Koszalin: zbiórka na budowę Pomnika Dzieci Utraconych 15 sierpnia
10 sierpnia 2011 | 17:45 | alg Ⓒ Ⓟ
Kolejna zbiórka na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbędzie się 15 sierpnia. Wolontariusze będą kwestować w całym mieście, a także podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin na Górze Chełmskiej.
Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak apeluje o wsparcie tej inicjatywy. „Wesprzyjmy na tej pielgrzymce budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie, aby ci rodzice, którzy przedwcześnie utracili swoje dzieci, mogli stanąć nad ich grobem i godnie się z nimi pożegnać” – nawołuje w rozmowie z KAI bp Dajczak. „Zawsze będą ludzie, którzy będą się tej inicjatywie sprzeciwiać. Pamiętajmy jednak o tych, którym ten grób i pomnik jest potrzebny, by ukoić ból po stracie swojego dziecka. Odbieranie prawa ludziom do tego miejsca jest nieludzkie” – tłumaczy hierarcha.
Przed uroczystą Eucharystią na Górze Chełmskiej zostanie wypuszczonych 500 balonów. Białe i niebieskie balony ze stópkami dziecięcymi wypełnione będą helem. Uczestnicy pielgrzymki otrzymają je wcześniej od wolontariuszy Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. – To będzie ważny gest dla rodziców, którzy stracili swoje dziecko. Będą mogli na tych balonach wypisać flamastrem imię swojego dziecka i wysłać w niebo. Dla pozostałych uczestników pielgrzymki to taki gest solidarności z „osieroconymi rodzicami” – tłumaczą organizatorzy.
Zaproszeniem do udziału w pielgrzymce i do wsparcia budowy Pomnika Dzieci Utraconych są też stópki dziecięce wymalowane sprayem wraz z datą zbiórki na chodniku wzdłuż ul. Słupskiej, prowadzącej na Górę Chełmską oraz wokół koszalińskich kościołów. Stópki zostały wymalowane przez członków Komitetu i wolontariuszy na tydzień przed zbiórką.
Komitet opracował też ulotkę, zawierającą najważniejsze informacje dotyczące procedur związanych z pochówkiem dziecka martwo urodzonego. Ulotka zawiera także informacje o przysługujących rodzicom po stracie dziecka prawach i świadczeniach. Ulotka będzie rozdawana zainteresowanym w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie oraz w prywatnych gabinetach lekarskich, które wyrażą na to zgodę. Projekt ulotki został przedstawiony podczas konferencji prasowej, zwołanej dziś w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.
Podczas konferencji prasowej bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko poinformował, że będą podjęte działania, by akcję realizować w innych miejscach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, w szczególności w Słupsku, Pile, Szczecinku i Kołobrzegu. „Przez zorganizowaną pomoc, przy solidarnej współpracy różnych środowisk i instytucji, możliwe jest, by ludzie wychodzili z anonimowości, z tego samotnego przeżywania dramatu. To już się dokonuje w Koszalinie” – wyjaśnił bp Zadarko.
Jednocześnie hierarcha przyznał: „Przez to, że szeroko nagłaśniamy ten problem, pamagamy zrozumieć los rodziców, którzy do tej pory przeżywali to samotnie, napotykając olbrzymie bariery administracyjne, ta sprawa będzie znajdowała coraz większy rezonans” – twierdzi bp Zadarko. Dodaje, że będą pojawiały się krytyczne komentarze, ale i kolejne środowiska, zarówno w strukturach samorządowych, jak i w innych organizacjach społecznych, chcące współpracować przy tym dziele z Kościołem.
Hierarcha zapewnił, że wsparcie dla tych rodziców znajdzie się w programie duszpasterskim diecezji. „Będziemy przygotowywać rekolekcje, dni skupienia dla rodziców po stracie dziecka. Potrzebne są grupy wsparcia, opierające się nie tylko na psychoterapii, ale ze względu na kontekst religijny, tworzące wspólnoty ludzi, których dotknęła taka tragedia. To rzadka inicjatywa w Polsce, ale już obecna i bardzo potrzebna. Będziemy ją podejmować także w naszej diecezji” – przekonywał bp Zadarko.
Zbiórkę przeprowadza Stowarzyszenie „Vocatio Dei”. Wśród kwestujących znajdą się przedstawiciele różnych wspólnot i ruchów religijnych m.in. z Odnowy w Duchu Św., KSM, Akcji Katolickiej, KIK-u, Civitas Christiana, Domowego Kościoła i Domu Samotnej Matki.
Zbiórka publiczna realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pieniądze zebrane podczas kwesty 15 sierpnia przeznaczone będą na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. Grób tych dzieci znajduje się już na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.
Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych został powołany 19 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Honorowymi członkami komitetu są bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska.
Zbiórkę publiczną 15 sierpnia nagłaśniają promosy, nagrane z udziałem rodziców po stracie dziecka, emitowane na antenie Radia Plus Koszalin oraz plakaty, publikowane w koszalińskich instytucjach, autobusach komunikacji miejskiej oraz PKS Koszalin, przy parafiach koszalińskich.
Inicjatywę wspierają Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin i „Gość Niedzielny”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.