Kowalew: bp Bryl poświęcił muzeum i park rodzinny
11 maja 2022 | 22:35 | ek | Kowalew Ⓒ Ⓟ
W Kowalewie uroczyście otwarto parafialne muzeum i oddano do użytku park. Dzieła poświęcił biskup kaliski Damian Bryl po Mszy św., podczas której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
Pomysł, aby na niewykorzystanej ziemi obok kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła i plebani powstał park dla mieszkańców, szczególnie dla rodziców z małymi dziećmi zrodził się kilka lat temu w myślach ks. Wiesława Kondratowicza. Proboszcz tym pomysłem podzielił się z Mirosławą Czamańską, która jako architekt szybko podjęła się tego dzieła. Dzięki zaangażowaniu parafian udało się zagospodarować to miejsce na Parafialny Park Rodzinny.
– Chcemy, aby było to miejsce wspólnych spotkań parafian nie tylko na modlitwie, ale i na wspólnym spędzaniu czasu poprzez rozmowy, zabawy czy innego typu spotkania służące wspólnocie parafialnej i rodzinnej. Na całej przestrzeni parku rozstawione są stacje drogi krzyżowej. Każdy zatem może wejść i chodząc od stacji do stacji odmówić różaniec czy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przy figurze Matki Bożej odprawiamy nabożeństwa majowe – podkreśla proboszcz.
Z kolei pomysł utworzenia muzeum zrodził się na przełomie 2018 i 2019 r. – Wówczas świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym czasie dokonaliśmy pierwszego odkrycia, a mianowicie znaleźliśmy herb Polski z 1919 r., który obowiązywał do 1927 r. I to było bodźcem, żeby dalej zagłębiać się w historię parafii i miejscowości – tłumaczy Ryszard Przybylski, twórca muzeum.
Większość eksponatów została odnaleziona na terenie kościoła i przyległych obiektów kościelnych. Najcenniejsze są XVIII-wieczne sukienki, które odkryto podczas prac remontowych na plebani. – Są to sukienki z obrazu Matki Boskiej Kowalewskiej. Oprócz tych oryginalnych srebrnych sukienek odnaleźliśmy korony i cały zestaw tabliczek wotywnych, z których najstarsze pochodzą z XVII w. – mówi Ryszard Przybylski.
W muzeum można także zobaczyć kolekcję szat liturgicznych z XVIII i XIX w., a także XVII-wieczną polichromię z drewnianego kościoła, który w 1938 r. został rozebrany. Są też stare księgi, krzyże i figury, których autorem prawdopodobnie jest Paweł Bryliński.
Muzeum można zwiedzać w niedzielę po każdej Mszy św. Osoby zainteresowane mogą zadzwonić pod nr telefonu 507897671.
Podczas uroczystości bp Damian Bryl wręczył Pierścienie Świętego Józefa osobom, które swoją pracą wniosły szczególny wkład na przestrzeni wielu lat w życie i działalność parafii w Kowalewie. Takie odznaczenie otrzymali: Teresa Grzesiak, Mirosława Czamańska, Magdalena Łuczak, Marian Martyna, Ryszard Przybylski.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.