Koszalin – spotkanie kobiet konsekrowanych
12 października 2024 | 18:07 | awi | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbył się dzień skupienia osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, dziewic i wdów. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 50 osób z całej diecezji.
Spotkanie 12 października rozpoczęło się konferencją wygłoszoną przez ks. prof. Janusza Bujaka, był również czas na adorację oraz spotkanie integracyjne. Mszy św. w kaplicy CEFu przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.
– Spotkaliśmy się w tym gronie, aby przyglądać się sobie i przede wszystkim spojrzeć w tej wspólnocie na oblicze Pana, na oblicze Jezusa Chrystusa, który nas wszystkich wzywa do wyjątkowej świętości. Nikt tak nie przemawia do ludzi swoim powołaniem, jak siostry zakonne – mówił do zgromadzonych bp Zadarko.
– W dzisiejszym świecie nawet papież Franciszek ze swoją koncepcją Kościoła, szczególnie z synodalnością, bywa przez bardzo wielu i to tak zwanych prawdziwych katolików zakwestionowany. Także biskupi i księża są na celowniku, ciągle są gdzieś oskarżani o kolejne przestępstwa, niektórzy nawet przebywają w więzieniu, są aresztowani. Zostały nam jeszcze siostry zakonne, które są czytelnym znakiem obecności Pana Jezusa w świecie, nie tylko przez swój strój, ale przez swoją wyjątkową, specyficzną misję bycia kobietą – bycia kobietą „inną”. Kobietą, która, jak mówi św. Paweł w liście do Galatów, odnajduje swoje prawdziwe bycie swój prawdziwy rys chrześcijański w byciu dzieckiem Boga – podkreślił bp Zadarko.
Takie spotkania formacyjne odbywają się cztery razy w roku. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest 29 żeńskich wspólnot życia konsekrowanego – należy do nich ponad 230 kobiet. Diecezjalną referentką ds. życia konsekrowanego jest s. Celina Junik ISSM.
– Od czasu do czasu spotykamy się razem, żeby popatrzeć w jakim kierunku idziemy. Spotykamy się razem, żeby popatrzeć jakie są potrzeby Kościoła i dzisiejszego świata, bo my przecież jesteśmy w Kościele i dla Kościoła, ale jesteśmy też w tym świecie. Dlatego chcemy popatrzeć jak możemy lepiej służyć przez modlitwę, przez ofiarę czy jeszcze poprzez swoje charyzmaty – stwierdziła s. Junik.
Tematem spotkań jest zawsze hasło trwającego lub zakończonego roku duszpasterskiego.
– Dokonałyśmy podsumowania programu pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Piękną myśl podsunął nam ks. prof. Janusz Bujak podczas swojej konferencji: że w tym naszym uczestnictwie nie chodzi wyłącznie o pracę, o to co my robimy, tylko o to, jak jesteśmy zaangażowane duchowo. Że my przez modlitwę, przez kontemplację, przez to kim jesteśmy, a nie co robimy, uczestniczymy w pełni we wspólnocie Kościoła – zaznaczyła s. Junik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.