Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin, Słupsk: Maciej Miecznikowski śpiewał na rzecz Domu Samotnej Matki

09.01.2018 , km, Koszalin, Słupsk, 09-01-2018 Ⓒ ℗

Dwa koncerty charytatywne to sposób diecezjalnej Caritas na zainteresowanie diecezjan gruntownym remontem koszalińskiego DSM. – Kobietom, które noszą pod sercem nowe życie, chcemy zapewnić nie tylko godne warunki życia, ale też zaplecze, które ułatwi im aktywizację społeczną i zawodową – powiedział dyrektor Caritas ks. Tomasz Roda.

8 stycznia odbył się koncert w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie, nazajutrz zaś w słupskim kościele pw. Św. Jana Kantego. Dochód z koncertów wspomoże modernizację istniejących pomieszczeń DSM i dobudowę nowych. Ma to służyć poszerzeniu oferty placówki nie tylko o 6 dodatkowych miejsc dla matek z dziećmi, ale także o odpowiednią infrastrukturę.

Diecezjalna Caritas liczy na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Jej dyrektor, ks. Roda, podkreśla, że DSM jest darem Koszalina dla św. Jana Pawła II, honorowego obywatela miasta, przekazanym diecezji w przeddzień jego wizyty w Koszalinie w 1991 roku.

– Poza tym widzimy sytuacje, że młode kobiety porzucone przez ojców swoich dzieci są nierzadko pozostawione same sobie. Dla nas w takich sytuacjach nadrzędnym celem jest nowe życie, które kobiety noszą pod sercem. Chcemy zapewnić im nie tylko godne warunki życia, ale też zaplecze, które ułatwi im aktywizację społeczną i zawodową.

DSM może przyjąć 12 osób, w tym momencie przebywa w nim 5 matek i 8 dzieci. Jak tłumaczy s. Barbara Wilkowska, kierownik DSM, bywa, że w pokoju przygotowanym dla 3 matek mieszka tylko jedna, ale posiadająca trójkę dzieci. Istnieje konieczność takiej przebudowy placówki, by dla każdej rodziny przystosowany był 1 pokój z własną łazienką.

Opiekujące się domem siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej widzą, jak bardzo jest on miastu potrzebny oraz jak wielu koszalinian docenia jego rolę. – Papierkiem lakmusowym jest to, że ludzie nas nieustannie wspierają, pytają, czego potrzebujemy, przynoszą potrzebne rzeczy, służą w ramach wolontariatu – powiedziała s. Wilkowska.

Koncerty były kolejną inicjatywą na rzecz remontu DSM. Na początku grudnia Duszpasterstwo Akademickie w Słupsku wydało audiobooka, z którego dochód przeznaczony jest właśnie na ten cel. Dwupłytowy album zawierający 8 klasycznych bajek, do których uczestnicy projektu napisali teksty piosenek, a studenci instytutu muzyki zilustrowali je dźwiękami, można było nabyć przy okazji koncertów Macieja Miecznikowskiego. Audiobook dostępny jest również on-line poprzez stronę www.studencidzieciom.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.