Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin: modlitwa i post za powołanych i o powołania

28.02.2018 , Koszalin / xwp, 28-02-2018 Ⓒ ℗

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę marca odbędą się “Dni modlitwy i postu za kapłanów, biskupów i kleryków”. Będzie to już druga edycja wielkopostnej akcji zaproponowanej przez wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

Do podjęcia wyzwania wszystkich diecezjan zaprasza ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor koszalińskiego seminarium, a także przewodniczący konferencji rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

– Proponujemy podjęcie dobrowolnej formy modlitwy i postu w pierwszy piątek lub pierwszą sobotę marca, czyli 2. i 3. dnia tego miesiąca. Jesteśmy głęboko przekonani, że takiego wsparcia potrzebują nasi biskupi, prezbiterzy, a także i sama wspólnota WSD – mówi duchowny.

Ks. Wójtowicz wyjaśnia motywy wyboru akurat tych dwóch dni. – Pierwszy piątek to dzień Serca Jezusowego, z którego płynie niezwykła moc miłości, czyli podstawowa zasada kapłańskiej wierności. Pierwsza sobota, to dzień Serca Maryi, związany także z objawieniami w Fatimie, skąd płynie przesłanie o wartości pokuty i wynagrodzenia – tłumaczy.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która liczy 833 tys. wiernych, pracuje ok. 500 kapłanów (455 inkardynowanych). Ok. 350 prezbiterów to proboszczowie i wikariusze, a więc duszpasterze bezpośrednio zaangażowani w pracę na parafiach. W diecezji jest 221 parafii, w których funkcjonuje w sumie 569 kościołów.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od dłuższego czasu odczuwalny jest też brak powołań kapłańskich. Przez ostatnie 20 lat, liczba kleryków w koszalińskim seminarium zmniejszyła się niemal czterokrotnie. Obecnie jest ich nieco ponad 30.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.