Koszalin, Słupsk, Szczecinek: pogrzeby dzieci utraconych
15 października 2016 | 16:09 | xwp Ⓒ Ⓟ
– Wierzymy, że te dzieci są już w ramionach Ojca, a Matka Boża otula je swoim płaszczem. Jesteśmy tutaj, aby wesprzeć rodziców, którzy stracili swoje dzieci, ale także po to, żeby przypomnieć, że dziecko zmarłe przed urodzeniem to człowiek, któremu należy się pogrzeb taki sam, jak każdemu innemu człowiekowi – mówił dziś na cmentarzu komunalnym w Koszalinie ks. Piotr Subocz, kapelan miejscowych szpitali.
W Koszalinie, po Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca, ceremonii na cmentarzu przewodniczył ks. Piotr Subocz, kapelan koszalińskich szpitali. Towarzyszyli mu duchowni innych wyznań: proboszcz parafii prawosławnej oraz polsko-katolickiej. Pochowano prochy 121 dzieci.
Koszalin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym organizowane są pochówki dzieci utraconych. Dzięki inicjatywie "Nasze na zawsze" na Cmentarzu Komunalnym udało się stworzyć godne miejsce pochówku dzieci zmarłych przed urodzeniem, pozostawionych przez rodziców w Szpitalu Wojewódzkim. Jest tam pomnik przedstawiający Maryję Matkę Życia. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy w roku. Od kwietnia 2011 roku pochowano już 2686 dzieci.
Pogrzeb dzieci utraconych odbył się dziś także w Słupsku. Prochy 102 dzieci zmarłych przed narodzeniem spoczęły na Nowym Cmentarzu. Urna trafiła do specjalnego grobu na kwaterze przygotowanej na miejscowej nekropolii. W miejscu tym w najbliższym czasie powstanie specjalny pomnik. To efekt starań grupy mieszkańców, którzy przygotowali projekt, który uzyskał dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2016.
Ceremonia na słupskim cmentarzu miała charakter ekumeniczny. W modlitwie udział wzięli duchowni kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego oraz pastor parafii ewangelicko-augsburskiej. Wcześniej, wierni Kościoła rzymskokatolickiego uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium św. Józefa.
W Szczecinku w zbiorowym grobie na cmentarzu komunalnym pochowano dziś prochy piętnaściorga dzieci. Po Mszy św. w kościele Mariackim, uroczystościom na cmentarzu przewodniczył ks. Dawid Andryszczak, wikariusz w parafii Mariackiej, posługujący także w miejscowym szpitalu. Razem z nim modlił się duchowny prawosławny.
22 października pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się także w Pile. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. św. Jana Bosko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.