Koszarawa – polichromia kościoła parafialnego zajaśniała znowu blaskiem
26 września 2024 | 19:16 | rk | Koszarawa Ⓒ Ⓟ
W kościele parafialnym św. Karola Boromeusza w Koszarawie w Beskidzie Żywieckim oryginalnym blaskiem zajaśniała polichromia wnętrza, przywrócona dzięki żmudnym zabiegom konserwatorów. Specjaliści odkryli, że na ścianach zachowało się kilka warstw malowideł z różnych okresów.
Najstarsze z odkrytych malowideł, wykonane techniką olejną w prezbiterium i monochromatyczne w nawach, pochodzą z czasów zaraz po wybudowaniu świątyni, czyli z okresu po 1839 r. Potwierdza to m.in. prośba o wsparcie finansowe, skierowana do Arcyksięcia Urzędu Dyrekcji Żywieckiej, by zrealizować projekt – zauważa ks. Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej.
W prezbiterium na sklepieniu przedstawiono scenę Koronacji Najświętszej Maryi Panny oraz czterech ewangelistów, a także marmoryzacje podkreślające architektoniczne podziały wnętrza. Kolejne przemalowania były związane z regularnymi odświeżeniami wnętrza kościoła.
W 1954 r. malarz Alojzy Golda z Łazisk Śląskich namalował na ścianach nawy i filarach figury świętych, a na sklepieniach ornamenty z motywami medalionów zawierających symbole chrześcijańskie.
W 1824 r. erygowano kapelanię lokalną w Koszarawie, a wkrótce rozpoczęto budowę kościoła i plebanii. W 1843 r. powstała parafia św. Karola Boromeusza. W 1844 r. kościół ten poświęcono, a w 1855 r. został on konsekrowany przez biskupa tarnowskiego Józefa Pukalskiego.
Budowla jest późnoklasycystyczna, trzynawowa, z charakterystyczną wieżą. Wnętrze zdobią klasycystyczne ołtarze, polichromia oraz figuralne malowidła wykonane przez lokalnych artystów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.