Koszalin: 40 tysięcy „sms-ów z nieba” na 40-lecie diecezji
10 maja 2012 | 18:25 | alg Ⓒ Ⓟ
Nowe logo diecezji i strona internetowa z okazji 40-lecia, billboardy i bannery w największych miastach diecezji oraz smsy to narzędzia, po które sięga Kościół w promocji wydarzenia, jakim jest spotkanie diecezjan na stadionie Gwardii w Koszalinie. 40-lecie diecezji będzie tam świętować blisko 15 tysięcy wiernych.
Centralne uroczystości rocznicowe odbędą się 19 maja na stadionie Gwardia w Koszalinie. W ich programie znajdą się m.in. katechezy ewangelizatorów z Brazylii, ojców Antonello Cadeddu i Enrique Porcu. Poprzedzi je IX Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który odbędzie się 18 maja w parafii pw. Ducha Św. w Koszalinie.
Z okazji 40-lecia diecezji w ramach trwającego już sześć lat projektu „SMS z nieba” do 40 tysięcy diecezjan zostaną wysłane smsy z fragmentami Pisma Świętego. Szkoła Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przygotowała 40 tysięcy stron formularzy, które zostaną częściowo rozesłane do parafii, a część rozdanych zostanie podczas centralnych uroczystości w Koszalinie.
„Kolejne osoby będą mogły bezpłatnie otrzymywać fragmenty Pisma Świętego na swój telefon komórkowy. Poza tymi fragmentami rozsyłane są także cytaty świętych i informacje dotyczące różnych wydarzeń ewangelizacyjnych. To kolejny sposób na formację przy zastosowaniu nowoczesnych technik, która ma służyć integrowaniu różnych środowisk w diecezji”- tłumaczy inicjatywę ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor SNE diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. „Fragmenty Pisma Świętego odnoszą się do życia i mają pomóc w rozpoznawaniu Boga w codzienności” – dodaje.
Przez 40 godzin w ciągu dziewięciu dni w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej w Koszalinie odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. W ten sposób Ruch Szensztacki włącza się w przygotowania do obchodów rocznicowych diecezji.
Kolejna inicjatywa związana z rokiem jubileuszowym diecezji, to wyprawa rowerowa do Rzymu. 40 rowerzystów pokona prawie dwa tysiące kilometrów z koszalińskiej katedry, przez Skrzatusz, Jasną Górę do Rzymu, by podziękować za 40 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Trwają przygotowania do tej trzytygodniowej wyprawy, która odbędzie się w dniach 7-27 lipca. Ponad 50-u pątników na rowerach pielgrzymujących już od dwóch lat z diecezji na Jasną Górę, weźmie udział w uroczystościach rocznicowych 19 maja.
Logotyp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, utworzony został z okazji obchodów 40-lecia i używany będzie jako oficjalny znak diecezji także po zakończeniu uroczystości rocznicowych. „Przedstawiony jest w formie koła, w którego górnym półokręgu znajduje się nazwa diecezji. Na prawym poziomym ramieniu widnieją kontury konkatedry kołobrzeskiej i katedry koszalińskiej, przy czym wizerunek tej pierwszej jest nieco mniejszy niż w rzeczywistości”- tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Dariusz Jaślarz, rzecznik Kurii Biskupiej. „Ta dysproporcja wskazuje na pierwszeństwo stolicy biskupiej diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, zaś konkatedra kołobrzeska nawiązuje do perspektywy historycznej, czyli Zjazdu Gnieźnieńskiego i powołania biskupstwa w Kołobrzegu w tysięcznym roku”- dodaje Rzecznik.
Oba kontury łączy krzyż zwrócony ku morzu, który jest znakiem obecności Kościoła katolickiego na tych ziemiach. „Ważnym symbolem w tym logo jest płomień, który nawiązuje do zawołania pierwszego biskupa diecezji, kardynała nominata Ignacego Jeża, które brzmi: Veni ignem mittere (Przyszedłem rzucić ogień), co znaczy, że diecezja realizuje zamierzenia wyznaczone u podstaw jej powstania”- wyjaśnia ks. Jaślarz.
Strona internetowa, gdzie znajdują się wszelkie informacje związane z jubileuszem to www.40latdiecezji.pl.
Msza św. koncelebrowana 19 maja transmitowana będzie przez Telewizję Trwam i Polskie Radio Koszalin. Retransmisję przeprowadzi Telewizja Kablowa Koszalin MAX oraz TVP Szczecin. Patronat medialny sprawują m.in. Radio Plus Koszalin i „Gość Niedzielny”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.