Koszalin: festyn rodzinny dla obcokrajowców
13 czerwca 2021 | 09:04 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Ponad stu obcokrajowców, głównie z Ukrainy, wzięło udział w integracyjnym spotkaniu w Koszalinie pod patronatem Caritas.
12 czerwca na terenach rekreacyjnych wokół Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie odbył się festyn dla beneficjentów Centrum Wsparcia Integracji (CWI) w Koszalinie. W spotkaniu wzięły udział głównie rodziny z Ukrainy.
Pretekstem do spotkania były obchody Dnia Dziecka. Planowaną na sto osób imprezę plenerową organizatorzy powiększyli o kolejne 50 miejsc, gdyż tylu było chętnych. Pogoda dopisała, na uczestników czekały grill, konkursy sprawnościowe, dmuchany zamek, a na najsprawniejszych wartościowe nagrody – 3 tablety.
Pod opieką działającego od września ubiegłego roku w Koszalinie Centrum Wsparcia Integracji jest 480 obcokrajowców. W większości to obywatele Ukrainy, którzy dotąd nie mieli okazji spotkać się w dużym gronie – z powodu pandemii kilka zaplanowanych większych spotkań się nie odbyło.
– Przez te kilka miesięcy udało nam się bardzo dużo zrobić. W dwuletnim planie mieliśmy dotarcie do 500 obcokrajowców, a po 8 miesiącach już niemal wypełniliśmy to zadanie – wylicza Grzegorz Czerpak, doradca integracyjny CWI. – Ludzie widzą, że nasza pomoc jest realna, wracają do nas po kilka razy z różnymi sprawami. Dzielą się z nami swoimi problemami, które staramy się rozwiązać.
Lidia Kozińska z CWI zauważa, że jednym z głównych problemów obcokrajowców jest słaba integracja ich potomstwa z polskimi rówieśnikami. Na to składają się trudności wynikające z pandemii: zajęcia zdalne, brak spotkań z kolegami. – Dzieci obcokrajowców są podwójnie skrzywdzone, bo z powodu pandemii siedziały niemal rok w domu podobnie jak nasze polskie dzieci, ale też nie miały w tym czasie znajomych i możliwości kontaktu poza lekcjami z innymi dziećmi. To osłabiło ich psychikę. Organizując ten Dzień Dziecka chcieliśmy chociaż w małym stopniu im to wynagrodzić.
Takie trudności napotkały dzieci pani Zoriany, która mieszka z rodziną w Koszalinie od niespełna roku. Jej dzieci, syn Nazar i córka Solomija, nie są jeszcze dobrze zintegrowane z polskimi rówieśnikami. Słabo radzi sobie z tym zwłaszcza syn. – Ten rok był bardzo trudny dla nich, ale nie żałujemy przyjazdu do Polski – mówi pani Zoriana. Sama jest pielęgniarką i liczy, że będzie mogła wykonywać w Polsce ten zawód, póki co jednak pracuje w szpitalu w Koszalinie jako salowa. – Mam babcię Polkę i bywałam wcześniej w Polsce wiele razy. Przyjechaliśmy tutaj i chcemy zostać na stałe.
Centrum Wsparcia Integracji powołała do istnienia Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz z Fundacją Nauka dla Środowiska w ramach projektu pn. „Centrum Wsparcia Integracji” współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa zachodniopomorskiego korzystają tu z usług prawnika, psychologa, tłumacza, kursów języka polskiego, poznają polską kulturę i tradycje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.