Koszalin: inauguracja II Synodu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
26 lutego 2017 | 08:02 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
25 lutego w koszalińskiej katedrze bp Edward Dajczak uroczyście otworzył II Synod diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Niech każdy z was przyjmie ten dekret z całą miłością, jako wezwanie, dar i zadanie – zwrócił się do nowo mianowanych członków komisji synodalnych.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem do katedry relikwii patronów diecezji: św. Wojciecha i św. Maksymiliana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka. Relikwiarze ustawiono obok Cudownej Piety – figury Matki Bożej Bolesnej przywiezionej na tę okazję z sanktuarium diecezjalnego w Skrzatuszu.
Obecność oryginalnej piety podkreślała wagę wydarzenia. Rzeźba niezwykle rzadko opuszcza sanktuarium. Stało się to w roku 1991 podczas wizyty Jana Pawła II w Koszalinie oraz w 2013 r. z okazji obchodów 25-lecia jej koronacji.
Liturgię rozpoczęła modlitwa w ciągu dnia z Liturgii Godzin, sprawowana pod przewodnictwem bp Krzysztofa Zadarki.
Następnie sekretarz synodu ks. dr Tomasz Tomaszewski wywołał członków jedenastu synodalnych komisji tematycznych (30 proc. z nich to ludzie świeccy) oraz komisji głównej, teologicznej i prawnej. Biskupi wręczyli przybyłym powołujące ich dekrety.
– Niech każdy z was przyjmie ten dekret z całą miłością, jako wezwanie, dar i zadanie – zwrócił się do nich bp Edward Dajczak dodając, że tego zadania nie spełniają dla siebie. Definiując sens prac komisji, biskup stwierdził: – Podejmą one trud rozeznawania dróg, które wskaże nam Pan.
Odwołując się do obecności w katedrze skrzatuskiej piety oraz relikwii św. Wojciecha i św. Maksymiliana, ordynariusz diecezji powiedział: – Niech Skrzatuska Pani uczy nas uległości wobec tego wszystkiego, co jest z Boga oraz umiejętności żegnania się z tym, co jest tylko z nas. Święci Wojciech i Maksymilian, nasi patroni, byli ludźmi nieprzeciętnej i odważnej wiary i miłości. Rozpoczynamy odważny czas poszukiwań. Chodzi nam jednak o odwagę, która pochodzi od Ducha Świętego, a nie tylko od nas samych. Synod to droga w głąb misterium Boga.
Centralnym punktem programu uroczystego otwarcia drugiego synodu była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.
Po niej kilkuset uczestników liturgii udało się na posiłek przygotowany w pobliskim gimnazjum. Następnie przewodniczący i sekretarze komisji synodalnych spotkali się jeszcze na wstępnych ustaleniach organizacyjnych w domu biskupim. Jednym z pierwszych, przekazanych przez sekretarza synodu, była zachęta do tworzenia parafialnych zespołów synodalnych oraz wskazanie, by komisje tematyczne rozpoczęły spotkania jeszcze przed Wielkanocą.
II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej został zwołany 11 czerwca 2016 r. podczas diecezjalnych uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski w Kołobrzegu. Od tamtego czasu w diecezji trwały różnego rodzaju spotkania, rekolekcje, konferencje mające na celu pobudzenie wśród wiernych świadomości znaczenia Synodu oraz wyłonienie kandydatów do komisji oraz zespołów parafialnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.