Drukuj Powrót do artykułu

Koszalin: usługi sąsiedzkie sposobem aktywizacji osób niesamodzielnych

12 maja 2018 | 08:04 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej od stycznia uczestniczy w realizacji projektu pn. „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych”, ukierunkowanego na osoby niesamodzielne. Do pomocy wdraża przeszkolonych opiekunów, znajomych lub sąsiadów, oni zaś otrzymują za swój trud wynagrodzenie. “Dobre wsparcie”, wspierane przez fundusze unijne, dociera już do ponad 70 osób.

Celem projektu jest otoczenie opieką osób, które z racji m.in. choroby czy podeszłego wieku nie mogą wykonywać podstawowych czynności życiowych.

Obecnie Caritas udziela pomocy ponad 70 osobom niesamodzielnym m.in. z Koszalina, Białogardu, Wałcza, Kalisza Pomorskiego, wiosek w pobliżu Bobolic. Opiekuje się nimi ok. 40 opiekunów.

Osoba niesamodzielna może liczyć na zrobienie porządków przez swojego opiekuna, gotowanie, pomoc w dotarciu do lekarza, urzędu, wypełnieniu dokumentów. A także na to, że w jego towarzystwie spędzi mile czas – na spacerze, w kinie, kawiarni lub po prostu na rozmowie.

Opiekunem w “Dobrym wsparciu” może być przeszkolony opiekun Caritas lub znajomy, sąsiad (ale nie spokrewniony). Ta praca jest wynagradzana finansowo. – Projekt to najogólniej mówiąc usługi sąsiedzkie. Zakres obowiązków powstaje na podstawie planu pomocy, który ustalają podopieczny i opiekun. W rezultacie podpisywany jest kontrakt, którego trzecią stroną jest Caritas – wyjaśnia Anna Tarnowska z Caritas diecezji.

W ramach projektu “Dobre wsparcie” powstały punkty konsultacyjne, a od lipca rozpocznie działalność mieszkanie “wytchnieniowe” w ośrodku Caritas w Kołobrzegu, transport osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Do programu “Dobre wsparcie” mogą dołączać kolejne osoby niesamodzielne. Usługi sąsiedzkie będą realizowane do końca 2019 roku. Łącznie będzie mogło z nich skorzystać 150 osób.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.