój dzień skupienia.
W programie była Msza św., świadectwa, wymiana doświadczeń oraz okazja do wspólnej modlitwy oraz integracji. Bp Zbigniew Zieliński w słowach homilii wygłoszonej w kaplicy CEF podkreślił, że Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej ma swój bardzo konkretny charyzmat i program.
– To jest duszpasterski projekt, który zakłada formowanie pobożności nastawionej na obecność w naszym życiu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z całym bogactwem jej otwarcia na Trójcę Świętą i budowania tej wewnętrznej harmonii – odkrycia pełni Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Bóg to nie tylko Jezus, to nie tylko Duch Święty, ale to jest jeden w trzech osobach Bóg – mówił biskup.
Bp Zieliński podkreślając niezwykłe powodzenie tej inicjatywy opartej na domowej peregrynacji, wskazał, że wiele osób wychowało się w domach, w których były tak zwane ołtarzyki.
– Były takie miejsca, gdzie był albo obraz, albo figura. One miały swoją historię. W wielu domach to zniknęło. Ich miejsca zajęły lepszego lub gorszego rodzaju dzieła sztuki. Wyjściem naprzeciw tym tęsknotom jest właśnie pielgrzymująca kapliczka. Ona genialnie wpisuje się w to – nawiedzając nasz dom, czyni go na powrót domem prawdziwie chrześcijańskim, domem wiary. Domem w którym nie wstydzimy się obecności Matki Bożej, w którym nie tylko idziemy do kościoła i prosimy, żeby Matka Boża działała w naszym domu, ale rzeczywiście do naszego domu ją zapraszamy – stwierdził bp Zieliński.
Siostra szensztacka Celina Junik, odpowiedzialna w diecezji za dzieło apostolatu, uważa, że jest on odpowiedzią na wezwanie do nowej ewangelizacji.
– Któż lepiej niż Maryja wie, jak prowadzić dzisiejszego człowieka do Pana Boga? To właśnie Ona jest prostą drogą do Boga. W naszej diecezji to jest prawdziwy fenomen. W 115 parafiach działa blisko 600 kręgów, po których peregrynuje nasza wyjątkowa kapliczka. W każdą niedzielę odwiedzam kolejne parafie i wyruszam dalej z Maryją, żeby mogła tam zakorzenić się i prowadzić ludzi do Pana Boga.
– W naszej parafii w tej chwili już powstaje 15. krąg i my bardzo uczestniczymy w życiu parafialnym, jako apostolat Matki Bożej pielgrzymującej – mówi Irena Spolska z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku.
– Maryja zmienia dom i domowników. Ona po prostu jest, najpierw była jako kapliczka, ale bardzo szybko się okazało, że to jednak sama Matka Boża przychodzi. Po prostu przynosi radość, dobrą nowinę, rozwiązanie problemów. Moim zdaniem w pewnym sensie też nawiązuje to do tego, co wielu z nas ukształtowało, a co zostało przez ostatnie dziesięciolecia zaprzepaszczone, czy odłożone, zaniedbane – uważa p. Irena.
Od czterech lat regularnie w swoim domu Matkę Bożą gości również pani Joanna z parafii w Parsęcku.
– Zawsze gdy przychodzi do nas do domu, po kolei pojawiający się członkowie rodziny w domu, całują Matkę Bożą na przywitanie. Ma swoje centralne miejsce, gdzie stoją kwiaty, zapalamy świeczki. Czujemy jej obecność, czujemy jej troskę, czujemy jej miłość i wtedy w domu też jest inaczej – mówi p. Joanna.
– Poczułam, że chciałam mieć po śmierci swojej mamę, mamę, która zawsze jest ze mną, która jest obok, której mogę się zwierzyć, której mogę się wypłakać i wiem, że na pewno nie jestem sama – dodaje parafianka z Parsęcka.
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu rozwija się w 120 krajach na świecie. Maryja odwiedza w każdym miesiącu około 7 milionów rodzin na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.