Koszalin – pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej
14 kwietnia 2024 | 16:30 | km | Góra Chełmska Ⓒ Ⓟ
Modlitwą i apelem pamięci na Górze Chełmskiej upamiętniono 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Mszę św. w sanktuarium na szczycie góry sprawowano z użyciem kielicha mszalnego, który podczas swojej wizyty w tym miejscu w 2009 r. ofiarował Lech Kaczyński na ręce ówczesnego kustosza sanktuarium ks. Henryka Romanika.
Przy tablicy prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego na Górze Chełmskiej zebrali się w niedzielę politycy z Prawa i Sprawiedliwości, Klubu Gazety Polskiej, samorządowcy oraz mieszkańcy miasta, by uczcić 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Jak zauważył podczas uroczystości przy pomniku Artur Wiśniewski przewodniczący koszalińskiego komitetu PiS i radny miejski, doroczna uroczystość jest hołdem pamięci dla polskich prezydentów i całej polskiej delegacji, która udała się do Smoleńska w 2010 roku, by dać świadectwo prawdzie o mordzie katyńskim.
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc mówił o wartości pamięci i ludziach zasłużonych dla ojczyzny. ‒ To jest miejsce które powinniśmy czcić pamięcią. To są ludzie, którzy w sercach mieli dewizę: Bóg, honor, ojczyzna i rodzina. Dlatego warto w tym miejscu i poddać się refleksji, że prawda i dobro zawsze zwyciężają – zachęcał polityk.
Wcześniej w kazaniu ks. Henryk Romanik mówił o świadectwie wiary i pragnieniu, by ojczyzna szła drogą Ewangelii. Zachęcał do modlitwy za prezydentów pielgrzymów i wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, ale też za wszystkich Polaków, którzy ponieśli ofiarę dla ojczyzny: rodziny wywiezione na Syberię, poległych w walkach o jej wolność, pracujących dla kraju.
Ks. Romanik wspomniał wizytę śp. Lecha Kaczyńskiego w sanktuarium i moment przekazania daru dla kaplicy – kielicha mszalnego, który ks. Romanik przyjął wraz z siostrą przełożoną, wypowiadając słowa „Przyjmujemy ten kielich nie jako suwenir, nie jako klejnot na pamiątkę, ale jako narzędzie pracy: kościelnej, modlitewnej pracy dla ojczyzny”.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób pełniących najważniejsze stanowiska instytucjonalne i honorowe w Polsce. Pasażerowie delegacji państwowej zmierzali na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie śmierć poniósł m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Zginął też ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, duchowni różnych wyznań, parlamentarzyści.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.