Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin: finał IX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej

09 maja 2018 | 17:51 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ

W Koszalinie zebrali się uczniowie podstawówek z całej diecezji, którzy w tym roku podjęli wzmożoną współpracę z katechetami. W ramach przygotowań do Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej zgłębiali temat aktualnego roku duszpasterskiego poświęconego Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. Zapoznali się również z sylwetką św. Stanisława Kostki.

Do rozgrywek finałowych, które odbyły się 9 maja w koszalińskim Centrum Edukacji Nauczycieli, przystąpiło 20 uczniów szkół podstawowych z całej diecezji. Jak podaje Alicja Lorenz z CEN, liczba szkół zainteresowanych przygotowaniem uczniów do wymaganych zagadnień konkursowych jest od lat niezmienna i oscyluje wokół 50 placówek.

W finale od lat pojawiają się te same nazwiska uczniów, jak i opiekunów, co oznacza, że można znaleźć sposoby satysfakcjonującej pracy katechety z uczniem. – To jest ważny wyznacznik pracy opiekunów, pokazujący, jak dobrze przygotowywać uczniów do konkursu – powiedziała A. Lorenz.

Bp Krzysztof Zadarko, który wręczał dyplomy uczestnikom finału, docenił pracę wykonaną przez nich w ostatnich miesiącach i zachęcił do udziału w kolejnych zmaganiach. Podkreślił, że zdobyta wiedza jest nie tylko po to, by mieć satysfakcję, ale że jest potrzebna w najważniejszym egzaminie, z wiary.

– To egzamin, który zdajemy codziennie, zarówno z bycia nauczycielem, jak i uczniem – powiedział bp Zadarko. – Przygotowując się do konkursu odkrywaliście, co to znaczy być uczniem Jezusa Chrystusa. Ta wiedza, ta mądrość, są skuteczne, wydają owoce. Duch Święty, którego poznawaliście, działa w sposób zupełnie niewyobrażalny.

Pierwsze miejsce w tegorocznym finale zdobyła Daria Brzozowska z Białogardu (opiekun – s. Damaris Pawłowska), drugie – Franciszek Małaczek z KSP w Koszalinie (opiekun – Hanna Hansz), trzecie – Kinga Owarzany z SP nr 3 w Słupsku (opiekun – s. Michalina Gierlach).

S. Michalina Gierlach przyznaje, że temat Ducha Świętego był trudny do zrozumienia dla dzieci, ale zauważyła zarazem, że z radością chłonęły te treści. – Omawialiśmy różne aspekty działania Ducha Świętego, pomagałam im je zrozumieć poprzez różne przykłady, także z mojego życia – powiedziała słupska katechetka.

Jej podopiecznej, laureatce Kindze Owarzany, spodobała się postać św. Stanisława Kostki. – Na przykład to, że uciekł w przebraniu z Wiednia, pokonując 650 kilometrów – powiedziała piątoklasistka. – I że był tak mocno związany z Bogiem i miał determinację, do pełnienia woli Bożej.

Na spotkaniu w siedzibie CEN obecni byli także dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Radosław Mazur, Wicekurator Zachodniopomorski Robert Stępień, dyrektor CEN – Stefan Turowski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.