Koszalin: „Pola nadziei” dla podopiecznych Caritas
07 kwietnia 2019 | 22:04 | wm | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Koszalinianie wsparli diecezjalne hospicjum im. Bp. Czesława Domina w Darłowie. – Chcemy podczas tej akcji zwrócić uwagę społeczeństwa na ludzi chorych, którzy w hospicjum przebywają i cierpią z powodu chorób nowotworowych. To jest istotą „Pól Nadziei” – powiedział dyrektor placówki ks. Krzysztof Sendecki.
7 kwietnia w Koszalinie rozkwitły „Pola nadziei”, w ramach których odbywa się zbiórka na hospicjum im. Bp. Czesława Domina. Kwestę przeprowadzili wolontariusze działający przy parafii pw. Ducha Świętego.
Darłowskie hospicjum przygotowało na ten dzień 15 tys. kwiatów. Do ich rozprowadzenia zgłosiło się ok. 30 Szkolnych Kół Caritas, jak również inni wolontariusze i parafie w wielu miastach diecezji.
Ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor placówki, podkreśla, że jest to przede wszystkim kampania informacyjna, rozpoczynająca się już jesienią, gdy sadzi się cebulki żonkili.
– Chcemy podczas tej akcji zwrócić uwagę społeczeństwa na ludzi chorych, którzy w hospicjum przebywają i cierpią z powodu chorób nowotworowych, a niejednokrotnie dożywają tu kresu życia. To jest istotą „Pól Nadziei” – powiedział.
Celem „Pól Nadziei” jest ponadto zainteresowanie ludzi ideą wolontariatu. – Nasze hospicjum wciąż potrzebuje ludzi, którzy troszczą się o chorych i samą placówkę. Dzieci, młodzież, dorośli – wciąż doświadczamy, że to ogromna siła, która wspiera miejsce utożsamiane przez ogół z lękiem, złem, bólem. Im więcej ludzi zaangażowanych w ideę hospicyjną, tym lepiej – mówi ks. Sendecki. – Zapraszamy więc do nas każdego, kto ma tego typu wątpliwości. I uspokajamy: zaangażowanie w hospicjum nie musi od razu oznaczać bardzo bliskiego kontaktu z osobą chorą, jest bowiem wiele innych form, które można u nas podjąć z korzyścią dla pacjentów.
„Pola nadziei” to od wielu lat tradycja Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 17 w Koszalinie. Jak informuje Wioletta Molenda, opiekun SKC, w tegoroczną akcję zaangażowało się ponad 20 uczniów. – Dzieci rozumieją przesłanie tej akcji, na naszych spotkaniach podejmujemy temat hospicjum oraz troski o ludzi chorych. Dlatego chętnie się włączają w tę akcję – wyjaśnia katechetka.
Pani Longina z Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Ducha Świętego zauważa, że ludzie chętnie wrzucają pieniądze do puszek. – Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ta inicjatywa. Widzimy przecież wokół, jak wielu ludzi jest w potrzebie, jak wielu chorych potrzebuje dobrej opieki. Warto pamiętać o tych ludziach, tym bardziej że nigdy nie wiadomo, czy nas samych nie spotka podobny los – mówi pani Longina.
Kampania „Pola Nadziei” służy propagowaniu idei opieki paliatywnej oraz wolontariatu, uwrażliwia społeczeństwo na problemy ludzi chorych i cierpiących. Celem akcji jest także zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjów. Początkowo przeprowadzana w Wielkiej Brytanii, od 1998 roku trafiła do Polski, do Krakowa. Obecnie obejmuje cały kraj. W tym roku przypada już XXII edycja polskich „Pól Nadziei”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.