Koszalin: Finał I Metropolitalnego Konkursu Papieskiego
02 czerwca 2011 | 10:20 | kap Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy gimnazjaliści z metropolii szczecińsko-kamieńskiej zmierzyli się w konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Finał konkursu zorganizowano w Koszalinie w Liceum Katolickim przy parafii pw. Ducha Świętego, w której 1 czerwca 1991 r. gościł Jan Paweł II.
Pomysłodawcą konkursu jest ks. Tomasz Ceniuch, duszpasterz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
– Kiedy zacząłem uczyć w gimnazjum zorientowałem się, że nie ma takiej oferty konkursowej przeznaczonej dla gimnazjalistów. Zaproponowałem więc przełożonym, by w 2007 r., na dwudziestolecie pobytu Jana Pawła II w Szczecinie, powstał taki konkurs – wyjaśnia duszpasterz. Przez cztery lata konkurs rozgrywany był w ramach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku organizatorzy pomyśleli o rozszerzeniu jego formuły i zaproszeniu do zmagań gimnazjalistów z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest już spora, bo blisko pięćdziesięcioosobowa grupa katechetów, którzy regularnie przygotowują młodzież do konkursu.
Ks. Tomasz Ceniuch ma nadzieję, że pomysł spodoba się także w pozostałych diecezjach metropolii. – Na razie udało się zorganizować konkurs w Szczecinie i Koszalinie. Być może w przyszłym roku dołączy do nas diecezja zielonogórsko-gorzowska – mówi duszpasterz.
– Konkurs rozgrywany jest u nas po raz pierwszy, odzew jest więcej niż zadowalający. W etapie diecezjalnym wzięło udział 30 szkół – chwali diecezjalnych gimnazjalistów ks. Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii biskupiej w Koszalinie.
Pytania konkursowe dotyczyły przede wszystkim wizyty Jana Pawła II w Koszalinie oraz listu papieskiego skierowanego do młodzieży. – To świetny sposób na zapraszanie młodzieży do poznawania papieża i odkrywania konkretnego wpływu i trwałego śladu, który pozostawił Jan Paweł II na naszym terenie – mówi ks. Mazur.
Najwięcej problemów sprawiły gimnazjalistom jednak pytania, w których musieli wykazać się znajomością tekstów Pisma Świętego. – Z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio papieża nie było już takich kłopotów – śmieje się Joanna Susik z Kołobrzegu. Zdaniem gimnazjalistki zaletą konkursu jest to, że przygotowanie do testów pomaga w lepszym rozumieniu kolejnych dokumentów Jana Pawła II.
– Udział w konkursie motywuje nie tylko do przygotowania się z zadanego materiału, ale także do odkrywania nauczania papieskiego dla samego siebie – dodaje Marcin Biskupski, gimnazjalista ze Szczecina, startujący w konkursie po raz trzeci. W zmaganiach z kolegami z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ostatecznie uplasował się na drugim miejscu. Najlepszy wynik osiągnęła Emilia Paziewska z Polic. Do maksymalnego wyniku zabrakło jej jedynie 2 punktów. Trzecie miejsce przypadło reprezentantce diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Janinie Bartosińskiej z Ustki.
Uczestnicy konkursu spotkali się również z ks. prałatem Kazimierzem Bednarskim, proboszczem kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który podejmował Jana Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski. Duszpasterz dzielił się z uczniami wspomnieniami z tamtego wydarzenia oraz zachęcał młodzież do dalszego zgłębiania nauk papieża Polaka. – Chciałbym, żebyście doświadczali pomocy błogosławionego papieża, który tak kochał młodzież. To był tak dziwny papież – bardzo ludzki i zarazem tak bardzo mistyczny. Dlatego zachęcam was, by stał się dla was nie tylko notatką z historii, ale także zobowiązaniem – mówił do młodzieży ks. Bednarski.
Swoimi wspomnieniami o błogosławionym papieżu dzielił się również bp Paweł Cieślik, który wręczał nagrody finalistom konkursu. – Dziękuję wam, że podjęliście trud zgłębiania życia i nauczania naszego wielkiego rodaka. Czujemy dzisiaj jego obecność jeszcze bardziej, prosimy o jego wstawiennictwo, powierzamy jego orędowaniu wszystkie trudne sprawy i wierzymy, że przez wstawiennictwo błogosławionego papieża będą dokonywać się cuda w naszym życiu – mówił hierarcha.
Nagrody dla uczestników ufundował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.