Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin: odprawa kapelanów Straży Granicznej

21 czerwca 2018 | 08:01 | kos | Koszalin Ⓒ Ⓟ

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie zakończyła się dwudniowa odprawa kapelanów Straży Granicznej. W tym roku duszpasterstwo Straży Granicznej obchodzi swoje 25–lecie. W odprawie wziął udział biskup polowy Józef Guzdek.

W spotkaniu z kapelanami pełniącymi służbę w Straży Granicznej bp Guzdek wskazał na priorytety, jakie obecnie stoją przed duszpasterstwem mundurowym. Podkreślił także przymioty, które musi posiadać każdy kapelan, aby dobrze wypełnił obowiązki duszpasterza funkcjonariuszy, pracowników SG oraz ich rodzin.

Księża kapelani wraz z Biskupem Polowym zwiedzili izbę tradycji znajdującą się w ośrodki i zapoznali się z historią formacji granicznych. Dziekan Straży Granicznej ks. płk SG Zbigniew Kępa opowiedział o organizacji duszpasterstwa formacji granicznych w II RP ze szczególnym uwzględnieniem powstałego w 1936 r. Dekanatu Korpusu Ochrony Pogranicza. Przedstawił uczestnikom odprawy okoliczności wprowadzenia duszpasterstwa do Straży Granicznej i pierwsze powstałe struktury duszpasterskie. Wspomniał także o kapelanach, którzy pełnili posługę w tej formacji w ciągu minionych lat.

– Podczas dalszej części odprawy księża kapelani przedyskutowali takie duszpasterskie akcje wakacyjne jak: kolonie dla dzieci i młodzieży kadry i pracowników Straży Granicznej, pielgrzymkę na Jasną Górę oraz inicjatywy związane z 25-leciem powstania Dekanatu Straży Granicznej. Emerytowani kapelani SG wspominali o tym, jak wyglądała ich praca duszpasterska wśród funkcjonariuszy i pracowników w pierwszych latach funkcjonowania dekanatu – poinformował ks. płk SG Zbigniew Kępa.

Wraz z kapelanami Straży Granicznej ordynariusz wojskowy sprawował Mszę św. dziękczynną za 25 lat posługi kapelanów w tej formacji. Uczestniczyli w niej przedstawiciele komendy Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, z p.o. komendanta płk. SG dr. Piotrem Boćko na czele, kursanci ośrodka oraz parafianie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.